akulu-sandalye-odunc-642x320

Başkan Ercengiz, akülü sandelyeyi ödünç verdi

Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, 2013 yılında talihsiz bir olay sonucu yaralanan Veteriner Gökhan Tanrıöver’i ziyaret etti. Ziyarette Başkan Ercengiz tekrar yürüme sözü alarak Tanrıöver’e akülü sandalyeyi ödünç olarak verdi.  

Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, Veteriner Gökhan Tanrıöver’i evinde ziyaret etti. Başkan Ercengiz, tekrar yürüme sözü alarak Tanrıöver’e akülü sandalyeyi ödünç olarak verdi.

Ziyarette konuşan Başkan Ercengiz, Veteriner Gökhan Tanrıöver’e verdiği sözü yerine getirdiğini Gökhan Tanrıöver’in de sevdiklerine verdiği sözü yerine getirmesini istedi.

en-guzel-teke-642x320

En güzel teke seçildi

Türkiye’nin dört bir yanından üreticilerin katıldığı Teke Yöresi 2. Canlı Hayvan, Hayvancılık, Tarım Teknolojileri ve Yem Fuarı, en güzel keçi ve teke yarışmasına ev sahipliği yaptı.

KÖYKOOP  Genel Başkanı Yakıp Yıldız, yaşanan et krizinde çözümün, küçük başta olduğunu söyledi. Honamlı ırkı yarışmasında Sakar isimli teke, gün boyu bisküvit yemesiyle fuara damga vurdu.

GL Platform Fuarcılık tarafından düzenlenen Teke Yöresi 2. Canlı Hayvan, Hayvancılık, Tarım Teknolojileri ve Yem Fuarı ikinci gününde yine yarışmalarla renkli görüntülere sahne oldu. KÖYKOOP ve Burdur Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği tarafından gerçekleştirilen Burdur Honamlı Keçi ve Teke Güzellik Yarışması’nda, üstün genetik ve ırk özelliklerine sahip küçükbaş ırklar boy gösterdi. Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi tarafından 2008 yılında başlattığı çalışma kapsamında; Evcil Hayvan Genetik Kaynaklarını Koruma Ulusal Komitesi ve Evcil Hayvan Tescil Komitesi tarafından yerli ırk olarak tescil edilen Honamlı ırkı, podyuma çıkarken jüri üyeleri seçimde zor anlar yaşadı.  Yarışmada teke kategorisinde Zafer Ünsal, koç kategorisinde Muhammet Obut ve oğlan kategorisinde ise Mustafa Özden’in hayvanları birinciliğe layık görüldü.

ET  KRİZİNDE ÇÖZÜM KÜÇÜK BAŞ

KÖYKOOP Merkez Birliği Genel Başkanı Yakup Yıldız, Türkiye’de yaşanan et krizinde çözümün küçük baş hayvanda olduğuna işaret etti. İslah ve destek projeleriyle küçük baş hayvancılıkta Teke yöresinin “cazibe merkezi” haline geldiğine dikkat çeken Yıldız, “Türkiye için küçük baş hayvan çok önemli. Çünkü, bir et sıkıntısı var ve bu et sıkıntısı durdurmada en önemli meteryal küçük baştır” dedi. KÖYKOOP Koop olarak tüm tarım danışmanlarının üreticiyi sürekli bilgilendirdiğini, yetiştiricinin sektördeki yenilikleri takip etmesini sağladıklarını, her türlü koruyucu tedbirleri aldıklarını ve Burdur’un damızlık teke satımına imza attığını söyleyen Yıldız,  “Düşünün ki bir insan hasta olduğunda dahi doktora aynı gün gitmeyebiliyor. Ama Burdur’da yetiştiricimiz, havyanı rahatsızlanırsa kendisinden önce onun tedavisini yaptırıyor. Teke yöresi hayvanlarla barışık, üretimden haz duyuyor. Bu nedenle sadece hayvancılıkta  zirvede değiliz, süt üretimi günlük bin 200 ton ile çok önemli bir yere sahibiz” dedi.

ORGANİK BESLENECEKSEN ÇÖZÜM YANIBAŞINDA

Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de organik gıdanın öne çıktığını ifade eden Yakup Yıldız, “İnsanlar bunun arayışı içinde. Organik ürün nerede, nasıl buluruz telaşı içinde. Halbuki çözüm yanıbaşlarında. Küçük baş, hep organik besleniyor. Her gün doğaya çıkıyor. Eti sütü hep organik. İşte size hem et krizinin çözümü üstelik de organik” diye konuştu.

 

DESTEK TEŞEKKÜRÜ

Günün sonunda ise GL Platform Fuarcılık Genel Müdürü Gül Ceylan, katkıları nedeniyle sektör temsilcilerine plaket vererek teşekkür etti. Ceylan, “Tarım ve hayvancılıkta sektörün zirvesinde düzenlediğimiz bu fuarda en büyük alkışı çok kıymetli üreticilerimiz, çiftçilerimiz hak ediyor” dedi.

BİSKÜVİTÇİ SAKAR

Öte yandan yarışmada Özcan Akın’a ait Honamlı ırkı “Sakar” damgasını vurdu. Yarışma öncesi bisküvit ve çikolata yiyen Sakar, fuar ziyaretçilerinden büyük ilgi gördü. Sakar’ın en yakın arkadaşı Özcan Akın’ın 8 yaşındaki kızı Aysıma Akın ise “Sabah okula gittiğimde beni uğurluyor. Bazen onu bırakıp gitmeyi hiç istemiyorum. Bana çok iyi davranıyor. Ben de ona iyi bakıyorum” dedi.

bucak-belediye-evde-temizlik-642x320

Vatandaş bu hizmetten çok mutlu

Bucak Belediyesi “Park Bahçeler Müdürlüğü” ekiplerince evde temizlik hizmetleri kapsamında yaşlı ve kendi işlerini göremez ihtiyaç sahibi vatandaşlarımızın evleri temizleniyor.

Konuyla ilgili bilgi veren Bucak Belediye Başkanı Süleyman Mutlu , ilçede yaşayan yaşlı ve kendi işlerini göremez durumdaki vatandaşlara yönelik, düzenli ev temizliği hizmetinin devam ettiğini söyledi.

Hizmet dönemleri içerisinde birçok yeniliğe imza attıklarını belirten Mutlu, “Vatandaşların evlerini temizleyerek, hane halkının bir nebze olsun rahatlamasını sağlıyoruz. Bucak Belediyesi olarak yaşlı, kendi işini göremez ve yardıma muhtaç ailelerimizi muhtarlıklarımız aracılığıyla tespit edip, onların bir nebze olsun derdine derman olmaya çalışıyoruz” dedi.

ercengiz-fuar-konusmasi-642x320

5 Bin aileye süt ürünleri yardımı

Burdur Belediye Başkanı Ecz. Ali Orkun Ercengiz, Teke Yöresi 2. Canlı Hayvan, Hayvancılık, Tarım Teknolojileri ve Yem Fuarı’nda protokol konuşmasında bulundu.

Dünya’da ve ülkemizde yapılan tarım ve hayvancılık fuarları; tarım ve hayvancılık alanında yeni gelişmeleri üreticimize sunarak teknoloji üretenler ile kullananlar arasında bir köprü görevi görmektedir diyen Başkan Ercengiz, ”Bu amaçlar doğrultusunda belediyemizin destek ve katkılarıyla yapılacak olan Teke Yöresi 2. Canlı Hayvan, Hayvancılık, Tarım Teknolojileri ve Yem Fuarı, bölgenin tarım, hayvancılık ve hayvansal ürün sektörünün gelişmesi ve verimliliğinin artırılması yolunda gerekli olan bilgi ve teknolojilerin üretici ile buluşmasına aracı olacaktır.Türkiye’de hayvancılık potansiyelinin yüksek olduğu bölgelerin başında gelen Burdur’umuz, tarım ve hayvancılıkta marka olmuştur. Hayvansal üretimde birim başına elde edilen verimler Türkiye ortalamalarının üstünde gerçekleşmektedir. 2015 yılı verilerine göre Burdur’da yaklaşık 200 bin büyükbaş hayvan bulunmaktadır. İlimizde ön plana çıkan sağmal büyükbaş sayısı 92 bin civarındadır. Süt hayvancılığının verimliliği açısından bakacak olursak Burdur Türkiye ortalamasının üzerindedir” dedi.

100 BİN TON SÜT DÖKÜLMEKTEN KURTARILABİLİNİR

Çiğ sütün fiyatının 70-80 kuruşlara kadar gerilediği, süt hayvanlarının kesime gönderildiği bu dönemde paydaşlarımız ile birlikte süt projesini hayata geçirdik. Sütte yaşanan arz fazlalığını önlemek, süt tüketiminin arttırılmasını hedefleyerek Burdur Belediyesi olarak bir kıvılcım yaktıklarını ifade eden Başkan Ercengiz, ”Üreticimizden toplanan çiğ sütün, süt ürünleri olarak ihtiyaç sahibi ailelere dağıtılması için çalışma başlattık. Bu kapsamda 5000 aileye tereyağı ve peynir ulaştıracağız. 78 bin nüfuslu Burdur’da 5000 aileye ulaşabiliyorsak, 78 milyon nüfuslu ülkemizde 5 milyon aileye ulaşabiliriz. Bu sayede 100 bin ton sütün dökülmesinin önüne geçeceğimize inanıyorum” dedi.

5 BİN AİLEYE SÜT ÜRÜNLERİ YARDIMI

Burdur Belediyesi olarak 5 Bin aileye süt ürünlerinden oluşan gıda yardımında bulunacaklarını belirten Başkan Ercengiz, ”Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığımız 81 İl Valiliği ile İl Müdürlüklerine talimat vererek süt hayvanlarının kesiminin yasaklanmasını istemesi doğru zamanda doğru bir projeye imza attığımızı gösterir niteliktedir. Önümüzdeki günlerde yarım kilogram tereyağı ile 1 kilogram peyniri ihtiyaç sahibi 5000 aileye ulaştıracağız.” dedi.

akgençlikburdur-ağac-642x320

Çevreci Akgençlik’ten fidan dikimi

Burdur Ak Parti Gençlik Kolları Bügdüz Yolu üzerinde ağaç dikimi gerçekleştirdi.

Burdur Ak Parti Gençlik Kolları Bügdüz Yolu üzerine “Hatıra Ormanı” etkinliği yapıldı.Etkinliği Ak Parti Burdur Milletvekili Bayram Özçelik ve Ak Parti İl Başkan Yardımcıları Volkan Mengi ve Turan Yurdaşen katıldı.

Ak Parti Burdur İl Gençlik Kolları Başkanı Belkıs Can’ın Yaptığı Açıklama:

“Öncelikli olarak, 23 Nisan Milli Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı kutluyor, bu günün dünyanın bütün çocuklarına barış ve mutluluk getirmesini temenni ediyorum.

Geçtiğimiz ay’ın son haftasının Orman Haftası olması vesilesiyle bu etkinliğimizi düzenlemeyi düşünüyorduk.

Biraz geciksek de, Ak Parti Burdur İl Gençlik Kolları ve Tüm Ak Teşkilatımızla bu güzel etkinliği bugün gerçekleştiriyoruz.

Ayrıca CHP’li Burdur Belediyesi’nin ağaç kıyımlarının konuşulduğu bu dönemde şehrimize yeni ağaçlar kazandırmak adına bu projemizi gerçekleştirmek istedik.

Peygamber efendimizin ‘Elinizde bir ağaç fidanı varsa, kıyamet kopmaya başlasa bile eğer onu dikecek kadar vaktiniz varsa mutlaka dikin’ hadisi şerifi dinimizin bu konuya verdiği önemi gösteriyor.

Öte yandan Taksim – Gezi Parkı olayları sırasında iki ağacı bahane edip ülkeyi yangın yerine çevirenlere de bu diktiğimiz fidanlarla ince bir mesaj vermek istedik.

“Bizler Ak Gençlik Olarak Çevreciyiz.” Bu konuda kimse bizim elimize su dökemez.

Orman ve Su İşleri Bakanlığımızın Ak Parti Hükümetlerimiz döneminde son 14 yılda diktiği ağaçlar, Ülkemizin dört bir yanında başlattığı Orman seferberliği ve ülkemizi ağaçlandırma noktasında geldiği olumlu durum ortadadır.

Millet olarak Ağaç gibi hür, Orman gibi bir ve bütünüz. Ülkemizde ki farklılıkların bir halının farklı desenleri gibi bizi biz yapan değerler olduğunu hatırlatmak istiyorum.

Bu ölçüde programımızda emeği geçen Çevre, şehir ve kültür başkanlığımıza, Teşkilat Mensuplarıma, programın yapılışında bizlere bilgi aktarımında bulunan yetkililere ve bizlere Fidan Temini sağlayan kardeşlerimize teşekkürlerimi iletiyorum.

Diktiğimiz Her Ağaca bir arkadaşımızın ismini verdik. İnşallah Arkadaşlarımızın da, Ağaçlarımızın da ömrü uzun bereketli olsun. Birlik ve Beraberliğimiz daim olsun. Teşekkürler”dedi.

uyusturucu-gozalti-642x320

Burdur’da uyuşturucuyla mücadele: 5 gözaltı

Burdur Merkez ve ilçelerinde Emniyet Müdürlüğü Uyuşturucu ile Mücadele Şube Müdürlüğü görevlilerince uyuşturucu, uyarıcı madde satan ve kullanan şahısların deşifresine yönelik yapılan çalışmalar kapsamında 5 kişi gözaltına alındı.

Gözaltına alınan İ.Ç.,Z.T.,S.O.,M.G. ve A.U. isimli şahıslardan 2 adet uyuşturucu nitelikte hap, 1,35 gr esrar maddesi ve 0,78 gr eroin maddesi ele geçirilmiş olup, şahıslar hakkında TCK 191 SKM suçundan adli işlem yapıldı.

Burdur Emniyet Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, ”Uyuşturucu ile Mücadele Şube Müdürlüğü görev alanına giren suçlarla ilgili mücadelemiz aralıksız devam etmektedir. ” denildi.

osb-2-burdur-642x320

Burdur 2.OSB Müteşebbis Kurul Üyeleri belirlendi

Burdur Valisi Hasan Kürklü Başkanlığındaki Burdur İkinci Organize Sanayi Bölgesi (2.OSB) Müteşebbis Heyeti, Burdur Ticaret ve Sanayi Odası (BUTSO) Meclis Salonu’nda toplandı. Geçtiğimiz gün Yapılan toplantıda, Heyet Üyeleri değişiklikleri ile 2015 Faaliyet Raporu ele alındı. Burhan Cahit Karakurt’un okuduğu 2015 yılı bilançosu oybirliği ile ibra edildi.

YENİ YÖNETİM VE KURUL ÜYELERİ
Yeni ilave ile belirlenen Burdur 2.OSB Yönetim Kurulu şöyle:

Burdur Valisi Hasan Kürklü, Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, BUTSO Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Keyik, İl Genel Sekreteri Servet Olpak ve Sanayici Ali Gür.
2.OSB Müteşebbis Kurul Üyeleri ise şu isimlerden oluştu:
İl Genel Meclisi Başkanı Muzaffer Bağcı, BUTSO Yönetim Kurulu Üyeleri; Hüseyin Yardım, Aykut Acun Belediye Bşk. Yrd. Ali Say, Belediye Meclis Üyeleri Burhan Karakurt, Binnur Çığrı ve Yavuz Mehmet Kaya.


FİRMALARA DAVET

Toplantıda açıklamalarda bulunan Burdur Valisi Hasan Kürklü ve BUTSO Başkanı Yusuf Keyik; “Ülker için ayrılan büyük parselin halen bekletildiğini ve %60’ı tahsis edilen parsellerin halen 11 adedi için yatırımcı beklenmektedir. Özellikle büyük firmalar için davetler yapılmaktadır” dediler.

1996 yılında kuruluş çalışmaları başlanan ve 96 Hektar alana sahip 2.OSB Bölge Müdürü Bülent O. Aslanboğa’nın okuduğu 2015 Faaliyet Raporunda şu bilgiler yer aldı: “Tamamlanmış olan kamulaştırmaya bugüne kadar 5 Milyon 200 bin lira harcanmıştır. Her biri 8 bin ile 75 bin m2 arası ve 24 adet olan toplam sanayi parsel alanı; 612 bin m2’dir. Parsellerin %60’olan 13 adedinin ön tahsisi gerçekleşmiş ve 6 milyon 300 bin Tl tahsis bedeli tahsil edilmiştir. Mesleki okul yeri de ayrılmış olan 2.OSB’nin yol, dere ıslahı, su, kanalizasyon, arıtma, elektrik, vb. gibi tüm alt yapı çalışmaları büyük oranda tamamlanmıştır. TR61’de yer alan 3 Bölge Burdur Teşvik sistemindeki 2.OSB yatırımları 4. Bölge Teşviklerinden yararlanacaktır. Ulusal adres veri tabanı (UAVT) ile Mekansal Adresler Kayıt Sistemi (MAKS)’ne tümüyle entegre olan 2.OSB, inşaat ruhsatı verilebilir hale gelmiştir.”

belkıs-can-642x320

Burdur Belediyesi’nin açıklamasına Belkıs Can’dan yanıt

Ak Parti Gençlik Kolları İl Başkanı Belkıs Can’ın ”CHP’li Burdur Belediyesi’nin ağaç kıyımlarının konuşulduğu bu dönemde şehrimize yeni ağaçlar kazandırmak adına bu projemizi gerçekleştirmek istedik” şeklinde toplu ağaç dikimindeki açıklamaya Burdur Belediyesi’nden açıklama gelmiş ”Çevreye ve doğaya her zaman saygılı bir çalışma sergileyen Burdur Belediyesi hakkında gerçeği yansıtmayan bu iddialara itibar edilmemesini rica ediyoruz.” denilmişti.

Burdur Belediyesi’nin açıklamasına Ak Parti Gençlik Kolları İl Başkanı Belkıs Can yanıt vererek karşılık açıklamaları sürdürdü.

Gençlik Kolları İl Başkanı Belkıs Can, ”Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz’in fidan dikim etkinliğimiz ile alakalı Burdur Belediyesi Basın Bürosuna yaptırdığı basın açıklamasını tebessümle karşıladık. Demek ki bir şeyler yapılabilmesi için bazen ağaç kesilmesi olabiliyormuş, CHP’li kardeşlerimiz CHP’li belediyemiz bunu basın bildirisiyle açıklama gereği duydu. Chp’li Burdur Belediyesi bu basın açıklamasını yayınlayarak bir nevi 2013 yılının Temmuz ayında Ak Parti döneminde Burdur Gazi Caddesinde kaldırım düzenlemesi için sökülen ağaçlara Chp’lilerin gösterdiği tepkinin yersiz olduğunu itiraf etmiş olduğunu görüyoruz.Böylelikle bu basın açıklamasından o dönemde Chp’lilerin gösterdiği tepkinin yersiz olduğunu da Chp’li Burdur Belediyesi’nin kabul etmiş olduğunu anlıyoruz.Bizim genel de savunduğumuz fikir hizmet için yapılacak ağaç sökümleri olabilir fakat CHP’liler gibi göstermelik yeşilci değiliz. Biz Ak Parti olarak Sözde değil, Özde Çevreciyiz. Sökülen her ağaç yerine binlercesini dikeriz.Ayrıca Burdur Belediye’sinin aleyhimize yaptığı açıklamada üzerine basa basa ağaç kesip yerlerine fidan diktiklerinden bahsetmelerini üzüntü ile karşıladık. Bizler Ak Gençlik olarak ağaçların zorunlu hallerde kesilmesi değil sökülüp başka yere taşınması düşüncesindeyiz. Bir ağaç kaç yılda yetişiyor CHP’li Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz’in acaba bundan haberi var mıdır? Ağaçların kesilmesi yerine sökülmesi bizim tercihimizdir.” dedi.

bucakta-kaza-1-642x320

Çubuk belinde yol trafiğe kapandı

Burdur Antalya karayolunda saat 10.00 sularında meydana gelen trafik kazasında otomobilin takla atması sonucu 1 kişi yaralandı.

Kaza yerinde güvenlik sebebi ile bölge jandarma ekipleri Çubuk Beli mevkiinde yolu kısa süreliğine kapadı.Kaza yerindeki çalışmalarının ardından metrelerce oluşan araç kuyruğu yeniden trafiğe açıldı.

Kaynak: Burdurweb

fuar-burdur-1-642x320

Teke yöresi bu fuarda buluşacak

Teke yöresinin incisi konumundaki Burdur, hayvancılık sektörünü ağırlayacak. Bu yıl 2. kez düzenlecek Teke Yöresi Canlı Hayvan, Hayvancılık, Tarım Teknolojileri ve Yem Fuarı, yarın (PERŞEMBE) kapılarını ziyaretçilere açacak.

GL Platform Fuarcılık tarafından ilki geçtiğimiz yıl düzenlenen Teke Yöresi 2. Canlı Hayvan, Hayvancılık, Tarım Teknolojileri ve Yem Fuarı, Burdur Kapalı Pazar Yeri’nde düzenlenecek. Büyük ve küçükbaş hayvanların sergileneceği fuarda çiftlik ekipmanları ve teknolojileri, genetik alanındaki son yenilikleri, yem sektöründeki gelişmeleri görücüye çıkacak. Fuarda sektörün önde gelen firmaları, birlikler, kooperatifler stant açacak. Yurt içi ve yurt dışı alıcılarla buluşma olanağı yakalayacak. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik’ın da açılışa katılmasının beklendiği fuar, Burdur’un yanı sıra Denizli, Afyonkarahisar, Isparta ve Antalya başta olmak üzere Teke yöresini buluşturacak.

Fuarın ilk gününde Burdur Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği tarafından 11. Burdur Damızlık İnek Güzellik Yarışması düzenlenecek. 4 kategoride gerçekleşecek yarışmada dereceye giren yetiştiricilere para ödülünün yanısıra 1 yıllık hayat sigortası, 1 yıl içerisinde kullanılmak üzere ücretsiz 5 suni tohumlama ve sürpriz ödüller verilecek.

Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi tarafandan 2008 yılında başlattığı çalışma kapsamında; Evcil Hayvan Genetik Kaynaklarını Koruma Ulusal Komitesi ve Evcil Hayvan Tescil Komitesi tarafından “yerli ırk” olarak tescil edilen Honamlı keçisi de fuarda görücüye çıkacak. KÖYKOOP ve Burdur Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği tarafından gerçekleştirilecek Burdur Honamlı Keçi ve Teke Güzellik Yarışması’nda, üstün genetik ve ırk özelliklerine sahip küçükbaş ırklar boy gösterecek.

GÜÇBİRLİĞİ ÖNEMLİ

GL Platform Fuarcılık Genel Müdürü Gül Ceylan, tarım, hayvancılık ve yem teknolojileri sektörünün en iyi firmalarının bir araya geleceğini söyledi. Üreticinin hem yenilikleri takip etme hem de pazar alternatifi için fuarların büyük önem taşıdığını söyleyen Ceylan, Burdur ekonomisinin tarım ve hayvancılığa dayandığını bu nedenle de sektörün güçbirliğinin çok önemli olduğunu belirtti. Ceylan, “Fuar, Teke yöresinin bu güçbirliğini başarıyla kurduğunun göstergesi. Lojistik altyapının da güçlendirilmesiyle Teke yöresi, sektörün tek lokomotifi haline gelecektir. Yalnızca güzellik yarışmalarının değil sektörün akıl buluşmasının da gerçekleşeceği fuar, küresel kuraklığın ve hayvan hastalıklarının getirdiği problemler, artan enerji girdileri, artan yem fiyatları, kalifiye işçi sıkıntısı, hayvansal ürünlerin çok düşük fiyatlara alıcı bulması, yetersiz ve verimi düşük damızlık hayvan sayısı gibi Türk hayvancılık sektörünün gelişimini engelleyen sorunların da çözümüne hem katkıda bulunacak hem de üreticinin bu konularda bilgilenmesini sağlayacak” dedi.