Burdur Canlı Hayvan Pazarı kapatıldı

Burdur Hayvan Pazarı belirsiz süreyle kapatıldı. Burdur Valiliği’nden yapılan yazılı açıklama ile il merkezinde ve bir köyde meydana gelen şap hastalığı dolayısıyla karantinanın başlatıldığı duyurularak, hastalığın yayılmaması için çalışmaların başlatıldığı belirtildi.

İŞTE BURDUR VALİLİĞİ’NDEN YAPILAN AÇIKLAMA

İlimizde 03.05.2016 tarihinde Merkez İlçe Kartalpınar köyünde, 06.05.2016 tarihinde ise merkez Hızırilyas mahallesinde ve Kayaaltı Köyünde şap hastalığı görülmüştür. Kordon ve karantina tedbirleri alınarak hastalık çıkışı yapılmıştır.
Ayrıca Tefenni-Merkez Mahallesi, Karamanlı-Merkez Eşeler Mahallesi, Çavdır Karaköy Köyü ve Çeltikçi-Bağ saray köylerinde hastalık görülmüş, kordon ve karantina tedbirleri alınarak koruma ve gözetim bölgeleri oluşturulmuştur.
Konuyla alakalı olarak İl Hayvan Sağlık Zabıtası Komisyonu 10.05.2016 tarihinde Vali Yardımcısı Bülent UYGUR Başkanlığında toplanmış, hastalıkla ilgili aşağıdaki önlemler alınmıştır.

• Şap Hastalığı tespit edilen yerleşim birimlerinde gerekli idari ve fenni tedbirler alınmıştır.
• Bulaşıcı ve Salgın Hastalıkları yönetmeliği gereğince Burdur Merkez Mahalleleri, Kartalpınar ve Kayaaltı Köyleri 3 km yarıçaplı Koruma Bölgesi; Askeriye, Gökçebağ, Yakaköy, Günalan, Halıcılar, Güneyyayla, Taşkapı, Çine, Beşkavak, Kayış, Sarıova, Bayındır, Büğdüz, Çendik, Suludere Köyleri ise 10 km yarıçaplı gözetim bölgesi ilan edilmiştir.
• Koruma ve Gözetim Bölgelerinde hasta hayvanlar sağlamlardan ayrılmış, tüm büyükbaş ve küçükbaş hayvan hareketleri yasaklanmıştır. Sadece kesim amaçlı hayvan hareketlerine izin verilecektir.
• Ayrıca İl Müdürlüğümüzce 3 km yarıçaplı Koruma Bölgesi ile 10 km yarıçaplı gözetim bölgelerindeki tüm büyükbaş hayvanların hızlı bir biçimde Şap aşısı ile aşılanmaları sağlanacaktır.
• İlimizde Merkez Aydınlıkevler Mahallesinde Kurulu bulunan Burdur Belediyesi Canlı Hayvan Pazarı karantina süresi bitimine kadar kapatılmıştır.

Kamuoyuna saygı ile duyurulur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir