Vali Kürklü, “Tarihini ve geçmişini bilmeyen geleceğe yön veremez”

18 Mayıs Müzeler Günü etkinliği çerçevesinde Burdur Müze Müdürlüğü tarafından 31’incisi düzenlenen Müze-Eski Eser ve İnsan ilişkileri konulu Karikatür Yarışmasının ödül töreni Doğa Tarihi Müzesinde yapıldı.

Düzenlenen programa Burdur Valisi Hasan Kürklü, Baro Başkanı Ramazan Gedik, Vali Yardımcıları Bahir Altunkaya, hayri Sandıkçı, Ali Nazım Balcıoğlu, İl Jandarma Komutanı J. Albay Tayfun Dündar, İl Genel Meclisi Başkanı Muzaffer Bağcı, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Servet Olpak, Belediye Başkanı Yardımcısı Hasan Duygulu, Ak Parti İl Başkanı Süleyman Faki, kamu kurum temsilcileri, sivil toplum örgütleri temsilciler ve vatandaşlar katıldı.

Burdur’un tarihine kültürüne yakışır bir müze yapmak konusunda çalışmaların devam ettiğini konuşmasının başında söyleyen Sayın Valimiz, Proje ödeneğinin geldiğini, ihalesine çıkılıp binası yapılacağını ve depodaki tarihi eserler de bu vesileyle sergileneceğini belirtti.

Tarihini ve geçmişini bilmeyen geleceğe yön veremeyeceğini vurgulayan Vali Kürklü, “Biz nereden geliyoruz, nerdeydik, nereye geldik bunları bilmemiz lazım. Bu tür organizasyonlar da bunu gelecek nesillere aktarma bakımından önemli. Hep o nu arzu ediyoruz. Keşke bütün okullardaki çocuklarımız müzeleri ziyaret etseler. İnşallah bundan sonra buna ağırlık vermeye daha da gayret edeceğiz. Sagalassos, Kibya gibi antik kentlerimizi Burdur’da yaşayanların yüzde 60-70’i görmemiş. Burdur’da yaşıyoruz ama burnumuzun dibindeki hazinenin farkında değiliz. Tanıtıma ağırlık vermek lazım” diye konuştu.

Burdur Müze Müdürü Hacı Ali Ekinci, Müze ve Müzecilik ilimiz için çok önemli olduğunu Müzeler Günü törenini düzenlenen yerin ise 19. yüzyıl içerisinde yapılmış olan bir rum kilisesi olduğunu kaydetti. Ekinci, “Kilise binası çok metruk bir halde iken Kültür ve Turizm Bakanlığımız tarafından kamulaştırarak önce çatısı ve sonra tümüyle restore edilerek gerekli çalışmalar tamamlandı. 11 Mart 20165 tarihinde ilimizi ziyaret eden 12. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan beyefendi tarafından açılışı gerçekleştirilerek bilim dünyasının ve ziyaretçilerin hizmetine sunulmuştur. Burdur’daki Arkeoloji Müzesinin dışında Kültür Bakanlığının bağımsız olarak ilk Doğa Tarihi Müzesi’de böylelikle hizmete girmiştir. Burdur’da Müze çeşitliliğimiz iki olmuştur” dedi.

Daha sonra Yurt İçi ve Yurtdışından 88 çizerin 159 eserle katıldığı Müze-Eski Eser ve İnsan İlişkileri konulu Karikatür yarışmasında dereceye girenlere ödülleri Sayın Valimiz ve protokol üyeleri tarafından verildi. Ayrıca Elmacık Köyü’ndeki Fosil kazıları ile Doğa Tarihi Müzesi’nin teşhir ve tanzimine desteğinden dolayı Prof.Dr. Berna Alpagut’a da Vali Kürklü tarafından teşekkür plâketi verildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir