113

Burdur Çevre Yolunda Kaza

Burdur Çevre Yolu’nda meydana gelen trafik kazasında 4 kişi yaralandı.
 
Çevre Yolu Depremevleri Kavşağı’nda meydana gelen trafik kazasında dört kişi yaralandı. Veli Beyhan’ın kullandığı 32 LF 299 Plâkalı Araç, Çevre Yolunda Antalya İstikametine seyir halinde iken Mehmet Akif Ersoy Mahallesi’nden Depremevleri’ne geçmek isteyen İbrahim Aldemir’in kullandığı 15 AU 181 Plâkalı araçla çarpıştı. Kazada sürücülerle birlikte 64 yaşındaki Şerife Beyhan ve 64 yaşındaki Yusuf Erman yaralandılar.
 
Ambulanslarla Burdur Devlet Hastanesi’ne kaldırılan yaralıların hayati tehlikelerinin olmadığı öğrenildi. Kazaya karışan araçlar çekiciler tarafından yoldan kaldırıldı.
 
113

112

Unutulmaz Mezuniyet

Adım Üniversiteleri Arkeoloji Bölümü Öğrencilerinin ortak mezuniyet töreni Burdur’da yapıldı. Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi, Denizli Pamukkale Üniversitesi ve Isparta Süleyman Demirel Üniversitesi Arkeoloji Bölümleri 2014-2015 Yılı Ortak Mezuniyet Töreni Burdur’un Gölhisar İlçesi’nde bulunan ikibin yıllık Kibyra Antik Kentinde gerçekleştirildi.
 
Törene Burdur Valisi Hasan Kürklü, Garnizon Komutanı Jandarma Albay Sayit Koca, Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Adem Korkmaz, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mansur Harmandar, Denizli Pamukkale Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Bağcı, Isparta Süleyman Demirel Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İlker Çarıkçı, Gölhisar Kaymakamı Muhammet Yasin Kırcı, Gölhisar Belediye Başkanı Ramazan Canural ile akademisyenler, öğrenciler ve aileleri katıldı.
 
Saygı Duruşu ve İstiklâl Marşının okunması ile başlayan törende mezun öğrenciler adına yapılan konuşmayı Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Arkeoloji Bölümü birincisi Seçil Çalıkoğlu yaptı. Demir “hepimiz farklı zorluklardan, kahvelerle ayakta durulan uykusuz gecelerden, teslim tarihi yaklaşan ödevlerden, ağır sınavlardan geçerek bugünlere geldik.” Dedi.
 
Arkeoloji bölümlerinin çok güzel ve uygulamalı bir eğitim verdiğini bildiren Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mansur Harmandar “ öğrencilere teorik olarak öğretiyorlar ve kazılarda da bunu uyguluyorlar. Belli bir disiplin var. Bölüm başkanından hizmetlisine kadar herkes toz toprak içinde öğrencileri ile birlikte bu kazıları yönetiyorlar, birlikte çalışıyorlar buldukları her şeyi güzel değerlendirip kayda alıyorlar ve insanlığın hizmetine sunuyorlar ” dedi.
 
Denizli Pamukkale Üniversitesi Rektörü Prof Dr. Hüseyin Bağcı da yaptığı konuşmada “Ulu Önder Atatürk’ün Laboratuvarlarda sabahlayacaksınız dediği gençliğin arkeoloji özelindeki laboratuvarı bu mekanlardır. Buradaki sabahlama geçmişin geleceğe aktarılmasında ve tarihi mirasın çıktılarından dünyaya bilgi vermek” Dedi.
 
Isparta Süleyman Demirel Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İlker Çarıkçı da yaptığı konuşmada kendisinin de arkeoloji meraklısı olduğunu belirterek “ortaokul ve lise yıllarında Antalya Müzesini her sene ziyaret ediyordum. Çok garip bakıyorlardı bana ‘niye her sene ziyaret ediyor’ diye. Nerede iş bulursunuz nasıl bir kariyer fırsatınız olur onu bilmiyorum ama emin olun çok güzel bir mesleğiniz var.” Dedi.
 
Öğrencilerin ağırlıklı olarak uygulamalı bir eğitim aldıklarını ve mezun olduklarını aktaran Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Adem Korkmaz’da yaptığı konuşmada “ Öğrencilerimiz burada ağırlıklı olarak uygulamalı bir eğitim aldılar ve mezun oluyorlar. Aileleri onların bir an önce iş ve meslek hayatına atılmasını bekliyorlar. Akademi olarak bize düşen hem bilimin temel dinamiğini yerine getirmek, hem de bu gençlerimizin mezun olduktan sonra rahat iş bulabilecekleri donanımda mesleki kalifikasyonda yön gösterebilecek alt yapıyı hazırlamak” ifadelerini kullandı.
 
Gölhisar Belediye Başkanı Ramazan Canural tarihte 26 antik kente başkentlik yapan 2 bin yıllık Kibyra’nın Arkeoloji Bölümü Mezunlarının mezuniyet törenine ev sahipliği yapmasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Gölhisar Kaymakamı Muhammet Yasin Kırcı’da Gölhisar hakkında bilgi vererek mezun öğrencilere başarılar diledi.
 
Burdur Valisi Hasan Kürklü’de yaptığı konuşmada “Anadolu bir hazine. Buradan yıllardır birçok medeniyet gelmiş geçmiş. Bunların gün yüzüne çıkarılması çok çok önemli o nun için yaptığınız iş çok çok önemli bir iş. Geçmişini bilmeyen geleceği kuramaz onun için bizler geçmişte neler olmuş bitmiş bu topraklarda hangi medeniyetler, hangi kültürler yaşamış, ne tür insanlar yaşamış bunları öğrenmek, bunları araştırmak bunları gelecek kuşaklara aktarmak zorundayız.Bu da sizlerin sayesinde olacak” Dedi.
 
Halk Oyunları gösterisinin ardından Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi’nden mezun olan 33, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi’nden mezun olan 22, Denizli Pamukkale Üniversitesi’nden mezun olan 69 ve Isparta Süleyman Demirel Üniversitesi Arkeoloji Bölümleri’nden mezun olan 21 olmak üzere toplam 145 öğrenciye mezuniyet belgeleri Arkeoloji Bölüm Başkanları ve öğretim görevlileri tarafından verildi. Mezun olan öğrenciler hep birlikte keplerini havaya atarak mezuniyet coşkusunu yaşadılar.
 
112

111

Ercengiz : “Yapılan iş çok erdemli bir iş”

Burdur Belediyesi Engelliler Dikiş-Nakış Atölyesi tarafından hazırlanan 6. Dönem Kırkyama İşçi Tulumu Sergisi görücüye çıktı.
 
Burdur Belediyesi Engelliler Dikiş-Nakış Atölyesi tarafından hazırlanan 6. Dönem Kırkyama İşçi Tulumu Sergisi görücüye çıktı. Eski Belediye Binası Fuaye Salonu’nda düzenlenen serginin açılışını Burdur Valisi Hasan Kürklü, Garnizon Komutanı Jandarma Albay Sayit Koca ve Burdur Belediye Başkanı Ecz. Ali Orkun Ercengiz yaptı.
 
Hepimizin birer engelli adayı olduğunu belirten Başkan Ecengiz, “Kenti güzelleştirme adına yaptığımız çalışmalarda engelli vatandaşlarımızı göz önünde bulundurarak düzenlemeler yapıyoruz. Gerek kaldırım çalışmalar olsun gerekse diğer çalışmalarımızda engelli vatandaşlarımızı düşünen bir çalışma sergiliyoruz. Bugün burada açılışını yaptığımız sergi, engelli vatandaşlarımızın da bir şeyler yapabildiğinin ve küçümsenmeyecek çalışmalar olduğunun göstergesidir. Burada yapılan iş çok erdemli bir iş. Burada yapılan eserler kadar engelli vatandaşlarımızı da sosyal hayata kazandırmak bizim için çok önemli. Bu kursların ve sergilerin devamı diliyorum” dedi.
 
Burdur Valisi Hasan Kürklü, “Engelli vatandaşlarımızı birey olarak görmek lazım. Dolayısıyla topluma kazandırmak, tolumla iç içe yaşamasını sağlamamız gerekiyor. Bu çalışmaları önemsiyoruz. Ben eminim ki engelliler içinde ne cevherler vardır. Dolayısıyla engelli vatandaşlarımızı eve hapsedip orada bırakmamak lazım. Herkesin yapabileceği bir iş muhakkak vardır. Bunları ortaya çıkarmak lazım. Burada yapılan güzel sergiden dolayı emeği geçen herkesi tebrik ediyorum” diye konuştu.
 
Sergi açılışının ardından Protokol üyeleri sergiyi gezerek yapılan çalışmalar hakkında bilgi aldı.
 
111

114

Tarihi Osmanlı Çiğköftecisi Burdur’da Açıldı

Isparta merkezli Tarihi Osmanlı Çiğköftecisi Burdur’da Vakıfbank karşısındaki şubesini düzenlenen açılış ile gerçekleştirdi. Açılışa Burdur Vali Yardımcısı Bülent Uygur ve davetliler katıldı. Açılışta konuşan Vali Yardımcısı Uygur; ”Son iki üç yıldır özellikle İstasyon Caddesi’nde ve Gazi Caddesi’nde yeni mekanlar açıldı.Dışarıdan ilimize gelenler için son derece önem arz ediyor.Şehirler sadece alt yapı ve üst yapılarıyla değil aynı zamanda insanların gezebileceği, yemek yiyebileceği mekanlarıyla şehir oluyor. Bugün Gazi Caddesi’nde güzel de bir yeri var. Yeni bir mekan kazanıyor ilimiz. Hayırlı olsun” dedi.
 
İşletme sahibi Hüseyin Demir, davete icap ettikleri için tüm katılımcılara teşekkür etti. Açılış kurdelesini Burdur Vali Yardımcısı Bülent Uygur kesti. Açılış kurdelesinin kesilmesinin ardından Tarihi Osmanlı Çiğköftecisi, çiğköftelerini vatandaşın beğenisine sundu.
 
114

113

Ercengiz: ”Her zaman onların yanındayız”

Burdur Belediye Başkanı Ecz. Ali Orkun Ercengiz, Burdur Belediyesi tarafından düzenlenen piknikte engelli vatandaşlarla buluştu.
 
Burdur Belediyesi tarafından Engelli vatandaşlar için piknik düzenlendi. Alyazma Orman İçi Piknik Alanında düzenlenen piknikte Burdur Belediye Başkanı Ecz. Ali Orkun Ercengiz, Belediye Başkan Yardımcısı Ali Say ve belediye meclis üyeleri engelli vatandaşları yalnız bırakmadı. Piknikte engelli vatandaşlar ve aileleri düzenlenen çeşitli yarışmalarla doyasıya eğlendi.
 
Tek tek aileleri ziyaret ederek sohbet eden Başkan Ercengiz, “Engelli vatandaşlarımız için düzenlediğimiz yemekte piknik sözü vermiştim, bu gün de sözümüzü yerine getirdik. Engelli vatandaşlarımızın her zaman yanındayız. Bu etkinliklerimizin artmasını sağlayacağız. Sosyal belediyeciliğin bir gereği olarak engelli vatandaşlarımızı başkalarına gereksinim duymadan yaşamını sürdüren, kendine yeten, üretken bireyler olabilmeleri için çalışacağız. Engelli vatandaşlarımız için engelsiz kafe projesi hazırladık. Engelli vatandaşlarımızın çalıştığı, bütün vatandaşlarımıza hizmet verecek bir proje olacak. Engelli çocuklarımız içinde parklar oluşturacağız” diye konuştu.
 
Başkan Ercengiz, daha sonra engelli vatandaşlarla hatıra fotoğrafı çektirdi.
 
113

112

Burdur’da ”Paralel Avı”

İstanbul merkezli “Paralel Yapı” operasyonu çerçevesindeki soruşturma kapsamında Burdur’da ilk gözaltı gerçekleştirildi.
 
Edinilen bilgiye göre, Burdur Emniyet Müdürlüğü eski İstihbarat Şube Müdürü E.Ç, sabah 06.00 saatlerinde operasyon kapsamında gözaltına alındı. E.Ç, Burdur Devlet Hastanesi’nde alınan sağlık raporunun ardından Burdur Emniyet Müdürlüğüne getirildi.
 
112

111

9. Bahar Şenliğine Start Verildi

Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi 9. Bahar Şenliği ve Eğitim Festivali’nin startını verdi.
 
Müze Parkı mevkiinden Şeker Meydanı’na kadar düzenlenen kortej yürüyüşü ile şenlik ve festivalin açılışı yapıldı. Düzenlenen yürüyüşe, Burdur Valisi Hasan Kürklü, MAKÜ Rektörü Prof. Dr. Adem Korkmaz, Burdur Emniyet Müdürü Eyüp Özüdoğru, İl Genel Meclis Başkanı Osman Karakaya, siyasi parti temsilcileri ile çok sayıda üniversite öğrencisi ve öğretim görevlisi katıldı.
 
Mehteran takımının öncülüğünde yol alan kortejde üniversitenin her bölümü kendi rengiyle ön plana çıkarken Okul Öncesi Bölümü öğrencileri giydikleri birbirinden farklı kostümler ile dikkatleri üzerine çekti.
 
111

112

Burdur Belediyesi’nden Örnek Hizmet

Cenaze namazlarında vatandaşların kışın yağmurdan ve yazın ise güneşten korunmalarını sağlamak amacıyla Burdur Belediyesi tarafından Ulu Camii avlusu tente ile kapatıldı.
 
Burdur Belediyesi tarafından özellikle cenaze namazlarında vatandaşların kışın yağmur ve kardan, yazın ise güneşten korunmalarını sağlamak amacıyla Ulu Camii avlusu tente ile kapatıldı.
 
Burdur Belediye Başkanı Ecz. Ali Orkun Ercengiz’in talimatıyla Ulu Camii avlusu tente ile kapatıldı. Vatandaşların kışın yağmur ve kardan, yazın ise güneşten korunması amacıyla Ulu Camii avlusu kapatıldı. Açılır kapanır tenteler ile özellikle cenaze namazlarında ve caminin dolduğu zamanlarda dışarıda namaz kılan cemaatin olumsuz hava koşullarından korunması amaçlanıyor.
 
Halkın taleplerine önem verdiklerini belirten Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, “Bunun için çalışma başlattık. Özellikle yağışlarda ve aşırı sıcaklarda cami avlusunda gerçekleşen namaz ve cenaze programlarında vatandaşlarımız olumsuz etkileniyor. Yapılan tente sistemi ile halkımız olumsuz hava koşullarından etkilenmeden ibadetlerini yapabilecekler” diye konuştu.
 112

111

Bayramlar Köyünde Ev Yangını

Burdur’un Tefenni ilçesi Bayramlar Köyünde ev yangını meydana geldi.Yangına itfaiye müdahale ederek söndürdü. Çıkan yakında 4 ev kullanılamaz hale geldi ve 4 aile evsiz kaldı. Yangından can kaybının olmaması ise sevindirici haber oldu.
 
Yangının ilk olarak Bayramlar Köyü Muhtarı Murat Şengün’ün evinde çıktığı, daha sonra İbrahim Şengün , Sadık Şengün ve Selahattin Şengün’ün evlerine sıçrayarak devam ettiği bilgisi edinildi.
 
Yangının ne kaynaklı çıktığı henüz bilgisi edinilmedi.
 
Olay yerine Burdur AFAD Teknik Ekipleri gelerek hasar tespit çalışmaları yaptı. Evleri yanan dört aile AFAD çadırlarına alınacağı öğrenildi.
 111

111

Genç Kız Kaza Kurbanı Oldu

Kütahya’da eğitim hayatını sürdüren aslen Burdurlu genç kız öğrenci Ümmü Söker, geçirdiği trafik kazası sonucu 19 yaşında hayatını kaybetti.
 
Kütahya’nın Hisarcık ilçesinde meydana gelen trafik kazasında ağır yaralanan 19 yaşındaki Meslek Yüksek Okulu öğrencisi Ümmü Söker tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti.
 
Edinilen bilgiye göre, kaza Hisarcık ilçe girişinde futbol sahası karşısındaki ana yolda meydana geldi. M.S (60) yönetimindeki araç saat 14.10 sıralarında bisikletle karşı yöne geçmeye çalışan Meslek Yüksek Okulu Yerel Yönetim 2. Sınıf öğrencisi Ümmü Söker’e çarptı. Kazada ağır yaralanan Söker, olay yerine gelen 112 Acil Sağlık Ekipleri tarafından ambulansla önce Emet Devlet hastanesine, ardından Tavşanlı Mustafa Kalemli Devlet hastanesine kaldırılarak tedavi altına alındı. Genç kız, burada yapılan tüm müdahalelere rağmen hayatını kaybetti. Üniversite öğrencisi genç kızın ölümü Burdur’daki ailesini ve arkadaşlarını büyük üzüntüye boğdu.
 
Üniversiteli Ümmü Söker’e çarparak ölümüne neden olan minibüs sürücüsü M.S. polisler tarafından gözaltına alındı. Ölen Ümmü Söker’in cenazesinin memleketi olan Burdur’a götürülerek toprağa verileceği belirtildi.