Kibyra Antik Kenti’ne 1.5 Milyon Liralık yatırım

Burdur’un Gölhisar İlçesi’nde bulunan Kibyra Antik Kenti’ne yapılacak olan yatırım hakkında Burdur Milletvekili Bayram Özçelik’ten yazılı açıklama geldi.

Ak Parti Burdur Milletvekili Bayram Özçelik yaptığı açıklamada, “Burdur Gölhisar Kibyra Örenyeri Ziyaretçi Karşılama Merkezi ve Çevre Düzenleme Projesi Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanarak 16 Mayıs 2016 tarihinde Antalya Kültür Varlıkları Koruma Bölge kurulunca uygun bulundu. Gerçekleştirilecek çevre düzenleme çalışmalarıyla; gelen ziyaretçilere, antik kentin tarihi dokusunu içinde, doğal peyzaja zarar vermeden, alandaki diğer kullanımlarla uyumlu fonksiyonel ve sosyal bir kullanım sağlanması hedefleniyor.” dedi.

Özçelik açıklamasında, “Kültür ve Turizm Bakanlığımız tarafından yapılması planlanan uygulama kapsamında; giriş kontrol ve bilet satış ünitesi, turnikeler, hediyelik eşya, yöresel ürünlerin yer alacağı satış alanları, kafe ve idari ofis birimleri, tuvaletler, çok amaçlı salon, kafeterya, gezi yolları, seyir terası, oturma bankı, çöp kutusu vb. çevre donatı mobilyaları, çevre ihata sistemi ile çevre aydınlatma ve kameralı güvenlik sistemi yerleri yapılacaktır. Çalışmaların sonunda Burdur düzenlenmiş yeni bir ören yerine sahip olacaktır. Ayrıca Kibrya Örenyeri çevre düzenleme uygulaması da Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü 2016 yatırım programında yer almaktadır. Maliyeti 1.500.000 TL olan işin 2016 yılı içinde ihale edilerek 2017 yılında tamamlanması hedeflenmektedir. Bu yatırım kazandırılmasında katkılarından dolayı Başbakan Yardımcımız Prof. Dr. Sayın Numan Kurtulmuş’a, Prof. Dr. Sevgi Kurtulmuş’a Kültür ve Turizm Eski Bakanımız Mahir Ünal’a ve Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürümüz Abdullah Kocapınar’a teşekkür ederim.” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir