O dava yeniden açılmalı

CHP lideri Kılıçdaroğlu, TÜBİTAK’ın İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesine gönderdiği raporun ardından Poyrazköy davasının yeniden açılması gerektiğini söyledi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Poyrazköy davasının görüldüğü İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesine gönderilen TÜBİTAK raporuyla ilgili, “Davanın tabii yeniden açılması gerekiyor. Biz öteden beri şunu savunduk; Özel Yetkili Mahkemeler kaldırılmalı ve bu mahkemelerde görülen davalar normal mahkemelerde yeniden görüşülmeli” dedi.

Kılıçdaroğlu, partisinin Bülent Ecevit Parti Okulunun açılışını yaptıktan sonra gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.

Bir gazetecinin, “Meclis başkanının daha önce grup başkanvekilleriyle yaptığı toplantıda iki öneri öne sürdüğü söyleniyor: HSYK için 22. maddeden sonra bir uzlaşma komisyonu olsun ya da anayasa şeklinde… Nasıl bakar CHP bu öneriye?” şeklindeki sorusu üzerine, Kılıçdaroğlu, “Uzlaşma komisyonunun görev yapmasını ısrarla istedik. AKP gelmemesine karşın, üç siyasal partinin temsilcileri uzlaşma komisyonunu sürdürmek istediler. Üç kez gittiler. Ne Sayın Çiçek ne de AKP milletvekilleri gelmedi. Dolayısıyla bu uzlaşma komisyonu sona erdi. Ama yeni bir uzlaşma komisyonu oluşturmak isterse Sayın Çiçek, bunu anlayışla karşılarız ve arkadaşlarımızı görevlendiririz” dedi.

Kılıçdaroğlu, bir başka gazetecinin, “Balyoz ve Poyrazköy davalarına en önemli delil olan 5 No’lu CD’leri, harddisklere usulsüz veri yüklendiğine dair TÜBİTAK’ın bir raporu manşetlerde de vardı bugün. Yeniden yargılamanın önünü açacağı belirtiliyor. Siz bu gelişmeyi nasıl değerlendiriyorsunuz?” sorusuna da şu yanıtı verdi:

“Son derece önemli. Defalarca bu delillerin sahte olduğunu, üretildiğini, ısrarla ve ısrarla dile getirdik. Gerek yurt içinde gerekse yurt dışında pek çok uzman bu delillerin üretildiğini ifade etti. Ama hiç kimse dinlemedi. TÜBİTAK yeni bir rapor vermiş, davanın çöktüğünü gösteriyor bu. O sahte delillerle masum insanların mahkum edildiğini gösteriyor. Davanın tabii yeniden açılması gerekiyor. Biz öteden beri şunu savunduk; Özel Yetkili Mahkemeler kaldırılmalı ve bu mahkemelerde görülen davalar normal mahkemelerde yeniden görüşülmeli.” 

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *