toki-burdurda-727x327

Kentsel Dönüşüm İçin TOKİ Burdur’da

Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Kentsel Dönüşüm Şube Müdürü Mustafa Bakır ve Belediye Başkan Yardımcısı Ali Say, Bozkurt Mahallesi’ne yapılması planlanan toplu konutlar için Kentsel Dönüşüm Alanı’nda incelemelerde bulundu.
 
Bozkurt Mahallesi’ne yapılması planlanan konutlar için Burdur’a gelen TOKİ Kentsel Dönüşüm Şube Müdürü Mustafa Bakır ve beraberindeki heyet Burdur Belediye Başkan Yardımcısı Ali Say eşliğinde Bozkurt Mahallesi Kentsel Dönüşüm Alanı’nı gezdi.
 
İncelemenin ardından Burdur Belediyesinde gerçekleşen toplantıda Bozkurt Mahallesine yapılacak toplu konutlar hakkında fikir alışverişinde bulunuldu.
 
TOKİ ziyareti hakkında bilgi veren Burdur Belediye Başkan Yardımcısı Ali Say, “TOKİ’den gelen heyetle birlikte kentsel dönüşüm alanında incelemelerde bulunduk. TOKİ heyeti ile birlikte İmar ve Şehircilik Müdürü Mustafa Bozkurt’un da hazır bulunduğu bir toplantı gerçekleştirdik. Toplantıda Burdur Belediyesi olarak, Kentsel Dönüşüm Alanına yapılacak konutların hak sahiplerinin önceliklerine uygun olarak, bitişiğinde bulunan mevcut TOKİ konutlarına uyumlu, modern, Burdurlunun sosyal yaşantısına uygun şekilde tasarlanması gerektiğini belirttik. Bunların yanında daha birçok fikir alışverişinde bulunduktan sonra, en yakın süre içerisinde kendilerince hazırlanacak projeleri incelemek üzere sözleşerek kendilerini yolcu ettik” diye konuştu.

suleyman-ozisik-ozgur-dogan-642x320

Yasa Çıkmazsa Tetikçilik Artar

Türkiye’nin ilk internet gazeteciliğinin duayenlerinden ve kurucularından gazeteci Süleyman Işık Burdur’da konferans verdi. AK Parti’nin düzenlemiş olduğu konferansta Süleyman Işık ”Millete Operasyon” konulu konferans verdi.
 
Burdurweb.com Genel Yayın Yönetmeni Özgür Doğan, İnternethaber.com’un kurucularından olan Süleyman Özışık ile röportajda bulundu. Doğan, İnternet gazeteciliği yasası hakkında görüş aldı.
 
SİYASETÇİLER SÖZ VERDİ AMA HİÇ ÇIKMADI
 
İnternet yasası konusunda konuşan gazeteci Süleyman Özışık; ”Türkiye’nin bu anlamda ilk internet sitesinin kurucularından biriyim. Kurulduğu yıldan sonra 2000 yılından beri bu yasanın çıkarılması için hep mücadele ettim. Hatta internet medyası derneğinin kurulması için epey süre mücadele ettik. 15 yıl geçti. Üzülerek söylüyorum gelen her siyasetçi bununla ilgili bir söz verdi. Ama bugüne kadar hiç çıkmadı. Çıkmamasının nedeni şu maalesef biz de şöyle bir algı var internet medyası ön plana çıkıyor gazeteler arka planda kalıyor. Bütün dünyada böyledir. Bizim Türkiye’de gazetelerin yapısını ön planda tutmak için mücadele veren genel yayın yönetmenleri var. Bunlar yasa her meclise geldiğinde toplu halde gidip ilgili mecliste bakanlara, hükümete bu anlamda baskı yapıyorlar. Bu yasanın çıkmaması için müracaat ediyorlar. Toplanıyorlar, tabiri caizse internet medyasının bir gıdım ilerlememesi için, resmiyet kazanmaması için mücadele ediyorlar. En son sayın Bülent Arınç’ı ziyaret ettiğimizde ben başkalarına benzemem demişti. Ben söz verdiysem çıkacak demişti. Hatta şu hakim ve savcılara çıkarılması düşünen çıkarılan 1100 Liralık zamla ilgili torba yasada internet medyasının da şeyleri vardı, çıkacaktı ama yine o dönemde genel yayın yönetmenleri bir baskı oluşturdu, ziyaret gittiler, dediler ki bu yasa çıkmasın. Bir şey var yani bu anlamda bu yasanın çıkmaması istiyorlar ve bu yasayla ilgili ağırlığını koyması gereken bakanlarda nedense geri adım atıyor. Oysa ki Türkiye’de internet medyası son 10 yılda darbeleri önleme konusunda ciddi başarılara imza attı.Ve Türkiye’de gazetecilik algısının değişmesi için hamleler yaptı. Daha önce kendini Tanrı yazar sanan, hükümet kurup, hükümet indiren medya patronları ve yazarlar internet medyası sayesinde kendisine çeki düzen verdi. Çünkü internet medyasının çok ciddi bir avantajı var. Biz internet haber olarak dünyadaki internet sitesinin altına ilk yorum ekleten kişiyim.Yani biz yazıyoruz ama okur ne düşünüyor diyerek okura da bir alan açan ve okurun görüşünü alan ilk kişiyim.Okurun görüşleri doğrudan genel yayın yönetmenlerine ulaşıyor.
 
Özgür-Doğan-Süleyman-Özışık-615x394
 
”TETİKÇİLİK ARTAR”
 
Hükümetin internet medyasına sahip çıkması lazım. Sahip çıkmada yanlış aslında. Türkiye’de şuanda internet alanında yayın yapan internet siteleri sorumlu habercilik yapmak istiyor. Hükümet ısrarla siz hayır sorunlu yayıncılık yapın diyor. Onun içindir ki merdiven altında internet siteleri kuranlar adeta bir tetikçilik yapar gibi istediğini istediği şekilde tehdit ediyor, şantajla istediği makam geliyor ve reklam alıyor. Bu sorun ortadan kalmadığı müddetçe internet medyası sektöründe ancak tetikçilik artar. Dolayısıyla bu yasanın çıkması durumunda hakikaten sorumlu bir gazetecilik yapmış olurlar. İşte hepimizin kimliği cebimizde olur.Hepimiz deriz ki ben gazeteciğim ve yaptığım şeyin cezası bu ama bu maalesef yapılmıyor.İnşallah düzelir.
 
”BİZİM HAKKIMIZI VERSİNLER, SARI BASIN KARTINI VERSİNLER”
 
İnternet genel yayın yönetmenleri niye karşı çıkıyor sorusuna ise Özışık; ”Bu devletin resmi ilanlarından basın ilan kurumundan gelen reklamlar var. O reklamlarda pasta dağılacak diye bir endişeleri var ama inanın internet medyasının o konuda bir derdi yok. Bizim hakkımızı versinler, sarı basın kartını versinler. Yani oradan gelen bir reklam falan internet medyasının karnını doyurmaz. Binlerce internet sitesi var hangisini vereceksin. Gazete değil ki o . On binlerce internet sitesi var. Kimsenin oradaki reklama ihtiyacı yok. Sarı basın kartı yani benim 4 tane çocuğum var. Baba bana ne iş yapıyorsun dediklerinde ben kartımı göstermek istiyorum ben gazeteciğim diye. Ben 22 yıldır bu ülkede gazetecilik yapıyorum ama kartım yok. Ve ben Cumhurbaşkanlığı beni yurt dışına çağırdığında ben kartım yok diye gidemiyorum. Başbakanlıkta akredite olamıyorum. Hatır gönül içeri giriyorum. Mecliste akredite olamıyorum işte dostlar arkadaşlar meclise sokuyor. Ben kartımı istiyorum. Bütün internet medyasındaki çalışanlarımız gibi mesele bundan ibaret”
 
VERGİ ÖDEMİYOR, ŞANTAJ YAPIYOR
 
Merdiven altından kast ettiğiniz nedir sorusuna Özışık; ”Merdiven altı şu. Yani bir internet sitesi kurup sabah pijamasını çıkarmadan oturup internet sitesinde 15-20 çalışıyormuş gibi bu işi yapıyormuş gibi yapan ve İstanbul’da bu anlamda çok var. Vergi ödemiyor, eleman çalıştırmıyor, belediyeyi tehdit ediyor, şantaj yapıyor ve reklam alıyor” dedi.
 
AYNI KEFEDE TUTULMALARI HAKARETTİR
 
Kendi haber sitesinden örnek veren ve kuruluşlarında yaklaşık 200 kişinin çalıştığını vurgulayan Özışık; ”Bu çocukların suçu günahı ne? Hepsi ulusal medyadan gelme.28 Şubat döneminde hepsi kovulmuş insanlar ve biz sahip çıkmışız. Sarı basın kartını ver ve yasasını çıkar.Yani benimle merdiven altı iş yapan, bu işi tetikçilik yapan birisini aynı kefede tutmaları bana ve bütün gazetecilere hakarettir” dedi.
 
Gazeteci Süleyman Özışık’ı internet gazetemize verdiği röportajdan dolayı çok teşekkür ederiz.

protokol

TOBB’un Yapacağı Okul İçin Yeni Protokol

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) tarafından Burdur’a yapılacak 16 derslikli Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi için Geçtiğimiz günlerde imzalanan protokol Bucak OSB Başkanı Hasan Mecikoğlu katılımıyla yenilendi.

Valilik Makamında gerçekleşen protokol imza yenileme törenine Vali Hasan Kürklü, Bucak Belediye Başkanı Süleyman Mutlu, Burdur Ticaret Borsası Başkanı Yılmaz Başar, Burdur Ticaret Sanayi Odası Başkanı Yusuf Keyik, Bucak Ticaret Sanayi Odası Başkanı Hasan Yalçın Mecikoğlu, Bucak OSB Müdürü Muzaffer Özdemir katıldı.

Protokolü yenilenen ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği tarafından başlatılan ’81 İle 81 Okul Projesi” kapsamında yapılacak olan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi inşaatına önümüzdeki süreçte başlanması öngörülüyor.

kikez

Kikez’den Su Verilmeye Başlandı

Bucak Belediyesi Su ve Kanalizasyon Müdürlüğü ekipleri, Bucak halkına daha sağlıklı içme suyu sağlamak için Kikez mevkiinde başlattıkları içme suyu isale hattında yenileme çalışmasını tamamlayarak ilçeye yeni hattan içme suyu vermeye başladı.
 
Bucak Belediye Başkanı Süleyman Mutlu, yaptığı açıklamada, 2014 yılında 2 bin 500 metre 400’lük polietilen su borusu aldıklarını söyledi. Kikez mevkisinde başlattıkları çalışma kapsamında 814 bin 583 liralık boru alımı yaptıklarını belirten Mutlu, “Su ve Kanalizasyon Müdürlüğümüze bağlı ekipler kentin her noktasında hem arıza hem de yenileme çalışmalarına tüm hızıyla devam ediyor. Hedefimiz daha sağlıklı ve kaliteli içme suyu ile su sıkıntısı yaşamayan bir Bucak oluşturmaktır. Bu bağlamda Kikez’de yenileme çalışması yaptığımız içme suyu isale hattından kente su vermeye başladık” dedi.
 
Başkan Mutlu, ilçede alt yapı çalışmalarını aralıksız sürdüreceklerini kaydetti.

mhp

MHP’li Aday Adayları sahnede

Burdur MHP İl Teşkilatı 7 Haziran Milletvekili Genel Seçimlerinde aday adayı olanları Kamuoyuna tanıttı.
 
Öğretmenevindeki aday adayı tanıtım törenine MHP İl Başkanı İbrahim Sakızcı, Merkez İlçe Başkanı Atila Yeşilgöz, Tefenni Belediye Başkanı Ümit Alagöz, Ağlasun Belediye Başkanı aydın Kaplan, Belediye Meclis Üyeleri, İl Genel Meclisi üyeleri ve partililer katıldı.
 
Toplantıda konuşan İl Başkanı İbrahim Sakızcı 7 Haziran seçimleri nin ülke için çok önemli olduğu belirtti. Sakızcı “Türk milleti için hayati öneme sahip 7 haziran seçimlerine hızla yaklaşmaktayız. 7 haziran seçimleri cumhuriyet kurulduktan bu yana türk milleti için hayati öneme sahiptir” dedi.
 
Sakızcının konuşmasından sonra aday adaylarının özgeçmişleri okundu.

valilik

Burdur’da 51. Kütüphane Haftası

Bugün Kütüphane Haftası’nın (30 Mart- 5 Nisan) başlamış olması sebebiyle, Vali Yardımcısı Bahir Altunkaya, İl Kültür Turizm Müdür Vekili Saadet Erçelebi, İl Halk Kütüphanesi Müdürü Birol Yılmaz, Müdür Yardımcısı Aynur Altunkaya, Şube Müdürü Pınar Aslan, Müze Müdürü Hacı Ali Ekinci, Vali Hasan Kürklü’yü makamında ziyaret ettiler.
 
51. Kütüphane Haftası kutlamaları çerçevesinde Vali Hasan Kürklü’ye İl Halk Kütüphanesi Müdürü Birol Yılmaz ve Müdür Yardımcısı Aynur Altunkaya ziyaretleri sırasında çiçek ve kitap hediye ettiler.
 
Ziyaretlerinden dolayı teşekkür eden Vali Kürklü, okuma alışkanlıklarını ilertmek gerektiğine vurgu yaparak okullarda okuma saatleri var olduğunu ancak bunun halka yayılması gerektiğini belirtti.
Özellikle televizyonda ki dizilerin ve buna benzer okumaktan alıkoyan bir takım şeylerin arttığı bir dönemde olunduğunu işaret eden Vali Kürklü, okuma alışkalığının tekrar kazandırılmasının çok önemli olduğunu kaydetti. Bu sebeple kütüphaneye ulaşalabilirliği arttırmak gerektiğini ifade eden Vali Kürklü, Vatandaşı kütüphaneye çekmek için çeşitli aktivitelerin yapmak gerektiğini söyledi.
 
Yılmaz ise vatandaşa okuma alışkanlığı kazandırmak için yapılacak olan İl Halk Kütüphanesinin modern yapıya sahip olacağını ve bu sebeple çeşitli aktiveteler yapılabileceğini dile getirdi.

suleyman-erman1-642x320

Süleyman Erman, Aktif Siyaseti Bıraktı

Cumhuriyet Halk Partisi’nden milletvekili aday adayı olan , ön seçimde 1093 oy ile 4. sırada yer alan Süleyman Erman, sosyal medya hesabından yaptığı açıklama ile ön seçim sonucunu değerlendirdi. Erman, aktif siyasi hayatını bitirdiğini kamuoyuna duyurdu.
 
İŞTE SÜLEYMAN ERMAN ‘ın AÇIKLAMASI
 
Önseçim sonuçları neticesinde sıralamaya giren tüm arkadaşlarıma başarılar dilerim. Her zaman ifade ettiğim gibi demokrasinin gereği sandıktır. Sandıktan çıkan sonucada saygı duymak gerekir. Bugüne kadar partime ve partililerime vermiş olduğum hizmetin karşılığınada saygı duyuyor ve bugün itibari ile aktif siyasi hayatıma son veriyorum. Bundan sonra gönüllü bir partili olarak hayatıma devam edeceğim. Bana destek veren vermeyen herkese sonsuz şükranlarımı sunarım.

secim222

CHP Burdur Ön Seçim Sonuçları

Cumhuriyet Halk Partisi’nde ülke geneli yapılan ön seçim Burdur’da merkez ilçe ve diğer ilçelerde sona erdi.
 
Cumhuriyet Halk Partisi’nde ön seçimin galipleri belli oldu.
 
İl genelinde ilk sonuçlara göre Dr. Mehmet Göker seçimi önde bitirdi…Kadir Koç 2., Okan Kurd 3. aday oldu.
 
İŞTE SONUÇLAR
 
İL GENELİ SONUÇLAR
 
1.Mehmet Göker:1720
2.Kadir Koç:1310
3.Okan Kurd:1084

Süleyman Erman:1066
Ramazan Kerim Özkan:843
Süleyman Solmaz:760
Recep Mutlucan:672
Osman Gök:622
Turan İş:361
Yusuf Yalvaç:357
Mehmet İzgi:214
 
BURDUR MERKEZ SONUÇLARI
 
Yusuf Yalvaç:179
Süleyman Erman:481
Mehmet Göker:972
Osman Gök:395
Turan İş:177
Kadir Koç:659
Okan Kurd:397
Süleyman Solmaz:455
Ramazan Kerim Özkan:411
Recep Mutlucan:218
Mehmet İzgi:84

secim1

CHP adaylarını seçiyor

Cumhuriyet Halk Partisi’nde ülke geneli yapılan ön seçim Burdur’da merkez ilçe ve diğer ilçelerde başladı.
 
Burdur Belediye Konferans Salonu’nda üye sayısının en fazla olduğu il merkezinde sabah saatleri itibariyle ön seçim heyecanı yaşanıyor.
 
secim2
 
”KAZANAN CHP ve BURDUR OLACAK”
 
Cumhuriyet Halk Partili üyeler 7 Haziran 2015 Genel Seçimlerinde Burdur Milletvekili olarak görmek istedikleri adaylarını belirlemek üzere sandığa geliyorlar. Cumhuriyet Halk Partisi Burdur Milletvekili aday adayı 11 isim üyeleri kapıda karşılayarak kendilerinden destek bekliyor.
 
Kendisinin oy kullanmasının ardından ön seçimle ilgili röportaj yaptığımız CHP Burdur İl Başkanı Ali Özdemir; ”14 Martta başlattığımız demokrasi şölenimizi bugün 4295 üyemizin belirleyeceği oylarla ilk 3 adayımızı seçeceğiz. Tüm ilçelerimizde aynı heyecan ve coşkuyu bugün birlikte yaşıyoruz. Bugün kaybeden olmayacak. Kazanan Cumhuriyet Halk Partisi ve Burdur olacak. Tüm adaylarımıza başarılar diliyorum” dedi.

sel

2 kişi kurtarıldı

Burdur’un Karamanlı İlçesinde Samsat Mevkiinde mahsur kalan bir çoban ve koyunlarını AFAD ekipleri kurtardı.
 
Burdur’da dün sabah başlayan ve kesintisiz devam eden yağış nedeniyle Karamanlı Barajı taştı. Taşmanın etkisiyle Samsat Mevkiinde sel sularına kapılan 100 koyun telef olurken çoban Ramazan Karol ise Burdur Faet ve Acil Durum Müdürlüğü (AFAD) ekipleri tarafından Zodyak botla kurtarıldı.
 
Karamanlı Ardıçlık deresinde su seviyesinin yükselmesiyle Kılçan köyü yakınlarındaki bir köprü çöktü. Klavuzlar köyünde ise Müslüm Mete otomobilinde mahsur kaldı. Mete Burdur Afet ve Acil Durum Müdürlüğü (AFAD), DSİ ve İl Özel İdaresi ekipleri tarafından zodyak botla kurtarıldı.
 
Yağış nedeniyle Harmankaya (Manca) Köyü ve Kılavuzlar köyünün Karamanlı ile bağlantı yolu da ulaşıma kapandı. AFAD İl Müdürü Mehmet Oral, ilçede aşırı yağış nedeniyle su taşkınlarının meydana geldiğini söyledi.
Aralıksız yağış nedeniyle Karamanlı Barajı’nın taştığını belirten Oral, şöyle konuştu: “Barajın su tahliye kanallarından gelen sularla, derelerdeki sular kabardı. Gece saat 04.00’den itibaren çalışıyoruz. Sayın Valimiz, DSİ ve Özel İdare ekiplerini bölgeye sevk etti. Taşkınların olduğu yerlerde barikatlar kurulmasına rağmen yoldan aracıyla geçmeye çalışan bir kişi mahsur kaldı. O kişiyi su üstü arama-kurtarma ekibimizle kurtardık. Ayrıca Harmankaya (Manca) köyünde açık arazide bir çoban ve koyunları mahsur kaldı. Çobanı kurtardık, koyunlarını kurtarmak için çalışmalar sürüyor. Olay kontrolümüzde, herhangi bir can kaybı ve tehlike yok.”
 
Karamanlı Belediye Başkanı Fatih Selimoğlu’da Karamanlı Yaylasındaki 80 cm’ye yaklaşan Karın erimesinden dolayı da selin etkisinin arttığını söyledi. Selimoğlu Karamanlı Barajı’nın da yağış nedeniyle 50 cm yükselerek taştığını kaydetti.