kundaklama-642x320

Gölhisar’da Bir Otomobil Kundaklandı

Burdur’a Bağlı Gölhisar İlçesinde bir araç kundaklandı.
 
Edinilen bilgiye göre 27 Şubat 2015 Cuma Günü gece saat: 04:20 sularında meydana gelen olayda Horzum Mahallesi Cumhuriyet Caddesi üzerinde bulunan bir evin önünde park edilmiş olarak bulunan araç ateşe verildi. Şeref G’ye ait park halindeki 15 HZ XXX plakalı otomobil, kimliği belirsiz kişi ya da kişilerce benzin dökülerek ateşe verildi. Ev sakinlerinin ihbarı üzerine olay yerine sevk edilen itfaiye ekipleri yangına müdahale ederken, yangın sonucu otomobilde büyük çapta maddi hasar oluştu. Gölhisar Emniyet Müdürlüğü ekipler ise olay yeri ve çevresinde bulunan güvenlik kamera kayıtlarından yola çıkarak zanlı ya da zanlıların yakalanması için geniş çaplı soruşturma başlattı.
 
“Şeref G. Gölhisar Haber’e yapmış olduğu açıklamada husumetli olduğum kimse yok, olayla ilgili hiçbir açıklama yapamıyorum şaşkınlık içerisindeyim, Emniyet Güçlerinin en kısa sürede zanlı ya da zanlıları yakalayacağına inanıyorum ” dedi.
 
Haber: Furkan Serttaş / Gölhisar Haber

ak-parti-den-secim-baraji-hazirligi-4809028_7431_o

Ak Parti’de Temayül Zamanı

Milletvekili aday adaylarının aday olma sürecindeki aşamalardan bir tanesi olan parti içi temayül yoklaması yarın (1 Mart 2015 Pazar günü) Burdur Belediyesi Sergi ve Konferans salonunda yapılacak. 16 milletvekili aday adayı için sandığa gidecek olan AK Parti kanadında milletvekili, il başkanı, belediye başkanları, il yürütme kurulu, il yönetim kurulu, ilçe yönetim kurulu, il genel ve il belediye meclisi üyeleri, il disiplin kurulu, kadın ve gençlik kollarını kapsayan 1019 parti üyesi, milletvekili aday veya adayları için oylayacak.
 
Temayül yoklaması yarın saat 10.00’da başlayacak ve 17.00’da sona erecek. Temayül sonuçları açıklanmadan Ak Parti Genel Merkezi’ne gönderilecek.

kura

Kapalı Pazaryeri için kuralar çekildi

Bucak Belediyesi tarafından yapımı tamamlanan kapalı pazar yerinin yer tahsisi için kura çekimi gerçekleştirildi.
 
Bucak Belediyesi Konak Organizasyon Recai Tosyalı Düğün Salonu’nda Belediye Encümen Üyeleri ve Sivil Toplum Kuruluşları temsilcileri, Belediye Birim Müdürleri ve Belediye personeli huzurunda gerçekleştirilen kura çekilişinde 194 pazarcı esnafı ile 6 Balıkçı esnafın yerleri belirlendi.
 
Kura çekimine Bucak Belediye Başkanı Süleyman Mutlu, Belediye Encümen Üyeleri, Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Celal Bektaş, Emniyet Müdürü Rahmi Öztürk, Belediye Meclis Üyeleri, Sivil Toplum Kuruluşları temsilcileri, Bucak Belediyesi Birim Müdürleri, Belediye personeli ve pazarcı esnafı katıldı.
 
Bucak Belediye Başkanı Süleyman Mutlu, yeni pazar yerinin vatandaşlara ve esnafa hayırlı olmasını dileyerek ” Vatandaşlarımızın daha modern ve sağlıklı bir ortamda alışverişlerini yapabilmesi için yeni Pazar yerimizi yaptık. Sebze Pazarı bölümün kurasını önümüzdeki günlere erteledik. Kimsenin kalbini kırmadan güzel modern bir Pazar yeri oluşturmak istiyoruz. Kapalı Pazar yerimizi tamamen İller Bankasından Kredi ile yaptık. Kura çekimimiz İlçemize ve Pazarcı Esnafımıza hayırlı olsun.” dedi.
 
Başkan Mutlu, “33 Bin metrekare kapalı alanı olan Pazar yerimizin 1. Katının kura çekimleri önümüzdeki günlerde planlama çalışmalarımız tamamlanınca gerçekleştireceğiz. Pazar yerimizin 2. Katında Tuhafiye ve Hırdavat alanda satış yapan 194 esnafımız hizmet verecek.” Dedi.
 
Belediye Başkanı Süleyman Mutlu, yeni kapalı pazar alanında güvenlik kameralarının, bay bayan mescit, engelli tuvaleti, çay ocağı, zabıta odası, modern ses ve ışık sisteminin bulunduğunu hatırlattı.

IMG_7477

Burdur Siyasetin Yeni Yüzü “Bizim Oğlan “

Genel Seçimler öncesi Burdur siyaseti son yılların en renkli günlerini yaşıyor. Özellikle AK Parti Aday Adaylarının yapmış olduğu tanıtım çalışmaları kent sokaklarında ön plana çıkıyor. Mevcut aday adayları içinde “Bizimoğlan” temasıyla çalışmalarını yürüten Ekonomist Veli Şakır, seçim bürosu, giydirilmiş araçları, yazılı ve sosyal medyada yaptığı çalışmalarla profesyonel bir seçim kampanyası yürütüyor.
 
7 Haziran Genel Seçimlerine 100 günden az bir zaman kaldı. Tüm Türkiye’de olduğu gibi Burdur’da da partiler ve adaylar milletvekili listelerine girebilmenin çalışmalarını yapıyor. AK Parti’de bu pazar yapılacak temayül yoklaması öncesi aday adayları tanıtım çalışmalarını sürdürüyor. AK Parti adına aday adaylarının seçim çalışmaları devam ederken, Burdur’da “BİZİMOĞLAN VELİ ŞAKIR” sloganıyla yaptığı tanıtım çalışmasıyla büyük beğeni toplayan Burdur AK Parti Milletvekili Aday Adayı Veli Şakır, oluşturduğu seçim bürosu, AK Parti kurumsallığını taşıyan seçim araçları ile yazılı ve sosyal medyada yaptığı çalışmalar Burdurlulardan büyük ilgi görmeye devam ediyor.
 
AK Parti Burdur Milletvekili Aday Adayı Veli Şakır, genç , dinamik ve yenilikçi yapısıyla seçim çalışmalarını Burdur ve ilçelerinde sürdürüyor. Veli Şakır, politikaya ilk defa AK Parti’de başladığını bunda en büyük etkenin Tefennili olan ailesinin merkez sağ görüşten gelen bir aile olmasını gösterdi. Veli Şakır,”Politikaya AK Parti’de girdim. Partimizin memleketimize yönelik hizmetleri ortada. Vatandaşımızın huzur ve refahı için çalışıyoruz. Ülkemize getirdiğimiz istikrar da bu çalışmanın, bu çalışkanlığın sonucu. Ben de işte bu nedenle devlet memurluğundan ayrılarak politikaya girdim. Bu ülke için ve memleketim Burdur için çalışmak istiyorum. Daha zengin, daha mutlu bir Burdur için var gücümle çalışacağım. Daha çok aş, daha çok iş olanağına sahip bir Burdur için memleketimin vekili olmak istiyorum” dedi.
 
AK Parti Burdur Milletvekili Aday Adayı Veli Şakır “Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakanımız Sayın Ahmet Davutoğlu’nun ortak hedefleri Yeni Türkiye’ye ulaşma yolunda bir nefer olarak çalışmaya hazırım” dedi.

hoca

Erbakan Hoca Dualarla Anıldı

Türkiye Cumhuriyeti 54.Refahyol Hükümeti Başbakanı ve Milli Görüş Lideri Merhum Prof. Dr. Necmeddin Erbakan vefatının 4.yılında “Erbakan Haftası Etkinlikleri” kapsamında tüm ülke genelinde olduğu gibi Burdur’da da anıldı. Saadet Partisi’nin organize ettiği program Perşembe günü yatsı namazında Ulu Camii’nde yapıldı. Hatim Duasına Saadet Partisi Burdur İl Başkanı Süleyman Arslan, Merkez İlçe Başkanı Abdullah Acar, Bucak İlçe Başkanı Osman Kızıltan, Kemer İlçe Başkanı Mehmet Koçer, Memur-Sen Burdur Şube Başkanı İmam Hatip Faruk Bilgiç, Anadolu Gençlik Derneği Şube Başkanı Musa Sayar, partililer ve vatandaşlar katıldı.

Yatsı Namazının ardından başlayan programda kısa bir konuşma yapan Saadet Partisi Burdur İl Başkanı Süleyman Arslan, İl Müftülüğüne, Ulu Camii imam hatiplerine ve başka camilerden programa katılan hoca efendilere teşekkürle başladığı konuşmasında Erbakan Hocanın 80 küsur yıllık hayatında hayırla yâd edilebilecek pek çok hizmete imza attığını ve her canlı gibi ömrünü tamamlayıp Dar-ı Bekaya irtihal ettiğini belirterek “Allah rahmet eylesin mekanı cennet olsun” dedi.

ÖMRÜNÜ İSLAM BİRLİĞİ’NE ADADI

Erbakan Hocanın, Ümmetin parçalanmışlığından, küçük küçük devletlere ayrılmış olmasından duyduğu rahatsızlığa işaret eden Süleyman Arslan şunları söyledi; “Erbakan Hoca Müslümanların ayrı ayrı küçük devletlere ayrılmış olması ve bu devletlerin başına da -pek çoğuna- halkın kendisinden olmayan idareciler gelmiş olmasından dolayı özellikle siyonizmin, İslam Dünyası’nda milletin alın terini nasıl sömürdüğünü, haklarını nasıl gasp ettiklerini bütün incelikleriyle görmüş, Müslümanların bir araya gelmeden bu problemin çözülemeyeceğini çok derinden anlamış ve ömrünü İslam Birliği’nin tesisine, insanlığın saadetine adamış bir devlet adamıydı. “ dedi.

bur-akılcı-ilaç-asistanı-1

Burdur İl Sağlık Müdürlüğü bir ilke daha imza attı

Burdur İl Sağlık Müdürlüğü bir ilke daha imza attı. Hastane’de muayene olup evinde ilaç kullanan hastaların cep telefonlarına Sağlık Müdürlüğünden “ilaç saatin geldi” sesli mesajı gönderiliyor. Yaklaşık 10 dakika sonra “ilacınızı kullandığınız için teşekkür ediyoruz” mesajı gönderiliyor.
 
Kullandıkları ilaçların zamanları hakkında bilgi veren hastalara, ilgili doktorların da onayı alındıktan sonra sesli mesaj gönderilerek hatırlatma yapılıyor. Bu mesajdan 10 dakika sonra ikinci bir mesaj daha gönderilerek “ilaçları zamanında kullandıkları için” hem teşekkür ediliyor hem de gizli bir hatırlatma daha gerçekleştiriliyor.
‘Akılcı İlaç Asistanı Projesi’ hakkında gazetecilere bilgi veren bilgi veren Burdur İl Sağlık Müdürü Uzman Dr. Sırrı Şenbayram, “kronik hastalarımız bir çok ilaç kullanıyorlar. Ancak İlaçlarını zamanında almadıkları için tedavileri istenen sonucu vermeyebiliyor. Daha sonra tekrar, tekrar farklı ilaç almaları gerekebiliyor. Bu hem İlaç israfına ve hem de tedavinin etkili olmamasına yol açıyor. Belli bir yaşın üzerindeki hastalarımıza belli saatlerde ilaç kullanmalarını hatırlatan bir proje hazırladık. Telekom altyapısını kullanarak kişilerin bize beyanına göre, hekimlerce de teyit edildikten sonra günün belli saatlerinde ilaçlarını almalarını hatırlatıyoruz. Projeyle hastaların ilaçlarını zamanında kullanmalarını hedefledik. 5 kişilik bir grupla pilot çalışma başlattık. İlk etapta 100 kişiye uzun vadede ise bin kişiye ulaşmayı hedefliyoruz.” Dedi.
 
Tepe Mahallesi’nde ikamet eden ve Projeye kaydolan diyabet hastası 60 yaşındaki Emsal Akbıyık ise kullandığı ilaçların saatlerini bazen şaşırdığını ya da unuttuğunu, Uygulama sayesinde ilaç kullanmayı unutmayacağını, düzenli olarak gelen sesli mesajlardan çok memnun olduğunu söyledi.
62 yaşındaki Fatma Kara da yaşı nedeniyle ilaç saatlerini unuttuğunu bu proje ile bundan kurtulduğunu belirtti.

IMG_7700

Kariyer Günlerinin Konuğu Ercengiz

Burdur Belediye Başkanı Ecz. Ali Orkun Ercengiz, Burdur Anadolu Lisesi tarafından düzenlenen ‘Kariyer Günleri’nin konuğu oldu.
 
Burdur Anadolu Lisesi tarafından düzenlenen ‘Kariyer Günleri’nin konuğu Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz oldu. Anadolu Lisesi Konferans Salonu’ndan düzenlenen Kariyer Günleri’nde konuşan Başkan Ercengiz, okul anıları, eczacılık ve belediyecilik hakkında öğrencilere bilgi verdi.
 
Anadolu Lisesi’nin ilk mezunlarından olduğunu belirten Başkan Ercengiz, “Anadolu Lisesi çok özel bir okuldur. Bu sıralardan geçtik ve bugünlere kadar geldik. Burdur’a hizmet etmek adına belediye başkanlığı görevine talip oldum. Halkımızın teveccühü ile Burdur’un belediye başkanı seçildim. Belediyeyi diğer kurumlardan ayıran özelliği 24 saat hizmet anlayışı olan bir kurum. Burdur için Burdur’da yaşayanlar için ekip arkadaşlarımızla birlikte çalışıyoruz” diye konuştu.
 
Öğrencilerden yoğun ilgi gören Başkan Ercengiz, belediyenin çalışmaları hakkında bilgiler verdi.
 
Programın sonunda Okul Müdürü İlhan Tanrıöver, Başkan Ercengiz’e teşekkür ederek çiçek takdim etti.

Ak-parti-aday-adaylari1

Temayül’de 3 İsim Olmayacak

Adalet ve Kalkınma Partisi’nde aday adaylığı başvuru sürecinin ve tanıtım toplantılarının tamamlanmasının ardından gözler temayül yoklamasına çevrilmişti.
 
Ak Parti Genel Merkezi Seçim İşleri Başkanlığı’nın İl Başkanlıklarına gönderdiği yazıda “15 Eylül 2014 tarihinde başlayan kongreler sürecinde seçilen il ve ilçelerimizin Başkan ve yönetim kurulu üyeleri ile 30 Mart 2014 Mahalli İdareler seçiminde Belediye Başkanı , Belediye Meclis Üyesi olarak seçilmiş olan partimiz mensuplarının aday gösterilmemeleri yönünde MKYK ve MYK’mızın kararı bulunmaktadır.Bu konudaki kararımız daha önce de parti sözcümüz tarafından açıklanmış ve ilan edilmişti.Bu görevdeki parti mensuplarımızdan ilan ettiğimiz karara rağmen adaylık başvurusu yapanlar , ön elemede elenecek , temayül yoklamasında ve diğer aday belirleme süreçlerinde değerlendirilmeyecektir” genelgesi yayınlanırken adaylık belirme sürecinde 3 isim temayül yoklamasında yer alamayacak.
 
Yayınlanan genelge ile eski belediye meclisi üyesi Av. Mehmet Fatih Çınar, Antalya Büyükşehir Belediyesi meclis üyesi iş adamı Mehmet Başaran, eski il genel meclisi üyesi Av. Hasan Kurt temayül yoklamasına girmeyecekler. Bu bağlamda temayül yoklamasına girmeyen aday adaylarının değerlendirme süreci AK Parti Genel Merkezi Seçim İşleri Başkanlığı’nın alacağı karara göre netleşecek.
 
İsmi geçen aday adaylarından Mehmet Başaran ve Hasan Kurt aday adaylıklarını resmen açıklamış ve AK Parti Burdur İl Başkanlığı’nın aday adayı tanıtım toplantısında boy göstermişti.Temayüle girememesi söz konusu olan aday adayı Mehmet Fatih Çınar, herhangi bir basın açıklaması ve tanıtım toplantısı düzenlememiş, sadece aday adaylığı başvurusunu yapmıştı.

belediye

Belediye’den Ağaç Kesimi Açıklaması

Burdur kent merkezinde yaşanan trafik sorununa çözüm bulabilmek adına vatandaşlarımızın mal ve can güvenliğinin ön planda olacağı, daha akıcı bir trafik için yön çalışmaları yapıyoruz. Ne yazık ki çalışmalarımız kapsamında İstasyon Caddesi’nde üzülerek 2 ağacı kesme zorunluluğu doğmuştur. Zorunlu ağaç kesiminden dolayı tüm vatandaşla
 
Burdur Belediyesi olarak çağdaş, modern ve huzur içerisinde yaşanabilir bir kent oluşturabilmek için gece gündüz demeden çalışıyoruz. Bu çalışmalarımız içerisinde ağaçlandırma çalışmalarımız da devam etmektedir. Bu kapsamda 2014 yılı içerisinde Halk Plajı, Sultanderesi Mezarlığı başta olmak üzere mahallelerimize, parklarımıza ve yol kenarları olmak üzere 2 bin 800 ağaç dikilmiştir. 2015 yılı içerisinde de en az 3 bin ağaç dikimi yapılacaktır.
 
Her geçen gün çekilen Burdur Gölü’ne dikkat çekebilmek, gölümüze kaynak bulabilmek adına canla başla çalışan Burdur Belediye Başkanı Sayın Ali Orkun Ercengiz’in doğa sevgisi ortadır. Ucuz siyaset peşinde olmadık, buradan kimseye pirim yaptırmayız. Yapılan ağaç kesiminin keyfi olarak yapılmadığı apaçık ortadır.
 
Gelecek kuşaklara, yaşam kalitesi her geçen gün artan bir Burdur bırakmak adına yaptığımız çalışmalar; sağduyulu vatandaşlarımız tarafından takdir ve memnuniyetle takip edilmektedir. Yaptığımız çalışmaları sahiplenerek bizleri gururlandıran ve yeni projelerimizi yapmamız için bizi cesaretlendiren vatandaşlarımıza teşekkür ederiz.
 
Polemik yaratarak gereksiz yere Burdur gündemini meşgul etmek istemiyoruz. Bu konuda ilk ve son yapacağımız açıklama budur.
 
Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

konser

MAKÜ Oda Müziği Grubundan Konser

Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Müzik Kültürü Araştırma ve Uygulama Merkezinin ilk konser etkinliği, Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi, Pamukkale Üniversitesi, Akdeniz Üniversitesi ve Süleyman Demirel Üniversitesi’nde görev yapan öğretim elemanlarından oluşan Oda Müziği Grubu ile 24 Şubat 2015 tarihinde saat 20.00’da Denizli Hasan Kasapoğlu Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi.
 
Oda Müziği Konseri, ulusal ve uluslararası bestecilerden oluşan renkli bir repertuvar ile izleyicilerin beğenisine sunuldu. Konserin ilk yarısında uluslararası bestecilerden 2 viyolonsel, piyano eşlikli 2 keman ve yaylı kuartet eserleri sunulurken, ikinci yarısında bağlama ve kabak kemane solistliğinde ulusal bestecilerin eserlerine yer verildi. Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi öğretim üyesi Doç.Dr. Esra DALKIRAN’ın akademik danışmanlığında gerçekleştirilen konsere çok sayıda izleyici ilgi gösterdi. Konserin sonunda PAÜ Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Efe AKBULUT misafir sanatçılara teşekkür ederek çiçeklerini takdim etti.