gss-nedir-gss-borcundan-kurtulmak-isteyenler-icin-son-gun-yaklasiyor

GSS nedir? GSS borcundan kurtulmak isteyenler için son gün yaklaşıyor

  GSS Nedir?

GSS borç sorgulama ile Genel Sağlık Sigortası kapsamına alınmış olan vatandaşların sağlık hizmetlerinden yararlanmak için ödenen ya da ödenmeyen prim borçlarının kontrolü anlamına gelmektedir.

Sağlık hizmetlerinden tam anlamıyla faydalanmak için GSS prim borcu tutarlarını ödemek durumundadırlar. Gelirleri asgari ücretin 3/1 oranından daha düşük olan kişilerin GSS primlerini devlet ödemektedir. Genel Sağlık Sigortası primleri kişilerin kendi gelir beyanlarını yaptıkları gelir testi sonuçlarına göre belirlenmektedir. Bu test sonucunda hastanelerden ve sağlık kuruluşlarından yararlanmak için aylık ne kadar prim ödemeleri gerektiği ortaya çıkmaktadır.

  GSS kimleri kapsar?

GSS, ülkede 18 yaşını geçmiş ve sigortası olmayan herkesi kapsıyor. Bu bağlamda belirli bir prim ödemeniz gerekmektedir. Ne kadar prim ödeyeceğinizi öğrenmek için GSS borç sorgulama işlemini yapmanız gerekecektir. GSS borç sorgulama işlemini 2 farklı şekilde yapabilmektesiniz. SGK‘nın, resmi  sitesi E-SGM üzerinden yapabildiğiniz gibi online tahsilat üzerinden de sorgulama yapabilirsiniz. Bu iki siteden de yapacağınız işlemleri şifresiz olarak yapabilirsiniz.

  GSS borcundan kurtulmak için son tarih: 30 Eylül

Genel Sağlık Sigortası borcundan kurtulmak isteyen kişilerin merak ettiği “GSS borcunda son gün ne zaman?” sorusuna yanıtı Tekirdağ Sosyal Güvenlik İl Müdürü Fatma Derya Alan verdi. GSS borcundan kurtulmak isteyen kişilerin gelir durumlarını da belgelemeleri gerektiğini dile getiren Alan, Genel Sağlık Sigortası borcundan taksitle kurtulmak için 30 Eylül 2015 tarihinin son gün olduğunu söyledi. Taksitlendirme hakkında bilgi veren Alan, “Sağlık güvenceleri olmayan vatandaşlarımızdan hiç gelir testi yaptırmayanlar veya gelir seviyeleri kurumumuz tarafından belirlenen kişilerin bu tarihe kadar yapacakları başvurular neticesinde durumları kapsama alındıkları tarihten itibaren güncellenecektir. Yapılandırma neticesinde borçlarını 30 Kasım 2015 tarihine kadar peşin ödemek isteyenlerden borçlarının sadece anapara tutarı tahsil edilecek, taksitlendirme seçeneğini kullanmak isteyen vatandaşlarımız ise 6.9.12 veya 18 eşit taksitte ödeme yapma imkanından yararlanabileceklerdir. Ödemeler kurumumuz ile anlaşmalı tüm bankalardan, PTT şubelerinden ve kurumumuzun www.sgk.gov.tr internet adresinden kredi kartı ile yapılabilmektedir. Başta gençlerimiz olmak üzere sağlık güvencesi olmayan tüm vatandaşlarımızın bu fırsattan yaralanmalarını, başvuru süresi sona ermeden kayıtlı ikamet adreslerinin bulundu Sosyal Yardımlaşma Vakıflarına başvurarak gelir testlerini yaptırmalarının ardından en yakın Sosyal Güvenlik Merkezi’ne başvurmaları gerekmektedir.”  dedi.

 

GSS prim borcunuzu aşağıdaki linkten öğrenebilirsiniz.

https://giris.turkiye.gov.tr/Giris/

 

 

 

Tags: No tags

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *