BTB’de ‘’Paydaş Görüş Toplama Çalıştayı’’ düzenlendi

Burdur Ticaret Borası (BTB), iş dünyasının gelişme ve büyümesine yardımcı olmak, yerel, bölgesel ve ulusal düzeyde en yüksek kalitede temsil, hizmet ve destek sağlamak için odalar/borsalar ağının bir parçası olarak, 2017/2020 yıllarını kapsayacak 4 yıllık Stratejik Plan çalışması başlattı. Bu çalışmalar kapsamında ilk olarak, Borsa Meclis Salonu’nda, sivil toplum örgüt ve kamu kurumlarının temsilcilerinin katıldığı “Paydaş Görüş Toplama Çalıştayı” düzenlendi.

BTB Meclis Salonu’nda düzenlenen çalıştaya Burdur Ticaret Borsası Meclis Başkanı Hikmet Çangır, Yönetim Kurulu Başkanı Yılmaz Başar, Meclis Başkan Yardımcısı Musa Tuğrul, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Adnan Yanıkara, Meclis Üyesi Gürsel Evren, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Akademik Tanışmanı Kürşat Özüdaşlı, sivil toplum ve kamu kurum ve kuruluşlarının temsilcileri katıldı.

Çalıştayın açılış konuşmasını yapan Ticaret Borsası Başkanı Yılmaz Başar, “Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi (ETÜ) Sürekli Eğitim Merkezi (SEM) işbirliği kapsamında, Borsamızın durum analizini yapabilmek ve stratejilerini belirlemek amacıyla paydaş görüş toplama çalıştayı planladık. Hizmetlerimizin sizlerin ve bölgemizin ihtiyaçları doğrultusunda şekillendirmemize yardımcı olacak, stratejik planlama çalışmalarımıza değerli katkılar sağlayacaktır. Türkay hocamız şuanda aramızda. Diğer konuları hocamız anlatacak, bizlerde inşallah daha yaşanılabilir bir Burdur için, Burdur Ticaret Borsası’nın neler yapması gerektiğini tartışıp karara bağlayacağız. Bizde görev süremiz yettiğince belirlediğimiz planları hayata geçirerek, iyi bir yönetim tarzı gerçekleştirmeyi hedefliyoruz” dedi.

TOBB ETÜ Stratejik Eğitim Araştırma ve Uygulama Merkezi Danışmanı Dr. Türkay Kısa, sunum eşliğinde, Burdur Ticaret Borsası’nın, Burdur’un yaşam kalitesini yükletmek, Burdur’un ekonomisini canlandırmak, Burdur’u daha ileriye taşımak için 2017-2020 yılları arasını kapsayan stratejik plan hazırladığını belirterek, “Aslında Burdur’da tabi Ticaret Borsamız kalite hedeflerine 2010’lu yıllarda kalite çalışmalarını gerçekleştirmiş, kalitesini belgelendirmiş. Sonrasında, TOBB Akreditasyon Sistemine akredite olmuş ve çalışmalarını her geçen gün arttırarak, üyelerine en iyi hizmet vermeyi amaçlamış” dedi.

Çalıştay hakkında bilgi veren Kısa, “Her geçen gün yaşanan sıkıntılar, ortaya çıkan karmaşıklıklar nedeniyle bir değişim var, yetişemiyoruz. Her gün bir başka sorun, uluslararasında yaşanan sorunlar ve belirsizlikler bizleri geleceği öngörmekte zorluyor. Bizde geleceği öngörebilmek için paydaşlarla bir araya gelip, gelecekle ilgili ortaya çıkabilecek durumları konuşalım ve bunların üstesinden nasıl gelelim istedik. Çalışmalarımızı planlayamazsak ne oluyor, savurganlık başlıyor. Yani sonuca gitmekte zorlanıyoruz. Burdur Ticaret Borsası olarak dedik ki, TOBB ETÜ ile beraber çalışalım, bunu yürütelim. Oda ve Borsalarda bir akreditasyon sisteminden söz ediyoruz. Akreditasyon sistemi, 2009 da başlayarak, 2010 da revize olan çalışmalar çerçevesinde, Türkiye’deki tüm oda ve borsaları belirli bir kaliteye getirmek için hazırlanmış bir yönergedir. Bu yönergede bütün oda ve borsalarda kalite bilincini geliştirmek istiyoruz” şeklinde konuştu.
Her ildeki oda ve borsa üye beklentisinin aynı olduğuna dikkat çeken Kısa, şu şekilde konuştu, “Şuana kadar oda ve borsaların yüzde 61’i bu akreditasyonu gerçekleştirmiş durumda. 123 oda ve borsa bu yıl içerisinde akredite olabilmek için danışmanlık alıyor. Biz stratejik plan hazırlayacağız. Bu planı da dört başlıkta yürüteceğiz. Önce mevcut durumu analiz ederek, Ticaret Borsamızın bunun neresinde olduğunu belirleyeceğiz. Çünkü bir önceki plan 4 yıllık yapılmış, halen devam ediyor.

Sonra geleceğe yöneleceğiz, nereye ulaşmak istediğimizi ortaya koyacağız. Sonra buna nasıl ulaşırız bunun yollarını bulacağız. Sizleri niçin çağırdık, sizlerin gözüyle Ticaret Borsası görelim diye. Sizler bizim paydaşlarımız olarak Burdur Ticaret Borsasıyla zaman zaman yollarımız kesişiyor, belki de varlığımızdan haberdar değilsiniz. Bu çalıştayda bizden niye haberdar değilsiniz, nerede yanlış yapıyoruz diyebilirsiniz. Ama haberdar olup daha iyi şeyler başaracaksak, sizlerin bu konudaki katkılarınız önemli. Onun için sizlerden yardım istedik. Birde sizlerin Ticaret Borsasından beklentilerini almak istiyoruz. O yüzden de paydaş görüş toplama anketimiz var, bu paydaş görüş toplama anketimiz siz paydaşlarımızın Ticaret Borsası hakkında, Ticaret Borsası’nın faaliyetleri hakkında ne düşünüyorsunuz, sizlerle nasıl işbirliği yapabiliriz bunları dolduracaksınız.

Yapılan konuşmaların ardından, katılımcılar tarafından paydaş görüş toplama anketi doldurularak, 2017/2020 stratejik plan çalışmasının ilk adımı atıldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir