bahcesehir-vali-kurklu-ziyaret-642x320

Bahçeşehir’in minikleri meslekleri yerinde öğreniyor

Burdur Bahçeşehir Okulları Anaokulu Sarı ve Yeşil Sınıfı öğrencileri Burdur Valisi Hasan Kürklü’yü makamında ziyaret etti.

Anaokulu öğrencilerin meslekleri yerinde öğrenme temalı ders konusu dolayısıyla ziyarette bulunan öğrenciler, ilimiz Valisi Hasan Kürklü’den ilk dersini aldı.

Ziyarette Burdur Bahçeşehir Okulları Kurumsal İletişim Yöneticisi Yeşim Çuhadar Çakılkum, Okul Öncesi Öğretmenleri Şerife Göl, Ayşe Dinler ve Merve Altın minik öğrencilere eşlik etti.

Anaokulu öğrencilerinin ziyaretlerinden dolayı memnun olduğunu ifade eden Vali Kürklü, Bahçeşehir Okulları Anaokulu öğrencilerine kim İngilizce biliyor şeklinde soru yöneltti. Minikler Vali Kürklü’nün İngilizce sorularına yanıt verdi. Vali Kürklü, kendisine ziyarette bulunan miniklere oyuncak hediye etti.

Anaokulu öğrencileri ders konusu dolayısıyla Vali Kürklü’ye mesleği hakkında soru yöneltti. Vali Kürklü ise miniklere ‘’şehri yönetiyorum’’ şeklinde yanıt verdi.

Vali Kürklü, Bahçeşehir Okulları Kurumsal İletişim Yöneticisi Yeşim Çuhadar Çakılkum’dan, Anaokulu hakkında bilgi aldı. Sohbet esnasında Bahçeşehir Okulları Anaokulu öğrencileri Vali Kürklü’ye okullarında etkinlik yapmak üzere davet etti.

Hoşça geçen ziyaretin ardından Vali Kürklü, minik öğrencileri uğurladı.

yilmaz-basar-ziyaret-642x320

BTB Başkanı Yılmaz Başar’dan ziyaret turu

Burdur Ticaret Borsası (BTB) Yönetim Kurulu Başkanı Veteriner Hekim Yılmaz Başar, Yönetim Kurulu Üyesi Cengiz Gürcan ile birlikte Burdur Devlet Hastanesi Hastane Yöneticisi Uzman Doktor Ferunda Demir ve AK Parti Burdur İl Başkanı Süleyman Faki’yi ziyaret ederek, yeni görevlerinde başarılar dilediler.

Burdur Ticaret Borsası Başkanı Yılmaz Başar, Yönetim Kurulu Üyesi Cengiz Gürcan ile birlikte, Burdur Devlet Hastanesi Yöneticiliğine atanan Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Doktoru Ferunda Demir’i makamında ziyaret ederek, yeni görevinde başarılar dilediler. Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Demir, amaçlarının hastalara en iyi şekilde hizmet vermek olduğunu belirterek, Cumartesi günleri de birçok polikliniğin öğlene kadar açık olduğunu söyledi.

Burdur Ticaret Borsası Başkanı Yılmaz Başar, Ak Parti Burdur İl Başkanı Süleyman Faki’yi de ziyaret ederek, kendisini tebrik etti. Ziyaretten dolayı kendisine teşekkür eden Faki, “Aldığımız göreve en iyi şekilde yapmaya çalışacağız. Bu görevi yerine getirirken de birliktelik ruhunu harekete geçirmemiz gerek. Ne yapabileceğimize birlikte karar vermeliyiz. Burdur için bir tuğla koyabilecek varsa, onlarla birlikte olacağız” dedi.

elektrik-kesintisi-burdur1-642x320

Burdur’da elektrik kesintisi

Burdur’da vatandaşların daha kaliteli ve kesintisiz enerji temin edilmesi amacı ile Akdeniz Elektrik Dağıtım A.Ş. ekiplerince çalışma gerçekleştirmek üzere 31 Mart-3 Nisan tarihleri arasında Burdur merkez ve bazı köyleri,bazı ilçe ve ilçe köylerinde elektrik kesintisi yapılacağını duyurdu.

İŞTE AKDENİZ ELEKTRİK DAĞITIM A.Ş’DEN EDİNİLEN PLANLI KESİNTİLERİN LİSTESİ;

2-31 Mart 2016 Perşembe günü 09:00 ile 17:00saatleri arasında; ENH bakım ve onarım çalışması için ; yapılacak enerji kesintisinden; Bucak ilçesine bağlı; Boğazköy Köyü, Uğurlu Köyü, Kızılcağaç Köyü, Yuva Mahallesi, Kızılkaya Beldesi (kısmi) ve Gündoğdu Köyünde bulunan tarımsal sulama aboneleri ile bu hattan enerji alan özel trafolu müşteriler;

3-01 Nisan 2016 Cuma günü 09:00 ile 17:00 saatleri arasında; ENH bakım ve onarım çalışması için ; yapılacak enerji kesintisinden; Bucak ilçesine bağlı; Demirli Köyü, Kocaaliler Köyü, Kızılseki Köyü, Kavacık Köyü, Gökalan Köyü, Karaseki Köyü, Karacaören Köyü, Çobanpınarı Köyü, Dutalan Köyü ve Pamucak Köyleri ile bu hattan enerji alan özel trafolu müşteriler;

4-02 Nisan 2016 Cumartesi günü 09:30 ile 12:30 saatleri arasında; tesis çalışması için ; yapılacak enerji kesintisinden; Tefenni Merkezde; Zafer Mahallesi, Esentepe Mahallesi, Fatih Mahallesi, Eşeler Mahallesi, Yenice Mahallesi, Yokuş Mahallesi, Pazar Mahallesi, Kır Mahallesi ve Toki Konutları ile bu hattan enerji alan özel trafolu müşteriler;

5-02 Nisan 2016 Cumartesi günü 13:30 ile 17:30 saatleri arasında; tesis çalışması için ; yapılacak enerji kesintisinden; Tefenni ilçesine bağlı; Seydiler Köyü, Bayramlar Köyü, Işıklar Köyü, Hasanpaşa Köyü, Yaylaköy Köyü ve Hüyük Mahallesi ile bu hattan enerji alan özel trafolu müşteriler;

6-03 Nisan 2016 Pazar günü 09:00 ile 17:00 saatleri arasında; tesis çalışması için ; yapılacak enerji kesintisinden; Burdur Merkezde; Menderes Mahallesi (kısmi), Konak Mahallesi (kısmi), Burç Mahallesi (kısmi), Bağlar Mahallesi (kısmi), Hızırilyas Mahallesi (kısmi), Pazar Mahallesi ve Özgür Mahallesi (kısmi) ile bu hattan enerji alan özel trafolu müşteriler; etkilenecektir.

Çalışmaların erken bitmesi halinde hatlara enerji verilebileceği gibi, hava muhalefeti veya başka nedenlerle çalışmadan vazgeçilmesi halinde hatlarda enerji mevcut olacağından ilgililerin dikkatli ve tedbirli olmaları
gerekmektedir” denildi.

kesintiler

arac-trafik-men-642x320

Eksozu, aracını trafikten men ettirdi

Burdurweb haber sitemizde ” “Eksoz canavarları” huzur bozuyor” haberimizin ardından özellikle araçlarını modifiye eden ve eksozlarını bu aparattan takan vatandaşlar ile bu nedenle oluşan gürültüden rahatsızlık duyan vatandaşlardan büyük ilgi geldi.

Gerek yapılan yorumlarda gerekse direk mesajlarla ulaşan okurlarımız konuyu enine boyuna ele aldı. Gürültülü eksoz taktığı sanılan ve kendi vicdanlarını rahatlatmaya yönelik yorumlarda bulunan bazı vatandaşlar ise “Bizim arabalarla uğraşacağınıza canlı bombalarla uğraşın… Elalem bomba patlatacak korkusuna sokakta rahat gezemez siz kalkmış egzozdan bahsediyorsunuz’’ şeklinde yorumlarda bulunuldu. Kendilerinin belirttiği terörle mücadele haberlerini gerek sitemizde gerekse diğer yayın organlarında yayınlandığında dikkatlerini çekemediğimiz egsoz aparatının çıkardığı sesten zevk alan şahısların ”bana dokunmayan yılan bin yaşasın” anlayışı ise göze çarpıyor.
”TRAFİKTEN MEN ÇOK KÖTÜ BİR DUYGU”

Aracına taktığı eksozdan trafikten men edilen bir sürücü ise tarafımıza ulaşarak konuyu kamuoyuna taşımamızı istedi. Ali Çiçek isimli genç sürücü tarafımıza konuyla ilgili yaptığı açıklamada ‘’Ben asfalt ağlattım polislerde cebimizi ağlattı. Modifiye suç değil yaşam tarzı.’’ Dedi. Diğer sürücülerin kendisini örnek almasını isteyen genç sürücü eksozlarına takılan aparatlarını çıkarmalarının faydalı olacağını hatırlatarak kendi aracının da bu aparatlar yüzünden trafikten men edildiğini belirterek ‘’Trafikten men yemek çok kötü bir duygu’’ ifadelerini kullandı.

ÖZEL HABER: ÖZGÜR DOĞAN

kitap-okuma-burdur-642x320

81 ilde aynı gün aynı saatte kitap okuma etkinliği

Burdur İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü İl Halk Kütüphanesi Müdürlüğü tarafından ”Burdur Okuyor” 81 İlde aynı gün aynı saatte kitabını al sen de gel etkinliği düzenlendi.

Cumhuriyet Meydanı’ndaki etkinliğe Burdur Valisi Hasan Kürklü ve eşleri Hanımefendi Nesibe Kürklü, Vali Yardımcısı Bahri Altunkaya, Ak Parti Burdur İl Başkanı Süleyman Faki, siyasi parti ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri ile çok sayıda vatandaş ve öğrenci katıldı.

Etkinliğe katılan Burdur Bahçeşehir Koleji Anasınıfı öğrencilerine ve Durusu Eğitim Merkezi anasınıfı öğrencilerini Burdur Valisi Hasan Kürklü tarafından kitap verildi.

Etkinlik hakkında konuşan Burdur İl Kültür ve Turizm Müdürü vekili Fatma Ergün, kitap okuma alışkanlığının kazandırılması, kitap okumanın insana olan faydasını dikkat çekme adına 81 ilde aynı gün aynı saatte her yıl düzenlenen etkinliğin Burdur’da gerçekleştirdiklerini ifade etti.

Kitap etkinliğinin devamında başta Burdur Valisi Hasan Kürklü olmak üzere tüm katılımcılar yarım saat boyunca Cumhuriyet Meydanı’nda kitap okudu.

istismar-642x320

Burdur’da ailede toruna taciz depremi

Burdur’da 65 yaşındaki M.B.’nin torunu 6 yaşındaki D.K.’ya ‘nitelikli cinsel saldırı’da bulunmaktan 12.5 yıl hapis cezası alması, aile bireylerini mahkemelik etti.

Antalya 23’üncü Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın ilk duruşmasında tutuksuz sanık A.K. hazır bulunurken, şikayetçi ağabey S.B. ise katılmadı.

İŞTE DETAYLAR

Sanık M.B.’nin oğlu S.B. şikayetçi kız kardeşi A.K.’nin babasına iftira attığını, telefonda kendisine hakaret ederek tehdit ettiğini ileri sürerek dava açtı.

Burdur’da öğretmenlik yapan 40 yaşındaki A.K., kızı 6 yaşındaki D.K.’nin 2013 yılında ‘Size bir sır söyleyeceğim’ diyerek dedesinin kendisine cinsel tacizde bulunduğunu anlattı. Bunun üzerine anne A.K., elektrikçi babası M.B. hakkında şikayetçi oldu. Dede M.B. öz torununa cinsel istismarda bulunduğu iddiasıyla tutuklandı. Yargılanma sonunda 2014 yılında M.B. öz torununa ‘nitelikli cinsel saldırı’da bulunmak suçundan 12.5 yıl hapse mahkum edildi. Sanık, cezayı temyiz etti.

KARDEŞLER DAVALIK OLDU

Yargıtay süreci devam ederken, kız kardeşi A.K.’nin babasına iftira attığını iddia eden 42 yaşındaki S.B. arasında husumet başladı. Çeşitli zamanlarda tartışan ikiliden S.B., kız kardeşinin telefonda kendisine hakaret ettiğini, tehdit ettiğini iddia ederek şikayetçi oldu. Kız kardeşinin Antalya’da telefonda kendisine ‘Allahsız’ diyerek hakaret ettiğini, tehditler savurduğunu iddia eden S.B.’nin şikayeti üzerine A.K. hakkında 2 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı.

Duruşmada ifade veren A.K., suçsuz olduğunu söyledi. 2 çocuk annesi bir öğretmen olduğunu anlatan A.K., ağabeyiyle davalık olmasının temelinde cinsel istismar davasının olduğunu belirtti.

Babası M.B.’nin kızına cinsel istismarda bulunduğunu ve bu nedenle Burdur Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki yargılama sonunda ceza aldığını ifade eden A.K., “Bu davayla ilgili hukuki süreç Yargıtay’da devam etmektedir. Bu nedenle annem A.B. ve ağabeyim S.B. bana husumet besledi” dedi.

Sanığın avukatı Mehmet Yıldız ise müvekkilinin babasının öz torununa cinsel istismardan dolayı yargılanıp ceza aldığını, kararın henüz kesinleşmediğini anlatarak, “Bundan dolayı müvekkilim üzerinde annesi A.B. ile ağabeyi S.B. baskı kurmakta. Müvekkilim atılı suçu işlememiştir. Beraatını talep ediyoruz” dedi.

polis-eksoz-ceza-642x320

“Eksoz canavarları” huzur bozuyor

Burdur’da trafik polisleri “eksoz canavarlarına’’ göz açtırmıyor.

Özellikle Burdur merkezde mahalle aralarında, sokak ve caddelerde eksozlarına taktıkları özel aparatlarla gürültü kirliğine neden olan ve vatandaşları haksız yere rahatsız eden bir takım şahısları trafik polisleri araçlarını durdurarak ceza kesiyor.

”Eksoz canavarları” yol açtıkları gürültü ile vatandaşların huzurunu bozmada gece, gündüz tanımıyor. Gece geç saatlerde bile gürültü yapmaktan çekinmiyor.

Vatandaşlar tarafından gerek sosyal medyada gerekse kendi sohbetlerinde çok sıkça bahsettikleri bu gürültü kirliliği ne zaman son bulur bilinmez ama trafik polisleri titizlikle yaklaşıyor.

Eksoz sesiyle çevredeki insanları eden bu şahısları durdurarak, kontrolde bulunan trafik polisleri kontrolün ardından cezayı kesiyor.

ÖZEL HABER: ÖZGÜR DOĞAN

burtrak-inceleme-642x320

BURTRAK Burdur’a kazandırılacak

Adalet Bakan Yardımcısı Bilal Uçar, uzun yıllardır atıl durumda bekleyen BURTRAK alanının Açık Cezaevi yapılması için çalışma yapılacağını belirtti.

Adalet Bakan Yardımcısı Bilal Uçar Burdur’a geldi. Uçar ilk olarak Burdur Valisi Hasan Kürklü’yü makamında ziyaret etti. Uçar’a ziyaretinde Ak parti Burdur Milletvekili Bayram Özçelik, Ceza ve Tevkif Evleri Genel Müdürü Enis Yavuz Yıldırım, Burdur Cumhuriyet Başsavcısı Sadi Doğan ve Antalya Bölge Adliye Mahkemesi Başkanı Ali Nevzat Açıkgöz, Burdur İl Genel Meclisi Başkanı Osman Karakaya ile AK Parti İl Başkanı Süleyman Faki eşlik etti.
Bakan Yardımcısı Uçar Vali Kürklü’yü ziyaretinden sonra BURTRAK alanına giderek beraberindekilerle birlikte incelemede bulundu.

Uçar burada yaptığı açıklamada uzun yıllardır atıl durumda bekleyen araziyi Burdur’a kazandırmayı amaçladıklarını bildirdi. Uçar “Burdur Traktör Fabrikası kapandıktan sonra burası atıl halde kalmış. Daha sonra da Orman alanı olarak tescil edilmiş. Bu haliyle üzerinde tesisler varken neler yapılabilir. Buranın Burdur’a kazandırılması gerekiyor” dedi.

Uçar “Burada Açık Cezaevi yapılması için Ceza Tevkif Evleri Genel Müdürlüğümüz bir çalışma yapacak. Orman Bakanlığımızla bir görüşme yaparak burasının devrinin hangi yolla olacağı konusunda da bir görüşme yapacağız. Yerinde görmüş olduk. İnşallah burayı Burdur’a kazandırmış oluruz” şeklinde konuştu.

başkan-ercengiz-gazimagusa-642x320

Başkan Ercengiz’den Gazimağusa ziyareti

Burdur Belediyesi ile Gazimağusa Belediyesi arasında kültürel ve sosyal etkileşimin sağlanması için iki belediye arasında kardeşlik ilişkisi kuruluyor.

Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz Burdur Belediye Meclis Üyeleriyle birlikte Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Gazimağusa Belediye Başkanı İsmail Arter’i ziyaret etti.

Ziyarette konuşan Başkan Arter, Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz ve belediye meclis üyelerinin Gazimağusa Belediyesi’ni ziyaretlerinden son derece mutluluk duyduğunu ifade ederek, “Başkan Ercengiz ile geçmişten gelen bir tanışıklığımız var. Daha önce konuşmaya başladığımız Burdur ile Gazimağusa’nın kardeş şehir ilişkisi kurma çalışmalarımızı daha ileriye götürerek detaylandırdıktan sonra bir sonraki aşamada konuyu gerekli resmiyete kavuşturacağız.” dedi. Arter, ziyaretin çok anlamlı olduğunu ve kendilerini çok mutlu ettiğini, karşılıklı olarak hem sorunların paylaşımı hem tecrübelerin aktarılmasını sağlayacaklarını, Başkan Ercengiz’in Gazimağusa’yı çok beğendiklerini söylemelerinin kendileri için ayrıca sevindirici olduğunu söyledi.

Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz de konuşmasında, Kıbrıs’ta olmaktan duyduğu memnuniyeti ifade ederek, Kıbrıslılarla soydaş olduklarını, geçmişte birlikte verilen mücadeleyle ilelebet devam edecek kan bağı ve dostluğun oluştuğunu söyledi.

Erçengiz, “Geçmişten gelen dostluğumuz sonucu iki şehri kardeş şehir yapmak için adımlar attık. Kültürel ve siyasi anlamda tecrübelerin aktarılmasının yanında, ticari ilişkilerin başlaması için de önemli olduğunu düşünüyorum. Gazimağusa iliyle kardeş şehir olmaktan mutlu olacağız” dedi.

Gazimağusa Belediye Başkanı İsmail Arter, Burdur Belediye Başkanı Ercengiz’e Çerçeveli İpek Kozası, Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz de Başkan Arter’e Burdur’a özgü ceviz ezmesi takdim etti.

burdur-da-intihar-642x320

Bucak Devlet Hastanesi’nde intihar girişimi

Bucak ilçesinde doktordan istediği ilacı alamadığını iddia eden Can H., Bucak Devlet Hastanesi’nin penceresine çıkarak intihara kalkıştı.

Olay, öğle saatlerinde Bucak Devlet Hastanesi’nde meydana geldi. İddiaya göre Antalya’da bir hastanede tedavi görmek üzere giderken Bucak ilçesinde aracı bozulan Can H. isimli vatandaş, Bucak Devlet Hastanesi’ne gelerek ilaç almak istedi. Doktor kontrolünün ardından bekleme esnasında bir anda 4.katta bulunan pencereye çıkan intihar edeceğini söyleyen Can H., doktorların ve hastane güvenlik görevlilerinin ikna çabaları sonucu intihardan vazgeçti.

Hastanenin penceresinden indirilen Can H., acil serviste bir süre tutulduktan sonra ifadesi alınmak üzere Bucak İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü.

Sorgusunun yapılmasının ardından Can H. isimli vatandaş Antalya’ya gönderildi.

Kaynak:bucakhaber