erdogan-deas-in-oldurdugu-insan-da-pkk-nin-oldurdugu-insan-degil-mi

Erdoğan: DEAŞ’ın öldürdüğü insan da PKK’nın öldürdüğü insan değil mi

Lastik fabrikası açılışı için Çankırı’ya giden Erdoğan, belediyenin önünden halka seslenirken özetle şu mesajları verdi:

GİRDABA DÖNÜŞMEYE MAHKÛM
“Suriye meselesi doğru şekilde ele alınmadıkça giderek büyümeye, dünyayı içine alan girdaba dönüşmeye mahkûmdur. Devlet terörü estiren bir kişinin arkasına dünyanın bazı ülkeleri takılıyor, destek veriyorsa bunlar da o teröre destek vermekle tarihin affedemeyeceği ülkeler haline gelirler. Bu gerçeği kabul etmeden Suriye’ye yapılan her müdahale önce o müdahaleyi yapanları sıkıntıya sokar. Bölgede etkinlik kurma yarışında olan ülkelerin bu gerçeği anlayacağına inanıyorum. Açık söylüyorum Türkiye için PKK ve onun uzantıları olan PYD, YPG, DHKP-C, DEAŞ’ın hiçbir farkı yoktur. Birinin eylemine kayıtsız kalıp diğerinin eylemine sesini yükselten kim varsa terörün safındadır demektir.

ADETA KIRK TAKLA ATIYORLAR
Ülkemizde, PKK terörünün şehit ettiği güvenlik görevlilerimizi, katlettiği insanlarımızı görmezden gelen bir kesim var. Bunlar, PKK’yı ve örgütün güdümündeki diğer yapıları, onların mensuplarını parlatmak için, adeta kırk takla atıyorlar. Aynı şekilde DHKP-C’nin eylemlerini, örgütün faaliyetlerini adeta sempatiyle karşılayanlar olduğunu görüyoruz. ‘Benim teröristim iyi senin teröristin kötü’ anlayışı en ez terör kadar tehlikelidir. DEAŞ’ın Suruç’ta patlattığı bombayla PKK’nın Gaziantep’te patlattığı bomba arasında ne fark var? DEAŞ’ın bombalarıyla ölenler insan da PKK’nın bombalarıyla, roketleriyle, silahlarıyla ölenler insan değil mi?

TERÖRLE AYNI SAFTA YER ALIYORLAR
Türkiye tüm terör örgütlerine karşı samimi bir mücadele verirken olaylardan devleti, hükümeti ve hatta şahsımı sorumlu tutanlar doğrudan terör örgütleriyle aynı safta yer aldıklarını bilmelidirler. Biz bu çabaların gerisindeki niyeti gayet iyi biliyoruz. Milletimizin birliğinden kardeşlik ikliminin yerleşmesinden rahatsız olanlar umutlarını teröre bağlamış durumdalar. Terör kartını ortaya sürdüler ama başaramayacaklar. Yan gelip yatarak, Terör örgütü mensubu olarak, elinde silahla işsize iş bulunmuyor. Niye Güneydoğu’ya yatırımcı gitmiyor. Keyfinden mi, yok. Gidiyorlar fabrikasını yakıyorlar. Biz devlet olarak takip edeceğiz ama bölge halkı da bunun hesabını sormalı, onları yalnızlığa mahkûm etmelidir. Bu sıkıntıları birlikte atlatacağız. Çankırı’da 74 projenin açılışını yapacaktık, ancak son gelişmeler sebebiyle açılış programını iptal ettik. Terörle, kanla bu ülkede işbaşına gelmek isteyenlere siz demokratik yoldan 1 Kasım’da en güzel cevabı vereceğinize inanıyorum. Zira bizim yolumuz kan yolu değildir, bizim yolumuz şiddet yolu değildir.

FAİLLER BUGÜN YARIN ÇIKARILACAK
Son terör eyleminde 97 vatandaşımız maalesef acımasızca, vahşice öldürüldü. Faillerini bugün yarın çıkaracağız. Terörün iyisi kötüsü olmaz. Terörün tamamı kötüdür. Bunları tespit etmek suretiyle gereği yapılacaktır. Canlı bomba olarak ölenler öldü gitti ama bunların arkasında kim var, mesele onları çıkarmak. Şimdi onları çıkaracağız.”

 

KAVUN İKRAMI
Cumhurbaşkanı RECEP TAYYİP ERDOĞAN, Çankırı’da yol kenarında gördüğü kavun satıcısı ile sohbet etti ve kavun satın aldı. Germece köyü girişinde satıcı Osman Kaya’nın dilimleyerek verdiği kavunu Erdoğan, yanındaki basın mensupları, korumalar ve protokol üyelerine de ikram etti. Erdoğan, daha sonra kavun satın aldı. Bu arada bazı vatandaşların taşıdığı sigara paketini alarak bu alışkanlığı bırakma sözü verdiren Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, isimlerini de not ettirdi.

tarifeli-gelmisler

Tarifeli gelmişler

Bir dizi ziyaret ve temas için Türkiye’ye gelen ve mütevazı kişiliğiyle bilinen Finlandiya Cumhurbaşkanı Sauli Niinistö, uçağın business bölümünde uçtu ancak zaman zaman ekonomi sınıfına geçerek gazetecilerle sohbet etti. Bu sırada çekilen bir fotoğraf, dün sosyal medyada yayıldı. Finlandiya Cumhurbaşkanlığı yetkililerinin, Türkiye seyahati öncesinde THY ile temasa geçtiği ve 30 kişilik ekip için uçak bileti satın aldığı öğrenildi.

Aralarında Cumhurbaşkanı Sauli Niinistö’nün de bulunduğu 11 kişiye business sınıf bileti alınırken, kalanlar yer kalmadığı için ekonomi sınıfında uçtu.

Finlandiya Hava Kuvvetleri’nin envanterinde 3 adet Learjet35 tipi özel jet bulunuyor.

Kısa ve orta menzilde kullanılabilen uçağın koltuk kapasitesi 8. Bu tür kalabalık uçuşlarda ise havayolları tercih ediliyor.

1990’lı yılların sonunda Finlandiya Havayolları Finnair Helsinki-İstanbul uçuşlarını durdurmuştu. Şirket, bazı yıllar Antalya gibi tatil noktalarına charter veya dönemsel tarifeli seferler yapıyor.

sehit-polisin-cenazesi-memleketine-gonderildi

Şehit polisin cenazesi memleketine gönderildi

Milli Egemenlik Caddesi üzerinde dün takip edilen 2 PKK’lı terörist ile polis arasında çatışma çıktı. Çatışmada 1 PKK’lı ölü, 1 PKK’lı yaralı ele geçirilirken Terörle Mücadele Şubesi’nde görevli polis memuru Yusuf Diri şehit oldu. Bugün şehit polis Diri için Van Jandarma Filo Komutanlığı’nda tören düzenlendi.

 

 

Törene Van Valisi İbrahim Taşyapan, AK Parti Van Milletvekili Adayı ve eski Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, Van Milletvekili Burhan Kayatürk, İl Jandarma Komutanı Albay Yücel Uğur, Emniyet Müdürü Mahmut Karaaslan, şehidin ailesi, polis ve askerler katıldı. Tören öncesi gözyaşı döken aileyi Vali Taşyapan teselli etmeye çalıştı.

 

”BABAMI NEDEN GÖTÜRÜYORLAR”

Şehitler için saygı duruşunun ardından şehit polis memuru Diri’nin özgeçmişi okundu. Daha sonra İl Müftüsü dua yaptırdı. Duanın ardından Şehit Diri’nin Türk bayrağına sarılı tabutu polislerin omuzunda Türk Hava Kuvvetleri’ne ait uçağa taşındı.

 

Bu sırada şehidin 3.5 yaşındaki kızı Nursima Diri’nin, “Babamı neden oraya götürüyorlar” demesi yürekleri burktu. Şehidin eşi Ayşe ve çevredekiler elinde şeker olan Nursima’nın sözleri karşısında gözyaşlarına boğuldu. Şehit polis memuru Diri’nin cenazesi uçakla memleketi Niğde’ye gönderildi.

 

CENAZE UÇAKLA NEVŞEHİR’E GETİRİLDİ

Van’da düzenlenen törenin ardından şehit polis memuru Yusuf Diri’nin cenazesi uçakla Kapadokya Havalimanı’na getirildi. Şehidin Türk Bayrağı’na sarılı tabutu, askerlerin omuzlarında uçaktan indirildi. Uçakla birlikte şehidin eşi Ayşe ile kızı Nursima da Nevşehir’e geldi.

Saygı duruşunda bulunulmasının ardından şehit polis Yusuf Diri’nin cenazesi, cenaze aracına konularak karayoluyla memleketi Niğde’nin Altunhisar İlçesi Yakacık Köyü’ne gönderildi. Törene Nevşehir Valisi Mehmet Ceylan, MHP Nevşehir Milletvekili Mehmet Varol, Nevşehir Garnizon Komutanı Jandarma Kıdemli Albay Metin Alkaya, Nevşehir Emniyet Müdürü Metin Kalayoğlu, Niğde Emniyet Müdürü Ali Kemal Kurt, Gülşehir Kaymakamı Murat Ertekin, Gülşehir Belediye Başkanı Vahdi Arısoy ve şehidin yakınları ile birlikte askeri ve sivil erkan katıldı.

  

 

 

 

osym-yds-sonuclarini-acikladi-e-yds-sinav-tarihi-ne-zaman

ÖSYM YDS sonuçlarını açıkladı! E- YDS sınav tarihi ne zaman?

13 Eylül’de ÖSYM tarafından yapılan YDS sonuçları açıklandı. Sonbahar Dönemi YDS, Almanca, Arapça, Fransızca, İngilizce ve Rusça dillerinden gerçekleştirilmişti. Sınav sonuçlarının açıklanmasıyla rahat bir nefes alan adaylar sınav sonuçlarını aşağıdaki linkten öğrenebilecekler.

YDS SONUÇLARI İÇİN TIKLAYINIZ

YDS SORU VE CEVAPLARI İÇİN TIKLAYINIZ

E- YDS SINAV TARİHİ E ZAMAN?

Elektronik Yabancı Dil Sınavı (e-YDS) 17 Ekim Cumartesi günü yapılacak.

Yabancı Dil Seviye Tespit Sınavı (YDS) 27 Mart 2015 tarihinde gerçekleştirilecek.

e- YDS sınavına girecek olan adaylar sınava giriş belgelerini ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr adresinden edinebilir. Ayrıca adayların elektronik ortamda yapılacak sınava aşinalık kazanması için e-deneme sınavı da hazırlandı.

Elektronik Yabancı Dil Sınavı (e-YDS) 17 Ekim Cumartesi günü yapılacak. e-YDS’ye başvuran adaylar Sınava Giriş Belgesini, T.C. Kimlik Numaraları ve aday şifreleri ile ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr İnternet adresinden edinebilir.

e-YDS DENEME SINAVI İÇİN TIKLAYINIZ

SINAVA GİRERKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Belgenin üzerinde adayın sınava gireceği merkez, bina, salon bilgileri ile adayın fotoğrafı yer alıyor. Adayların, bu belgenin yazıcıdan dökümünü edinirken belge üzerinde fotoğrafın görünür olmasına özen göstermesi gerekiyor.

Sınav günü giriş belgelerinin renkli ya da siyah-beyaz çıktılarının adayların yanında olması şart. Belgenin ön ve arka yüzünde ÖSYM’nin belirlediği bilgiler dışında herhangi bir yazı, resim, işaret vb. bulunmamalı. Sınava Giriş Belgesi’ni (fotoğraf görünür bir şekilde) yanında bulundurmayan adaylar sınava alınmayacak.

Adayların sınava girebilmeleri için Sınava Giriş Belgesinden başka fotoğraflı ve onaylı özel kimlik belgelerini de yanlarında bulundurmaları zorunluluğu bulunuyor. Nüfus cüzdanı, pasaport, zorunlu askerlik görevini ifa eden er/erbaşlar ile askeri öğrenciler için askeri kimlik belgesi (Bu özel durum, muvazzaf askerler için geçerli değil.), tutuklu/hükümlü adayların bu durumlarını kanıtlayan fotoğraflı resmi belge, Türk vatandaşlığından izin ile ayrılanlar ve bunların kanuni mirasçılarına ait Pembe/Mavi Kartlar ile çipli, manyetik şeritli, 16 rakamdan oluşan baro kart ve 7 rakamdan oluşan güvenlik kodu bulunan geçerlilik tarihi dolmamış resmi Avukat Kimlik Belgesi, pasaportları bulunmayan KKTC vatandaşlarının fotoğraflı ve kimlik numaralı Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Kimlik Kartı özel kimlik belgesi olarak kabul edilecek.

Bunların dışındaki, sürücü belgesi, meslek kimlik kartları vb. diğer tüm belgeler sınava giriş için geçerli belgeler sayılmayacak. Nüfus cüzdanında soğuk damga basılı olmalı, sınav görevlilerinin adayı kolaylıkla tanıyabilmelerini sağlayacak, sınav görevlilerinde adayı tanımada tereddüt oluşturmayacak güncel bir fotoğraf ve T.C. Kimlik Numarası bulunmalı, pasaportun süresi geçerli olmalı.

Üzerinde soğuk damga, sınav görevlilerinin adayı kolaylıkla tanımasını sağlayacak güncel bir fotoğraf veya T.C. Kimlik Numarası bulunmayan (TC Kimlik Numarası elle veya daktilo ile sonradan yazılmış veya ilave edilmiş olmamalı.) nüfus cüzdanları ile geçerlilik süresi bitmiş pasaport kabul edilmeyecek. Sınav günü sınav görevlilerinin, fotoğrafından adayın kimliğini belirlemede güçlük çektiği takdirde, adayı sınava almayabileceği veya adayın sınavının geçersiz sayılabileceği göz önünde bulundurulmalı. Bu belgelerini eksiksiz olarak yanında bulundurmayan bir aday, mazereti ne olursa olsun, sınava alınmayacak; sınava alınsa bile geçersiz sayılacak.

kpss-sinavlari-ne-zaman-kpss-ne-zaman-aciklanacak

KPSS Sınavları Ne Zaman? | KPSS Ne Zaman Açıklanacak?

KPSS sınavları ne zaman olacak? ÖSYM resmi sitesi üzerinden herkesin merakla beklediği sınav tarihlerini açıkladı. Bu sene KPSS sınavı hangi tarihte?

Sınava girecek tüm adayları ilgilendiren başvuru tarihleri bugün itibariyle belli oldu. ÖSYM’ de yayınlanan listede sınav başvuruları ve sonuçların ne zaman açıklanacağı da yer alıyor. Yeni uygulama ile artık hem başvuru hem de sonuçların açıklama tarihi de aynı anda öğrenebilecek.

TAM LİSTEYE ULAŞMAK İÇİN TIKLAYINIZ.

KPSS (Kamu Personeli Seçme Sınavı) Ne Zaman?

22 Mayıs 2016’da gerçekleştirilecek, sonuçlar 9 Haziran 2016’da duyurulacak. Sınav başvuruları ise 17-31 Mart 2016 arasından alınacak.
KPSS Lisans Alan Bilgisi, 29 Mayıs 2016’da yapılacak, sonuçlar 9 Haziran 2016’da açıklanacak. Sınav başvuruları 17-31 Mart 2016’da alınacak.

– KPSS Öğretmenlik Alan Bilgisi (ÖABT), 24 Temmuz 2016’da yapılacak, sonuçlar 11 Ağustos 2016’da duyurulacak.

– Dikey Geçiş Sınavı (DGS), 31 Temmuz 2016’da yapılacak, sonuçlar 11 Ağustos 2016’da ilan edilecek.

– Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı 4 Eylül 2016’da gerçekleştirilecek, sonuçlar 22 Eylül 2016’da öğrenilebilecek.

– KPSS ön lisans düzeyi 22 Ekim 2016’da yapılacak, sonuçlar 10 Kasım 2016’da açıklanacak.

– KPSS ortaöğretim düzeyi 23 Ekim 2016’da gerçekleştirilecek, sonuçlar 10 Kasım 2016’da duyurulacak.

– Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı (ALES Sonbahar Dönemi) 20 Kasım 2016’da yapılacak, sonuçlar 1 Aralık 2016’da ilan edilecek.

 

 

tcdd-den-24-saat-sonra-idil-guneyi-aciklamasi

TCDD’den 24 saat sonra İdil Güneyi açıklaması

CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin, Ankara saldırısında hayatını kaybeden TCDD personeli İdil Güneyi için, kurum önünde tören yapılmamasını eleştirmişti.

TEKİN’DEN ‘İZİN VERİLMEDİ’ İDDİASI

Tekin’in iddiasının basına yansımasından 24 saat TCDD’den açıklama geldi. Güneyi için kurum önünde tören yapılmasını “önerildiği” kaydedilen TCDD açıklamasında, şöyle denildi;
“Teşekkülümüz personeli İdil Güneyi ve Ali Kitapçı’ nın cenaze törenlerinin nasıl gerçekleştirileceği hususunda 11.10.2015 Pazar günü üyesi oldukları sendika yetkilileri ile gerçekleştirilen toplantıda, cenazelerin kurum önüne getirilerek tören yapılması önerilmiştir. Sendika yetkilileri ise veda töreninin Şube Başkanlıkları önünde yapılmasını istemişlerdir. Ancak, cenazeler Adli Tıp morgundan teslim alınamadığından her iki tören gerçekleştirilememiştir. Bilahere Karşıyaka Mezarlığında gerçekleştirilen defin törenine personelimizin katılabilmesi için her türlü kolaylık sağlanmış, İdil Güneyi’ nin cenaze törenine başta Genel Müdürümüz olmak üzere yöneticilerimiz ve çok sayıda çalışanımız katılmıştır”.

Açıklamada, cenaze törenine “herhangi bir engelleme söz konusu olmadığı” da vurgulandı.

Saldırı kurbanlarının ailelerine taziye ziyaretinde bulunan CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin, çalışma arkadaşlarının patlamada yaşamını yitiren İdil Güneyi anısına ‘tören’ yapmak istemelerine TCDD’nin izin vermediğini belirterek, “Gözyaşlarımızın rengi aynıdır, diyen bu insanın yaşamına saygınız yok bari ölüsüne saygı gösterseydiniz” diye tepki göstermişti.

Gürsel Tekin,  “İdil Güneyi bir TCDD çalışanı. Arkadaşları bir anma töreni yapmak istemiş. Kurum izin vermemiş. Bunun ne gerekçesi olabilir? İnanamıyorum gerçekten. Yaşamına saygınız yoksa bari ölüsüne saygı gösterseydiniz” demişti.

 

tugrul-turkes-boyle-bir-seyi-soylemis-olmak-icin-delirmis-olmam-gerekir

Tuğrul Türkeş: Böyle bir şeyi söylemiş olmak için delirmiş olmam gerekir

“SOKAKTAKİ İNSANLARI POLİS ÇEVİRİP ARASA…”

Saldırının, miting alanında değil Ankara Garı’nın önünde olduğuna dikkat çeken Türkeş, “Orada sadece mitinge gelenler değil, Gar’a gelip giden insanlar da vardı. Sokaktaki insanları polis çevirip üstünü arasa, niye arıyorsun derlerdi” diye konuştu.

Ankara’daki saldırıda 97 kişinin öldüğünü, bunun “azımsanacak bir şey olmadığını” vurgulayan Türkeş, “Bu, Türkiye’ye karşı gerçekleştirilmiş topyekün bir terör saldırısıdır” dedi.

“SORUŞTURMA YAPILIYOR. GÜVENLİK ZAFİYETİ VARSA DEVLET ÜZERİNE GİDER”

Olay hakkında soruşturmanın devam ettiğini de hatırlatan Türkeş, “Eğer bir güvenlik zafiyeti varsa, tabi ki devlet bunun üzerine gider. Aksi halde daha bu soruşturmalar tamamlanmadan “kimsenin suçu yoktur” demesi için bir adamın delirmiş olması gerekir” diye konuştu.

AA HABERİ ŞÖYLE GEÇMİŞTİ

Türkeş, dün AA’nın editör masasına konuk olmuş, Ankara saldırısı konusundaki soruları yanıtlamıştı. AA haberinde Türkeş’in açıklamalarının ilgili bölümü şöyle yer almıştı:
“Olayda ihmal var mı? Şu anda bu çok yönlü olarak araştırılıyor ama orada bir güvenlik tedbirinin alınmaması bir zafiyet değildir. Bir an için düşünün ki, orada miting yapılacak alandan 2-3 kilometre uzakta, insanlar otobüslerden, trenden, kitle taşıma araçlarından inip oradan meydana doğru hareket ediyorlar. Gardan gelip başka işler için şehre giden insanlar da var. Nasıl bir güvenlik tedbiri alabilirsiniz? Sadece devlet miting alanına giriş ve çıkışları kontrol edebilir. Onun haricindeki yollarda serbest dolaşım her zaman olduğu gibi yapılıyordu. Konuşmalara bakıyorum, ‘Orada hiç kimse yoktu güvenlik güçleri’ diye altını çizerek bazıları söylüyorlar. Peki güvenlik güçleri olsaydı o zaman da ‘Burada bu güvenlik güçlerinin işi ne’ diye tepki olacaktı,belki de ondan itiş, kakış olacaktı. Tren garının karşısındaki alan hem serbest trafiğin aktığı hem de miting alanına giriş yapacak grupların toparlanıp, yürüyüşe geçtikleri bir alan. Ama bütün bunlara rağmen tabii ki konu çok yönlü olarak araştırılıyor.”

Türkeş: Orada güvenlik tedbirinin alınmaması bir zafiyet değil