genc-mimarlar-642x320

Genç Mimarlar Burdurluların hizmetinde

Genç mimarlar Süleyman ÖZ ve Mehmet YILDIRIM bürolarını Antalya’nın Kepez ilçesinde açtılar.İki mimarın ortaklaşa açtığı bürolarında mimari proje çizimi, 3D görselleştirme, inşaat ve mimarı danışmanlık faaliyetlerinde bulunacaklar.

Genç mimarlar özellikle Antalya’da yaşayan Burdurlular ve Burdur’da yaşayan hemşehrilerimizi hizmet etmek için faaliyete başladıklarını ifade ettiler.

Mimar Süleyman ÖZ 12 Ağustos 1990 tarihinde Burdur’da doğdu, İlköğretimini Burdur Cumhuriyet İlköğretim Okulunda tamamladıktan sonra Lise eğitimini 2004-2007 yılları arasında Bucak Adem Tolunay Fen Lisesi’nde tamamladı. Daha sonra İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi Mimarlık Fakültesini kazandı ve 2014 yılında mezun oldu. Mezun olduktan sonra Antalya’ya yerleşip Sarılar Alçı Dekorasyon Ltd. Şti. nde 2014 Eylül 2015 Temmuz tarihleri arasında şantiye şefliği yaptı. Bu sırada eğitiminde devam edip Akdeniz Üniversitesi Akdeniz Uygarlıkları Yakın Çağ Tarihinde yüksek lisansa başladı. Mimari görselleştirme ve tasarım konusunda yetenekli olup Antalya’da SGH mimarlıkta bir süre çalıştıktan sonra mimar Mehmet Yıldırım ile birlikte 2016 yılında MS-ART mimarlığı kurdu.

Mimar Mehmet YILDIRIM 14 Eylül 1988 tarihinde Antalya’da doğdu. İlköğretimini Başöğretmen Atatürk İlköğretim okulunda tamamladıktan sonra Lise eğitimini 2002-2005 yılları arasında Gebizli Lisesi’nde tamamladı. Daha sonra İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi Mimarlık Fakultesinden 2015 yılında mezun oldu. Üniversite hayatı boyunca sektör içi ve dışı bir sürü faaliyette bulundu. Birkaç mimarlık ofisinde part-time çalıştı. 2013-2015 yılları arasında İzmir’de Ulema Mimarlıkta çalıştı. Burada konut, fabrika ve çiftlik projeleri çizimlerinde ve şantiyelerinde görev aldı. 2016 yılında Antalya’ya yerleşip üniversite arkadaşı mimar Süleyman Öz ile birlikte 2016 yılında MS-ART mimarlığı kurdu.

Mimar Süleyman ÖZ:”Gelişen teknoloji ve insanların ihtiyaçlarının artması mimarlık sektörünü de yakından etkiledi. Her alanda olduğu gibi mimari alanda da insanların beklentisi gitgide arttı. Bu sebeplerden dolayı mimari kaygıların yerini , kullanıcıyı memnun etme çabası aldı. Tabi ki kullanıcının istekler,fonksiyonlar önemli ancak biz, mimarlar yapı yaparken kenti , kentliyi düşünmek zorundayız. Bir tasarım yaparken öncelikle daha büyük ölçeklerden projeye bakıp, aldığımız bu verilere göre ilerlemeliyiz. Biz MS-ART mimarlık olarak , bu kaygılarımızı kullanıcıya aktarmak için büyük çaba içerisindeyiz. İnsanlar ‘’ başımızı sokacak bir evim olsun ‘’ fikrinden kurtulup, ‘’ çok güzel bir evde oturmalıyım.’’ kaygısına ulaştı. Fakat biz ‘’ daha güzel bir çevre, daha güzel bir kent ‘’ hayal ediyoruz.” dedi.

btb-toplanti-642x320

BTB’de ‘’Paydaş Görüş Toplama Çalıştayı’’ düzenlendi

Burdur Ticaret Borası (BTB), iş dünyasının gelişme ve büyümesine yardımcı olmak, yerel, bölgesel ve ulusal düzeyde en yüksek kalitede temsil, hizmet ve destek sağlamak için odalar/borsalar ağının bir parçası olarak, 2017/2020 yıllarını kapsayacak 4 yıllık Stratejik Plan çalışması başlattı. Bu çalışmalar kapsamında ilk olarak, Borsa Meclis Salonu’nda, sivil toplum örgüt ve kamu kurumlarının temsilcilerinin katıldığı “Paydaş Görüş Toplama Çalıştayı” düzenlendi.

BTB Meclis Salonu’nda düzenlenen çalıştaya Burdur Ticaret Borsası Meclis Başkanı Hikmet Çangır, Yönetim Kurulu Başkanı Yılmaz Başar, Meclis Başkan Yardımcısı Musa Tuğrul, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Adnan Yanıkara, Meclis Üyesi Gürsel Evren, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Akademik Tanışmanı Kürşat Özüdaşlı, sivil toplum ve kamu kurum ve kuruluşlarının temsilcileri katıldı.

Çalıştayın açılış konuşmasını yapan Ticaret Borsası Başkanı Yılmaz Başar, “Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi (ETÜ) Sürekli Eğitim Merkezi (SEM) işbirliği kapsamında, Borsamızın durum analizini yapabilmek ve stratejilerini belirlemek amacıyla paydaş görüş toplama çalıştayı planladık. Hizmetlerimizin sizlerin ve bölgemizin ihtiyaçları doğrultusunda şekillendirmemize yardımcı olacak, stratejik planlama çalışmalarımıza değerli katkılar sağlayacaktır. Türkay hocamız şuanda aramızda. Diğer konuları hocamız anlatacak, bizlerde inşallah daha yaşanılabilir bir Burdur için, Burdur Ticaret Borsası’nın neler yapması gerektiğini tartışıp karara bağlayacağız. Bizde görev süremiz yettiğince belirlediğimiz planları hayata geçirerek, iyi bir yönetim tarzı gerçekleştirmeyi hedefliyoruz” dedi.

TOBB ETÜ Stratejik Eğitim Araştırma ve Uygulama Merkezi Danışmanı Dr. Türkay Kısa, sunum eşliğinde, Burdur Ticaret Borsası’nın, Burdur’un yaşam kalitesini yükletmek, Burdur’un ekonomisini canlandırmak, Burdur’u daha ileriye taşımak için 2017-2020 yılları arasını kapsayan stratejik plan hazırladığını belirterek, “Aslında Burdur’da tabi Ticaret Borsamız kalite hedeflerine 2010’lu yıllarda kalite çalışmalarını gerçekleştirmiş, kalitesini belgelendirmiş. Sonrasında, TOBB Akreditasyon Sistemine akredite olmuş ve çalışmalarını her geçen gün arttırarak, üyelerine en iyi hizmet vermeyi amaçlamış” dedi.

Çalıştay hakkında bilgi veren Kısa, “Her geçen gün yaşanan sıkıntılar, ortaya çıkan karmaşıklıklar nedeniyle bir değişim var, yetişemiyoruz. Her gün bir başka sorun, uluslararasında yaşanan sorunlar ve belirsizlikler bizleri geleceği öngörmekte zorluyor. Bizde geleceği öngörebilmek için paydaşlarla bir araya gelip, gelecekle ilgili ortaya çıkabilecek durumları konuşalım ve bunların üstesinden nasıl gelelim istedik. Çalışmalarımızı planlayamazsak ne oluyor, savurganlık başlıyor. Yani sonuca gitmekte zorlanıyoruz. Burdur Ticaret Borsası olarak dedik ki, TOBB ETÜ ile beraber çalışalım, bunu yürütelim. Oda ve Borsalarda bir akreditasyon sisteminden söz ediyoruz. Akreditasyon sistemi, 2009 da başlayarak, 2010 da revize olan çalışmalar çerçevesinde, Türkiye’deki tüm oda ve borsaları belirli bir kaliteye getirmek için hazırlanmış bir yönergedir. Bu yönergede bütün oda ve borsalarda kalite bilincini geliştirmek istiyoruz” şeklinde konuştu.
Her ildeki oda ve borsa üye beklentisinin aynı olduğuna dikkat çeken Kısa, şu şekilde konuştu, “Şuana kadar oda ve borsaların yüzde 61’i bu akreditasyonu gerçekleştirmiş durumda. 123 oda ve borsa bu yıl içerisinde akredite olabilmek için danışmanlık alıyor. Biz stratejik plan hazırlayacağız. Bu planı da dört başlıkta yürüteceğiz. Önce mevcut durumu analiz ederek, Ticaret Borsamızın bunun neresinde olduğunu belirleyeceğiz. Çünkü bir önceki plan 4 yıllık yapılmış, halen devam ediyor.

Sonra geleceğe yöneleceğiz, nereye ulaşmak istediğimizi ortaya koyacağız. Sonra buna nasıl ulaşırız bunun yollarını bulacağız. Sizleri niçin çağırdık, sizlerin gözüyle Ticaret Borsası görelim diye. Sizler bizim paydaşlarımız olarak Burdur Ticaret Borsasıyla zaman zaman yollarımız kesişiyor, belki de varlığımızdan haberdar değilsiniz. Bu çalıştayda bizden niye haberdar değilsiniz, nerede yanlış yapıyoruz diyebilirsiniz. Ama haberdar olup daha iyi şeyler başaracaksak, sizlerin bu konudaki katkılarınız önemli. Onun için sizlerden yardım istedik. Birde sizlerin Ticaret Borsasından beklentilerini almak istiyoruz. O yüzden de paydaş görüş toplama anketimiz var, bu paydaş görüş toplama anketimiz siz paydaşlarımızın Ticaret Borsası hakkında, Ticaret Borsası’nın faaliyetleri hakkında ne düşünüyorsunuz, sizlerle nasıl işbirliği yapabiliriz bunları dolduracaksınız.

Yapılan konuşmaların ardından, katılımcılar tarafından paydaş görüş toplama anketi doldurularak, 2017/2020 stratejik plan çalışmasının ilk adımı atıldı.

MAKÜ-9.-Mezuniyet-Töreni-2015-19-642x320

MAKÜ’de 5 Bin öğrenci mezun olacak

Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi 2015-2016 yılı mezunlarının mezuniyet törenine bugün yapılacak.

2006 yılında Mehmet Akif Ersoy adını alan Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi, 10. Yılında 5 bin öğrenciyi mezun etmenin gururunu yaşıyor.

27 Mayıs 2016 Cuma günü gerçekleştirilecek olan Mezuniyet Töreni saat 18.30’da Cumhuriyet Meydanı’nda Mehteran Takımının gösterisi ile başlayacak. Saat 19.00’da Cumhuriyet Meydanı’nda Atatürk Anıtı’na Çelenk konulmasının ardından Gazi Atatürk Stadyumu’na kortej yürüyüşü gerçekleştirilecek. Saat 19.30’da Gazi Atatürk Stadında kortej geçişi, mezun öğrenciler adına konuşma, yaş kütüğüne isim çakılması ve Rektör Prof. Dr. Adem KORKMAZ’ın ve Burdur Valisi Hasan KÜRKLÜ’nün konuşmalarının ardından okul birincileri ödüllendirilecek ve öğrenci andı okunarak, kepler havaya fırlatılacak. Havai Fişek gösterilerinin de yer alacağı Mezuniyet Törenin de Sanatçı Turgay Başyayla vereceği konser ile hem öğrencileri, hem de ailelerini coşturacak. Mezuniyet töreni ve Turgay BAŞYAYLA konseri Kanal 15 ekranlarında canlı olarak yayınlanacak.

burdur-heyeti-642x320

Mesele Burdur olunca gerisi teferruattır

Burdur Merkez’de uzun süredir beklenen TOKİ girişimleri Ankara’daki toplantıyla başladı.

Toki Başkanı Mehmet Ergün Turan’ın Makamında yapılan toplantıya,Toki Başkan Yardımcısı Hemşehrimiz Mehmet Özçelik,Burdur Milletvekilleri Bayram Özçelik, Mehmet Göker, Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, Belediye Başkan Yardımcısı Ali Say, Belediye Meclis Üyesi Birkan İş, İmar Müdürü Mustafa Bozkurt katıldı.

Toplantıda, Burdur’da ki Toki İçin değerlendirilecek Arsalar Üzerinde Müzakerelerde Bulunuldu. Özellikle Bakanlar Kurulu Kararı İle Afet Riskli Kentsel Dönüşüm Alanı İlan Edilen Deprem Evlerindeki Boş Arsaların Bir Kısmı Hazineye bir kısmı Belediyeye ait olan yerler Üzerine Geçen Haftalarda Çevre ve Şehircilik Bakanlığından Toki’ye Devri Gerçekleşmişti.

TOKİ Kentsel Dönüşüm Daire Başkanı Gürol Konyalıoğlu’ da Daha önceki bilgileri doğrultusunda hazırlanacak protokol ile Arsalar üzerinde Görüşmeler Teyit Edildi. Toki’nin Yeni Dönemde Çok Katlı Olmayan Yatay Mimarisi İle Yerel Mimariye Özgü Konutlar Değerlendirildi. İlk Önce Süratle Depremevlerindeki Başlanacak Alanlar hemen Belirlendikten Sonra Deprem Evlerindeki 320 Adet Daire Sahiplerininde, Bu Konutlarla Beraber Daire Sahibi Olmaları Temin Edilmiş Olacak.

Burdur için en Kısa Sürede TOKİ Konutlarını Burdur’a kazandırılacak. Ayrıca Dar Gelirli,Emekli,Dul Ve Yetimler için sosyal konutlar( 2+ 1 )Yapılacak Hazine Arazileri Üzerinde de Mutabakata varıldı.

fatih-parkı-642x320

Bucak Fatih Gençlik Parkı Açıldı

Bucak Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü tarafından yapımı tamamlanan Fatih Gençlik Parkı törenle açıldı. Açılış törenine Burdur Valisi Hasan Kürklü, Bucak Kaymakamı İsmail Bayata, Bucak Belediye Başkanı Süleyman Mutlu başta olmak üzere resmi daire amir ve müdürleri yanı sıra sivil toplum örgütleri dernek ve oda başkanları, vatandaşlar ve davetliler katıldı.

Törende, Bucak Belediye Başkanı Süleyman Mutlu, hedeflerinin yirmi mahallede yirmi büyük park açmak olduğunu bunlardan üçünü gerçekleştirdiklerini söyledi. Ramazan ayı içerisinde Sanayi Mahallesinde yapılan yeni modern parkın açılışını yapacaklarını belirten Mutlu, “Fatih Gençlik Parkı çocuklarımızın çok büyük beğenisini kazandı. Misyonda parkımızın isminin Fatih Gençlik Parkı olmasına rağmen çocuklarımız ve gençlerimiz bu parkımıza içinde barındırdığı oyun gruplarının türü nedeniyle survivor parkı diye adlandırıyor. Bu parkımızda tenis kortu, basketbol sahası, 5 ile 15 yaş arası çocuklarımızın oyun sahaları, süs havuzları ve kafeterya bulunuyor” dedi.

Burdur Valisi Hasan Kürklü ise “İnsanı yaşat ki devletimiz yaşasın diyen bir kültür anlayışımız var. İnsana yapılan yatırım en güzel yatırımlardan birisidir. Özellikle çocuklarımızın geleceği açısından bu tür yatırımların büyük önemi var” diye konuştu. Yapılan konuşmaların ardından Burdur Valisi Hasan Kürklü ve protokolün katılımı ile Fatih Gençlik Parkının açılışı yapıldı. Açılış sonrası Burdur Valisi Hasan Kürklü ve beraberindeki protokol parkı gezdi, çocuklar ile sohbet edip, çocuklar ve Bucak Kaymakamı İsmail Bayata ile basketbol ve tenis oynadı.

maku-1-yil-degerlendir-adem-korkmaz-642x320 (1)

MAKÜ hedeflerine adım adım ulaşıyor

Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Adem Korkmaz, danışmanları, yardımcıları ve üniversite genel sekreteri ile birlikte göreve gelişinin 1. yılını basın mensuplarına değerlendirdi.

Rektör Korkmaz’ın 1 yılı değerlendirme programına, danışmanları Mustafa Kılınç, Ömer Tekşen, Hüseyin Dalgar, Yardımcıları Prof. Dr. Mehmet Karaca, Prof. Dr. Durmuş Acar, MAKÜ Genel Sekreteri Ali Nihat Gündüzalp ile Burdur’da faaliyetini sürdüren yazılı, görsel ve internet medyasından basın mensupları katıldı.

Kahvaltı-kokteyl şeklinde başlayan toplantı 1 yıl pastasının kesilmesinin ardından toplantı salonuna geçilerek devam edildi. Üniversite toplantı salonunda 1 yılı değerlendiren Rektör Korkmaz, ardından tahsis edilen araç ile kampüs içinde basın mensupları ile birlikte çalışmaları yerinde inceledi.

Geçtiğimiz yıl üniversitenin kendisinin ilk döneminde 40 Bin öğrenciye ulaşacağını ifade ettiğini belirten Rektör Korkmaz, yapılan çalışmalar ile bu hedefin çok kolay gerçekleşeceğini ve 2019 yılına kadar toplamda 40 Bin öğrencinin üzerinde bir kapasiteye ulaşacağını, bunun 30 Binine yakınını şehir merkezinde olacağını belirtti.

kalekapi-caddesi-burdur-642x320

Burdur’da 2. Marka Cadde için start verildi

Burdur Belediyesi’ne bağlı Fen İşleri Müdürlüğü ekipleri geçtiğimiz yaz gerçekleştirdiği başarılı çalışmaların ardından İstasyon Caddesi’ni marka cadde yapma yolunda önemli adımlar atmıştı. Çalışmaların neticesinde İstasyon Caddesi trafiğe kapatıldıktan sonra cazibe merkezi merkezi haline gelmiş ve bir çok işyerinin faaliyete geçmesine olanak tanımış, vatandaşın sosyal anlamda yürüyüş yaptığı, vakit geçirdiği bir merkez haline gelmişti.

Yaklaşık 7 ay önce Kalekapı Caddesi esnaflarıyla kahvaltıda bulunan Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, ”Halkımızdan gelen taleplere kulak vererek çalışma yapıyoruz. Önemli olan şehrin ekonomisini canlandırabilmek, şehrin geleceğine ışık tutacak adımları şimdiden atabilmek. Şehrimize olan inancımızı tekrar kazanmalıyız. Burdur Belediyesi olarak yaptığımız çalışmalar, şehrimize gelen ve özellikle öğrenciler tarafından beğeni ile karşılanıyor. Kale Kapı Caddesi bizim için önemli bir cadde. Kale Kapı Caddesini peyzaj çalışmasını yaptıktan sonra yukarı pazarla entegrasyonunu sağlayarak ticaretin hareketlendiği bir bölge yapacağız. Burdur’a ikinci bir marka cadde oluşturacağız” demişti.

Başkan Ercengiz’in bu demecinin ardından yaklaşık 7 ay sonra ilk adım atıldı. Burdur Belediyesi’ne bağlı Fen İşleri Müdürlüğü ekipler Kalekapı Caddesi’nde 2. marka caddeyi oluşturmak üzere çalışmalara başladı.

kilicdaroglu-kanli-tepki-suleyman-mutlu-642x320

Kılıçdaroğlu’na “kanlı tepki”

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun, TOBB 72. Genel Kurulundaki konuşmasında, başkanlık sistemi için, “Böyle bir sistemi bu ülkede kan dökmeden gerçekleştiremezsiniz” ifadelerine karşın, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Biz kanı sadece Kızılay’a veririz Kızılay’a. Olay bu kadar basit.” diyerek tepkisini göstermesiyle başlayan gerilime Bucak’tan da bir tepki geldi.

Bucak’ta, Bucak Belediye Başkanı Süleyman Mutlu, Belediye Meclis Üyeleri, Ak Parti İlçe Başkanı Emrullah Ünal ve Ak Parti Bucak İlçe Yönetimin Kurulu üyeleri, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun başkanlık sistemine ilişkin sözlerini protesto için kan bağışında bulundu.

Bucak Belediye Başkanı Süleyman Mutlu kan bağışı sırasında yaptığı açıklamada, “CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’nun TOBB 72. Genel Kurulunda yaptığı konuşmanın toplumda infial uyandırdığını ancak buna rağmen Sayın Kılıçdaroğlu’nun aynı konuşmalarını Van ziyareti ve grup konuşmalarında tekrarladığını söyledi. Bu sözlerin bir siyasi partinin genel başkanına yakışmadığını belirten Başkan Mutlu, Kılıçdaroğlu’nun açıklamalarının “Milli iradeye vurulmuş bir darbe ve milli iradenin hiçe sayılması” anlamına geldiğini savundu. Mutlu, “Madem birileri kan istiyor, biz de kanımızı en doğru yere, Kızılay’a veriyoruz. Bu millet isterse başkanlık sistemini getirir” dedi.

Açıklamanın ardından Bucak Belediye Başkanı Süleyman Mutlu, Belediye Meclis Üyeleri ve Belediye Personeli Türk Kızılayı’nın mobil aracında kan bağışında bulundu.

kaza-traktor-2-615x369

Traktör şarampole devrildi

HABER: ÖZGÜR DOĞAN

Burdur’un Yeşilova ilçesine bağlı Doğanbaba köyünde dün meydana gelen kazada 1 kişi yaralandı.

Edinilen bilgiye göre köy yolunda hareket eden Hasan Bakan yönetimindeki 20 AN 305 plakalı traktör şarampole devrildi.

Kazada sürücü Hasan Bakan (68) yaralı olarak kurtuldu. Yaralan Bakan, Burdur Devlet Hastanesi’nde tedavi altına alındı. Kazada yaralı olarak kurtulan Bakan’ın sağlık durumunun iyi olduğu belirtildi.

Kaza sonrası traktörde büyük hasar meydana geldi.

çarpışma-642x320

İki otomobil kafa kafaya çapıştı

Burdur-Isparta Dağ Yolu’nda meydana gelen trafik kazasında iki kişi yaralandı.

Burdur Isparta Dağ Yolu Çerçin Barajı yakınlarında otomobil ile hafif ticari aracın karıştığı kazada araçta bulunan sürücüler yaralandı. Yaralıların hayati tehlikelerinin bulunmadığı öğrenildi.

Kaynak:gündemburdur