Özçelik’ten Burdur’un 8 ilçesine yatırım müjdesi

Burdur Ak Parti Burdur Milletvekili Bayram Özçelik ilçelerin DSİ yatırımları hakkında yazılı açıklamada bulundu.Özçelik açıklamasında 8 ilçedeki yaşanan yatırımlar hakkında bilgilendirmede bulundu.

AĞLASUN’DA 3 BİN DEKAR ALAN SULANACAK

Ak Parti Burdur Milletvekili Bayram Özçelik yaptığı açıklamada “İlimiz ve ilçelerimiz tarım ve hayvancılıkta marka kent olması için bunun için DSİ yatırımlarımıza her ilçemizde önem veriyoruz. Ağlasun İlçemizde Gölet yatırımları kapsamında Proje, Planlama Safhasında Mamak Kurtuluş Göleti, Sulama Tesislerinde Proje, Planlama Safhasında Ağlasun Mamak Kurtuluş Göletimiz vardır. Proje çalışmaları devam eden bu göletimizin yapılmasıyla 2.640 dekar arazimiz sulanacaktır. Dere Islah çalışmaları kapsamında İşletme Safhasında ise Ağlasun İlçe Merkezi Taşkın Koruma Tesisi, Çanaklı Kasabası ve Arazisi Taşkın Koruma Tesisi, Kibrit Köyü Taşkın Koruma Tesisi, Ağlasun İlçemiz Taşkın Koruma Tesislerine Korkuluk yapılması işi yapılmıştır.2016 yılında teklif ettiğimiz yapım işleri arasında ise Mamak Kurtuluş Göleti ve 2. Kısım Taşkın Koruma tesisi bulunmaktadır. Bu yatırımlarımız gerçekleşmesi için gerekli görüşmelerimiz devam etmektedir.” dedi.

DSİ’DEN ALTINYAYLA’YA BÜYÜK ÖNEM VERİYOR

Özçelik, Altınyayla İlçesine yapılacak olan yatırımlarla ilgili olarak “Altınyayla İlçemizde DSİ yatırımları kapsamında Proje, Planlama safhasında Altınyayla Barajı bulunmaktadır. Sulama Tesisleri yatırımları kapsamında Altınyayla Regülatörü vardır ve bu tesisin sulaması ile birlikte 4.640 dekar arazimiz bugüne kadar sulanmıştır. Altınyayla Barajı Sulaması ile ilgili Proje çalışmalarımız devam ediyor. Bu proje ile 1970 dekar arazinin sulanması hedeflenmektedir. Yine Elmalıyurt Regülatörü ve Sulaması için ihale yapılmış olup, ihale süreci devam etmektedir. Bu projemizle 4.390 dekar arazinin sulaması sağlanacaktır. Yine Dere Islahları kapsamında İşletme safhasındaki dere ıslah tesislerimiz Altınyayla İlçe Merkezi, Çatak Köyü, Çörten Köyü ve Ballık Köyü Taşkın Koruma Tesisleri, Çörten Köyü Natoflar Deresi Tersip Bendi, İlçe Merkezi Taşkın Koruma Tesisleri Korkuluk yapılmasıdır. 2016 yılında teklif edilen Altınyayla Barajı ve Altınyayla Kızılkaya Köyü Taşkın Koruma ile ilgili görüşmelerimiz ise devam ediyor.” dedi.

ÇAVDIR SULAMADA YENİDEN ŞAHLANACAK

Çavdır İlçesi ile ilgili olarak açıklama yapan Milletvekili Özçelik “ Çavdır İlçemizde Baraj ve Göletler Kapsamında inşaat safhasında Söğüt 2, Küçükalan ve Belkaya barajlarımız bulunmaktadır. Proje, Planlama Safhasında ise Yazır Barajımız ve Ambarcık Göletimiz bulunmaktadır. İşletme Safhasındaki Sulama Tesisleri kapsamında Çavdır Barajı sulaması ile 11.570 dekar alan sulanmıştır. Belkaya Barajı Sulaması yapılmıştır. İnşaat Safhasındaki Sulama Tesisleri Çavdır Söğüt 2 Barajı Sulaması ile 8.760 dekar arazi, Küçükalan Barajı ile 2.360 dekara arazi, Kozağacı Sulaması Yenilemesi ile de 7.100 dekar arazi sulanacaktır. Proje, Planlama Safhasındaki Sulama Tesisimiz olan Ambarcık Göleti ile ilgili Planlama çalışmaları devam ediyor ve bu göletimizle 600 dekar arazi sulanacaktır. Yazır Barajımızın planlama çalışmaları devam etmektedir, bu barajımızla 860 dekar arazi sulanacaktır. Büyükalan Regülatörü ve Sulaması ile 2.000 dekar arazinin sulanması sağlanacaktır. Dere Islah işletme safhasındaki dere ıslah tesisleri İlçe Merkezi Taşkın Koruma Tesisi, Küçükalan Köyü Taşkın Koruma, Söğüt Barajı Ağaçlandırma ve Erozyon Kontrolü, Belkaya Barajı Yükarı Havza Islahı ve Çavdır İlçesi Taşkın Koruma Tesislerine Korkuluk Yapılması, İnşaat Safhasındaki Dere Islah Tesisleri çalışmalarıyla Çavdır Karaköy Köyü Taşkın Koruma Tesisi ile Karaköy köyü taşkın zararlarından korunacaktır. 2016 yılı teklif edilen yapım işleri ise Büyükalan Regülatörü ve Sulaması, Ambarcık Koca Mustafa Göleti, Çavdır Taşkın Koruma 1.Grup Burdur-Çavdır Bölmepınar Köyü Taşkın Koruması, Burdur-Çavdır Yazır Köyü Taşkın Koruması, Taşkın Koruma 2.Grup Büyükalan ve Küçükalan Köyleri Arazileri Kayacık Köyü Taşkın Koruması bulunmaktadır. Çavdır İlçemize kazandırılması için gerekli çalışmaları ve takipleri gerçekleştiriyoruz.” dedi.

ÇELTİKÇİ YATIRIMLARDAN PAYINI ALIYOR

Çeltikçi İlçesi ile ilgili de açıklama yapan Milletvekili Özçelik “ İnşaat Safhasında Bağsaray Barajımız bulunmaktadır. İnşaat safhasında bulunan sulama tesislerimiz ise Bağsaray Barajı Sulaması ihalesi 25.01.2016 tarihinde yapılmış olup, 3.670 dekar arazinin sulaması gerçekleşecektir. İşletme Safhasındaki dere ıslah tesisleri ise Çeltikçi Merkez Boğaz Deresi Islahı, Bağsaray Köyü Taşkın Koruması, Kuzköy Köyü Taşkın Koruma Tesisleri, Güvenli Köyü Deresi Islahı, Çeltikçi Taşkın Koruma Tesislerine Korkuluk Yapılmasıdır. 2016 yılında teklif edilen yapım işleri ise Çeltikçi Taşkın Koruma 1. Grup (Çeltikçi İlçe Merkezi, Çebiş Köyü)’dür. Gerekli takiplerimizi gerçekleştiriyoruz.” ifadelerini kullandı.

KARAMANLI ADETA BAŞTAN DİZAYN EDİLİYOR

Karamanlı İlçesi ile ilgili ise Özçelik “İnşaat Safhasındaki tesislerimiz; Karamanlı Sulaması Yenilemesi çalışmalarımız devam etmektedir. Bu çalışma ile 42.950 dekar zirai arazi sulanacaktır. Bademli Sulaması Yenilemesi ile 6.800 dekar zirai arazi sulanacaktır. Planlama, Proje safhasındaki sulama tesisimiz ise Burdur YAS 1. Kısım Proje çalışmaları devam etmektedir. Bu proje ile 10.660 dekar arazi sulanacaktır. İşletme Safhasındaki Dere Islah Tesisleri ise Harmankaya Köyü Taşkın Koruma Tesisi, Karamanlı İlçemiz Taşkın Koruma tesislerine korkuluk yapılması, İnşaat safhasındaki dere ıslah tesislerimizden ise İlçe Merkezi 1. Kısım bulunmaktadır. 2016 yılına teklif edilen yapım işlerimiz ise Karamanlı Taşkın Koruma 1. Grup (Dereköy Köyü Taşkın Koruması, Kılçan Köyü Taşkın Koruması), Karamanlı Taşkın Koruma (Mürseller Köyü Taşkın Koruması, Kağılcık Köyü Taşkın Koruması),’dır. Yatırım programına alınması ile ilgili çalışmalarımız devam etmektedir.” dedi.

KEMER’DE YAPILACAK ÇALIŞMALAR YATIRIM PROGRAMINDA

Kemer İlçesi ile ilgili Milletvekili Özçelik “ Kemer Kayı Barajımız İşletme Safhasındadır. İşletme safhasındaki sulama tesisleri kapsamında Kemer Kayı Barajı Sulamamızla 2.840 dekar alan sulanmıştır. İşletme Safhasındaki Dere Islah Tesislerimiz Kemer İlçe Merkezi Taşkın Koruma Tesisi, Kemer Yakalar Köyü Taşkın Koruma Tesisi ve Kemer İlçesi Taşkın Koruma Tesislerine Korkuluk Yapılmasıdır. 2016 Yılına teklif edilen yapım işleri ise Burdur-Kemer İlçe Merkezi ve Akpınar Mesire Alanı Taşkın Koruma Tesisi ve Burdur Kemer Taşkın Koruma 1. Grup Taşkın Koruma Tesisi (Burdur-Kemer Elmacık Köyü Taşkın Koruması, Burdur-Kemer Kayı Köyü Taşkın Koruması)’dır. Bu teklif edilen yatırımlarla ilgili görüşmelerimiz devam etmektedir.” dedi.

TEFENNİ’DE AMAÇ 51 BİN DEKAR SULAMAK

Tefenni İlçemiz ile ilgili Milletvekili Özçelik “ Tefenni İlçemizde İşletme Safhasındaki Barajlarımız Tefenni Beyköy Barajı ve Tefenni Çaylı Barajı’dır. İnşaat safhasındaki barajlar ise Yaylaköy Barajıdır. Proje, Planlama safhasındaki Barajımız ise Tefenni Sazak Barajı’dır. Sulama Tesisleri yatırımları kapsamında Tefenni Beyköy Barajı Sulaması 4.630 dekar alan sulanmıştır. Tefenni Çaylı Barajı Sulaması ile de 5.060 dekar alan sulanmıştır. İnşaat safhasındaki sulama tesisleri kapsamında Tefenni Yaylaköy Barajı Sulaması: 1.670 dekar arazi sulanacaktır. Proje, Planlama safhasındaki sulama tesisleri kapsamında Sazak Barajı bulunmaktadır. Proje çalışmaları devam etmekte olan Bu proje ile birlikte 2.900 dekar arazi sulanacaktır. Tefenni Göleti Sulaması Yenilemesi: Proje çalışmaları tamamlanan bu göletimizde 2.080 dekar arazi sulanacaktır. Karataş Sulaması Yenilemesi ile 51.100 dekar arazi sulanacaktır, Proje çalışmaları devam etmektedir.” dedi.

YEŞİLOVA’DA DSİ ÇALIŞMALARI SÜRÜYOR

Yeşilova İlçesi ile ilgili Özçelik “Değirmendere Barajımız işletme safhasındadır. Güney, Salda ve Kayadibi barajlarımızda inşaat safhasında bulunmaktadır. Orman ve Su İşleri Bakanımız Sayın Veysel Eroğlu’nun ilimiz ziyaretleri sırasında Yarışlı Köyümüzde düğün ziyaretinde söz verdiği Çifte Gelin Barajı ise proje, planlama safhasındaki barajlarımız kapsamındadır. İşletme safhasındaki sulama tesisleri kapsamında Yeşilova Değirmendere Barajı Sulaması ile 1.730 dekar alan sulanmıştır. İnşaat Safhasında bulunan Yeşilova Güney Barajı Sulamasıyla 7.120 dekar arazi, Salda Barajı Sulamasıyla 4.910 dekar arazi, Kayadibi Barajı Sulamasıyla 3.250 dekar arazi, Harmanlı Regülatör Sulamasıyla 410 dekar arazinin sulanması sağlanacaktır. Proje, Planlama safhasındaki sulama tesislerimiz ise Yarışlı Çifte Gelin Barajıyla 4.500 dekar arazi sulanacaktır, Proje çalışmaları devam etmektedir. Örencik Regülatörü ve Sulaması: 1.420 dekar arazinin sulanması sağlanacaktır.” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir