hayvan hastanesi

Türkiye’nin Tam Donanımlı İlk Hayvan Hastanesi Açılış için Gün Sayıyor

Avrupa’nın En Büyük, Türkiye’nin ise donanımlı ilk hayvan hastanesi olan Üniversitemiz Veteriner Fakültesi Hayvan Hastanesi çok yakında açılıyor.

 

Hastanenin bölge ve ülke hayvancılığına hizmet etmeye hazırlandığını belirten Veteriner Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mümtaz NAZLI, Hayvan Hastanesi hakkında bilgiler verdi.
 
Hastanenin, EAEVE (Avrupa Veteriner Hekimliği Eğitimi Kurumları Birliği) tarafından belirlenen kriterlere uygun olarak Hayvan Sağlığı Araştırma ve Uygulama Merkezi özelliğinde planlandığını vurgulayan NAZLI, “10 bin m2 kapalı alana sahip olan Hastanemizde, Cerrahi, İç Hastalıkları, Doğum, Döllerme ve Suni Tohumlama Anabilim Dalları ile bunlar içerisinde 5 tane küçükbaş, 4 tane büyükbaş, 1 tane sığır, 1 tane de at operasyon salonları ile 7 gün 24 saat hizmet alınabileceğini ifade etti.” dedi.
 
Hastane bünyesinde yer alan gerek Veteriner Fakültesi son sınıf öğrenciler için gerekse klinik bilimler bölümünde yüksek lisans ve doktora yapan nöbetçi öğrenciler için ve gerekse de hayvan sahipleri için kalabilecekleri misafirhanelerin de bulunduğunu dile getiren NAZLI, hastanede dünyada uygulanan yeni teknikleri ve daha fazlasını uygulanarak profesyonel akademik kadroyla hayvan sağlığına yeni bir boyut kazandıracaklarına inandıklarını vurguladı.

Bütçe Oylamasi

Burdur Belediyesi’nin 2015 Bütçesi Onaylandı

Burdur Belediyesi Meclisi, Kasım ayı 2. birleşimini Burdur Belediye Başkanı Ecz. Ali Orkun Ercengiz başkanlığında dün saat 14.00’da Halı Sarayı Belediye Meclis Salonu’nda toplandı.

 

Burdur Belediyesi’nin 2015 yılı bütçesi 75 Milyon olarak toplanan Belediye Meclisi tarafından oylanarak karara bağlandı. Oylamada CHP Belediye Meclis Üyeleri 14 kabul oy kullandı. Muhalefet AK Parti 8, ve MHP Belediye Meclisi üyeleri 2 çekimser oy kullandı. 14 kabul oyu ile birlikte bütçe oy çokluğu ile kabul edildi.
 
Yapılan toplantı da meclis üyelerine bütçe rakamları ile ilgili olarak bilgi aktarıldı. Meclis önce 5 yıllık plan üzerinde görüşmeler yapıldı. Görüşmeler öncesinde Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, bu gün gelinen noktada; Belediye de her konuyu başkan halleder anlayışının artık terk edilmelidir. Onun içinde belediyemizin ilgili birim müdürlerini baypas etmek istemiyorum. Nedeni ise onların baypas edilmesini istemiyorum. Çünkü bu gibi müdahaleler kurumsallığı ortadan kaldırıyor dedi.
 

EN TALİHSİZ PROJE
 
Bu algının vatandaş nezdinde değişmesi için gerekli çalışmaları yapıyoruz. Burdur Belediyesi’nin de diğer çevre ilçelerdeki Belediyeler gibi kurumsal bir yapıya kavuşmasını sağlayacağız. Elbette yerel seçimlerde vatandaşa verdiğimiz sözlerin arkasındayım. Yapılan bedesten çarşısının Burdur’umuzun en talihsiz projelerinden birisidir. Bu konuda yeni projelendirmeye gidiyoruz. İkinci önemli konunun içme suyu konusunda yaptığımız çalışmalardır. Bu konu hakkında ise Ankara da temasları hakkında meclis üyelerine bilgi verdi.
 
1,5 MİLYON LİRA KAYNAK OLUŞACAK
 
Burdur Belediyesi’nin temizlik hizmetleri ile ilgili olarak meclise sunulan ek gündem maddesi meclis gündemine alındı. Temizlik hizmetleri ile ilgili olarak gündeme getirilen ek gündem maddesi konusu hakkında meclis üyelerine açıklama yapan “Başkan Ercengiz” bu güne kadar belediyemiz bu konuda hizmet alımı ile bu hizmeti yürütüyordu. Ancak meclisimizin bu konuda alacağı karar ile araçlarımızı alarak bu hizmeti belediyemizin elemanları tarafından yapılacaktır. Bu şekilde Belediye Bütçemizin 1.5 milyon gibi bir kaynak kazandırmış olacağız
 
ŞİRKETLER KAR ETMEYE BAŞLADI
 
Muhalefetin eleştirilerine de cevap veren Başkan Ali Orkun Ercengiz, bu güne kadar 5 yıllık plan’ın hizmet alımı çerçevesinde dışarıya yaptırıldığını, ilk kez dönemimiz de 5 yıllık planın personelimiz tarafından yapılmıştır. Şirketler konusunda muhalefetin sorularına ise bizler şirketlerimize bütçeden para aktarmadık onun yerine borçlanmaya gittik ve şu anda iki şirketimiz de küçük çaplı da olsa kar etmeye başladı. Bu konuda yakında kamuoyunu bilgilendirecek rakamları da verebiliriz.
 
”TİTİZ DAVRANIYORUZ”
 
Başkan Ercengiz, ”Belediyemizin gelir kaynaklarını artırmak için bazı projelerin hayata geçirilmesi için projelerin hayata geçirilmesi için üniversitemizde öğrenim gören öğrencilerimize apart otel veya yurt yaptırma konusunun incelendiğini söyledi. Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfından gıda ve kömür alamayan vatandaşlarımıza mahalle muhtarlarının desteği ile yardım yapmaya devam ediyor hatta bu konuda titiz davrandığımızı söyleyebilirim” dedi.
 
Açıklamaların ardından yapılan oylamalarla Burdur Belediyesi 2015 yılı bütçesinin oylamalarına geçildi. CHP’li Meclis üyeleri bütçe ve 5 yıllık plan konusunda oy verirken muhalefet ise oylama da çekimser oy kullandı. Aralık ayında yapılacak meclis toplantısın da tekrar toplanmak üzere dağıldı.

tüfekle saldırı

Toplum Sağlığı Merkezine Tüfekle Saldırı

Burdur’da bugün öğleden sonra 13.00 sularında silahlı saldırı paniği yaşandı. Burdur Tefenni karayolu üzerinde bulunan Burdur Toplum Sağlığı Merkezi’nde (Eski SSK Hastanesi) Adem Y. (24 yaşında) isimli şahıs eline aldığı tüfekle sağlık merkezini ateşe tuttu. Sağlık merkezinin bazı camlarında ve duvarda hasar meydana geldi.

 

Edinilen bilgilere göre silah ruhsatı için gerekli olan Yivsiz Tüfek Ruhsatı almasında Psikolojik, Nörolojik ve Fiziki açıdan sakınca olmadığına dair doktor raporu almak için Toplum Sağlığı Merkezi’ne gelen 24 yaşındaki Adem Y., ilk olarak binaya girdi, binada işlem yaptırmadan dışarı çıkan Adem Yıldız, yanında bulunan uzun namlulu silahla, Toplum Sağlığı Merkezi’nin duvarlarına ateş açtı. Burdur Emniyet Ekiplerinin yoğun ikna çalışmasıyla elinde tüfek bulunan Adem Y. ikna edilerek göz altına alındı.

 
Olay yerinde panik yaşayan hastane personeli olay anında neler yaşandığını kameralara konuştu.İsmini açıklamayan sağlık personeli saldırganın sinirli olduğu belirtti. Saldırganın binaya ve etrafa ateş ettiğini söyledi.
 
Konuyla ilgili Halk Sağlığı Müdürü Dr. Sevinç Sütlü açıklamalarda bulundu.
 
Olay yerinde emniyet ekipleri ve olay yeri inceleme ekipleri soruşturma ve inceleme başlattı.
 
Olay yerine gelen Burdur Halk Sağlığı Müdürü Dr. Sevinç Sütlü, Toplum Sağlığı Merkezi personeli ile görüştü. Personelden bilgi alan Müdür Sütlü, olaydan etkilenen personellere izin verdi.
 
Burdur Valisi Hasan Kürklü ile telefonda görüşerek bilgi veren Sütlü, sağlık personelinin yaralanmamasından dolayı mutlu olduklarını dile getirdi.

Kaynak: Burdurweb.com

kar yağışı

Meteoroloji’den Soğuk ve Yağışlı Hava Uyarısı

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nden meteorolojik uyarı geldi. Yapılan uyarıya göre soğuk ve yağışlı havanın tüm yurdu etkileyeceği belirtildi. Yapılan değerlendirmelere göre sağanak yağışın kar yağışıyla birlikte yer yüzüne düşebileceğinin altı çizildi.

 

İŞTE METOROLOJİ’NİN AÇIKLAMASI
 
Yurdumuzun yarın (19.11.2014 Çarşamba günü) akşam saatlerinden itibaren Trakya, Marmara’nın Batısı ve Kıyı Ege’de başlayacak yağışlı sistemin etkisine gireceği tahmin ediliyor. 20.11.2014 Perşembe günü Batı bölgelerimizde (Marmara, Ege, Batı Akdeniz, Anadolu’nun batısı ve Batı Karadeniz) görülecek yağışların Cuma günü ve hafta sonunda Marmara’nın batısı ile Kıyı Ege doğusunda ülke genelinde etkili olacağı tahmin ediliyor.
 
Genellikle yağmur ve sağanak şeklinde görülecek yağışların 19.11.2014 Çarşamba akşamı Trakya ile Marmara’nın batısında, 20.11.2014 Perşembe günü Marmara’nın doğusu, Kıyı Ege, Batı Akdeniz’de kuvvetli olacağı tahmin ediliyor.
 
Yağışların 21.11.2014 Cuma günü akşam saatlerinden sonra Doğu Karadeniz’in iç kesimleri, Doğu Anadolu’nun kuzeyi ile Batı Karadeniz’in iç kesimlerinde karla karışık yağmur şeklinde olacağı tahmin ediliyor. Hafta sonunda ise iç ve Doğu bölgelerimizde (Karadeniz’in iç kesimleri, Ege, Anadolu ve Doğu Anadolu Bölgeleri) yağmur ve karla karışık yağmur yüksek kesimlerde ise kar şeklinde meydana geleceği bekleniyor.
 
Kasım ayı başından bu yana mevsim normallerinin üzerinde seyreden hava sıcaklıklarının 20.11.2014 Perşembe günü yağışla birlikte Batı bölgelerimizde, Cuma günü iç ve Batı bölgelerimizde, Cumartesi günü ise yurt genelinde hissedilir derecede (8 ila 12 derece) azalacağı ve mevsim normallerinin altına düşeceği tahmin ediliyor.
 
Meydana gelmesi beklenilen kuvvetli yağışlar ile hafta sonunda hissedilir derecede ki sıcaklık azalması sebebiyle meydana gelebilecek olumsuz şartlara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.

Bucak'ta Feci Kaza 2 Ölü 2 Yaralı (4)

Bucak’ta Trafik Kazası : 2 Ölü 2 Yaralı

Burdur’un Bucak ilçesinde meydana gelen trafik kazasında 2 kişi öldü, biri bebek 2 kişi yaralandı.

 

Edinilen bilgiye göre, Antalya’ya gitmekte olan Aykut Akıncı yönetimindeki 34 GDV 88 plakalı otomobil, sürücünün direksiyon hakimiyetini kaybetmesi üzerine karşı yola geçerek Abdülkadir Şen idaresindeki 15 LE 114 plakalı otomobil ile Antalya-Burdur karayolunun Bucak ilçesi sınırlarında çarpıştı.
 
Kazada, Abdülkadir Şen olay yerinde, eşi Hilal Özen Şen ise ambulansla hastaneye kaldırılırken hayatını kaybetti. Araçta bulunan 7 aylık bebek ise yaralı olarak kurtuldu.
 
Yaralanan diğer sürücü Aykut Akıncı ise olay yerinde ilk müdahalesinin yapılmasının ardından Bucak Devlet Hastanesi’nde kaldırıldı.
 
Kaynak: Bucakhaber

3 İlin Valisinden Ercengiz'e Ziyaret

3 İlin Valisinden Ercengiz’e Ziyaret

Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı (BAKA) Yönetim Kurulu Üyeleri, Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz’i makamında ziyaret etti.

 

BAKA Yönetim Kurulu toplantısı için Burdur’a gelen Antalya Valisi Muammer Türker, Isparta Valisi Vahdettin Özkan, Burdur Valisi Hasan Kürklü, Isparta Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Şükrü Başdeğirmen, BAKA Genel Sekreteri Tuncay Engin ve Burdur İl Genel Meclis Başkanı Osman Karakaya Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz’i makamında ziyaret etti.
 
Valilerden Ercengize Ziyaret
 
Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Başkan Ercengiz, Yönetim Kurulu Üyelerine alaca dokuma ve Hacılar Seramiği hediye etti.
 
Ziyaretin ardından BAKA Yönetim Kurulu Üyeleri Burdur Belediyesi Alaca Dokuma Atölyesini gezdi. Başkan Ercengiz, BAKA Yönetim Kurulu Üyelerine Alaca Dokuması hakkında bilgi verdi.

burdur kazalar

Burdur’da Kaza Üstüne Kaza

Burdur’da 15 Kasım 2014 Cuamrtesi günü 3 ayrı trafik kazası meydana geldi. Kazalarda korkulan olmadı. Araçların sürücüleri yara almadan kurtuldu.

 

İlk kaza sabaha yakın 03.30’da Bayındır Köyü yakınlarında Ford marka otomobil yoğun yağışın etkisiyle kontrolü kaybetti ve araç ters döndü.
 
İkinci kaza 09.00 sularında Burdur – Isparta saat dağ yolunda Gökçebağ barajını geçtikten sonra az ileride bulun keskin virajda yağışın ve aşırı hızın etkisiyle kontrolünü kaybeden 34 EK 1094 plakalı Peugeot marka otomobil yolun dışına savruldu.
 
Kazalar ardı ardına kesilmedi. Saat 10.30 sularında yine Burdur – Isparta dağ yolunda bir önceki Peugeot 206 marka aracın kaza geçirdiği noktanın yaklaşık 20 metre ilerisinde yağış ve aşırı hızın etkisiyle Opel Corsa marka araç kaza geçirdi.
 
Kaynak: Burdurweb.com

ercengiz-eroglu bulusmasi

Başkan Ercengiz Bakan Eroğlu’ndan Söz Aldı

Burdur Belediye Başkanı Ecz. Ali Orkun Ercengiz, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu’nu ziyaret ederek Burdur’un sorunları için söz aldı.
 
Burdur Belediye Başkanı Ecz. Ali Orkun Ercengiz, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu’nu ziyaret etti. Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM) gerçekleşen görüşmede Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, AKP Burdur Milletvekili Bayram Özçelik, CHP Burdur Milletvekili Ramazan Kerim Özkan, Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz ve Belediye Başkan Yardımcısı Ali Say yer aldı.
 
ERCENGİZ PROJELERİ MASAYA YATIRDI
 
Görüşmede Başkan Ercengiz, Burdur’un sorunlarını Bakan Eroğlu’na anlattı. Burdur’un sorunlarının masaya yatırıldığı görüşmede Bozkurt Mahallesine yapılacak olan toplu konutlar, Burdur’un 50 yıllık su planı, ileri biyolojik arıtma, Kültür Merkezi, Burdur Gölü, Menderes Mahallesi alt geçit projeleri görüşüldü.
 
SU İÇİN TALİMAT VERİLDİ
 
Görüşme hakkında bilgi veren Başkan Ercengiz, “Orman ve Su İşleri Bakanı Sayın Veysel Eroğlu ile yaptığımız görüşmede Burdur’un 50 yıllık nitelikli içme suyu probleminin çözmek için Sayın Veysel Eroğlu, müsteşarlarına talimatını verdi. İlk planda Senir’den gelen su için çalışma yapılacak. Arıtmayla ilgili Afyon model alınarak ileri bir biyolojik arıtma yapılacak. Arıtmadan tamamlandıktan sonra arıtılan suyu da tarım arazilerinde kullanabileceğiz” diye konuştu.
 
SÖZLER ALINDI
 
Başkan Ercengiz, TBMM’de diğer yaptıkları görüşmelerde ise Bozkurt Mahallesi yapılacak olan toplu konutların hızlandırılması ve Kültür Merkezi’nin 2015 yılında tamamlanması için söz aldıklarını, merkezin bitirilmesi için hibe alabileceklerini kaydetti. Ercengiz, Menderes Mahallesi ile Şirinevler Mahallesini birleştiren hemzemin geçidin alt geçide çevrilmesi için hazırlanan projede sona yaklaşıldığını aktardı.
 
Başkan Ercengiz, desteklerinden dolayı Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu’na, AKP Burdur Milletvekili Bayram Özçelik’e ve CHP Burdur Milletvekili Ramazan Kerim Özkan’a teşekkür etti.

karamanli trafik kazasi_15112014

Karamanlı’da Trafik Kazası

Karamanlı ilçesinde meydana gelen trafik kazasında 1 kişi yaralandı.

 
KMM’nin edindiği bilgiye göre, Muğla’dan Isparta’ya giden Mahmut Cihan Yeter’in kullandığı 48 H 6560 plakalı otomobil, Bademli köyü yakınlarında sürücüsünün direksiyon hakimiyetini kaybetmesiyle şarampole devrildi.
 
Şarampoldeki su tahliye köprüsünün duvarına asılı vaziyette kalan otomobilden kendi imkanlarıyla hafif yaralı olarak kurtulan Yeter’e, yoldan geçenlerin haber vermesiyle olay yerine gelen sağlık ekipleri ilk müdahaleyi yaptı.
 
Burdur Devlet Hastanesi’ne sevk edilen Yeter’in sağlık durumunun iyi olduğu öğrenilirken, kazaya karışan otomobil, kurtarıcı yardımıyla kanaldan çıkarıldı.
 
Murat ÇOBAN / Karamanlı Haber

bur-osman-tosun-tankerin-altında-kaldı-1

Köprübaşında Kaza: 1 Ölü

Burdur’da meydana gelen trafik kazasında bir kişi hayatını kaybetti.

 

Bugün öğle saatlerinde Köprübaşı mevkinde bulunan Opet Akaryakıt istasyonuna LPG getiren 07 HFF 57 plakalı Mehmet Sağlam yönetimindeki tanker LPG’yi boşalttıktan sonra Antalya’ya gitmek için hareket ettiği sırada Köprübaşı Kavşağında karşıdan karşıya geçmekte olan 80 yaşındaki Osman Tosun’a çarptı.
 
Kazada ağır yaralanan Osman Tosun’a ilk müdahale 112 Acil Ekipleri tarafından yapıldı. Ambulansla Burdur Devlet Hastanesine kaldırılan Osman Tosun yapılan müdahaleye rağmen hayatını kaybetti. Tanker şoförü Mehmet Sağlam gözaltına alındı.