kaza

Karamanlı’da Trafik Kazası: 6 Yaralı

Burdur’un Karamanlı ilçesinde Kılavuzlar köyü yol ayrımında meydana gelen trafik kazasında 6 kişi yaralandı.

 
Edinilen bilgiye göre, Fethiye’den Burdur’a giden Ramazan Ötkür idaresindeki 48 HY 200 plakalı otomobil, karşı yönden gelen Yüksel Madran’ın kullandığı 09 EV 483 plakalı otomobille çarpıştı.
 
Kazada, 37 yaşındaki Ramazan Ötkür ile aynı araçta bulunan eşi 36 yaşındaki Özlem Ötkür, çocukları 4 yaşındaki Esıla Ötkür ve 11 yaşındaki Sıla Nur Ötkür ile diğer aracın sürücüsü 57 yaşındaki Yüksel Madran ile aynı araçta bulunan kızı 22 yaşındaki Biliz Madran yaralandı.
 
Yaralılar, olay yerine gelen ambulanslarla Burdur Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı. Yaralılardan, Ramazan Ötkür ile eşi Özlem Ötkür Burdur Devlet Hastanesi’nde yapılan müdahaleden sonra Isparta Süleyman Demirel Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastenesi’ne sevkedildi. Ötkür çiftinin hayati tehlikelerinin bulunduğu öğrenildi.
 
Öte yandan, Yüksel Madran’ın Emniyet Genel Müdürlüğü Teftiş Kurul’nda Polis Baş Müfettişi olduğu, Ramazan Ötkür’ün ise Fethiye Emniyet Müdürlüğü’nde görevli polis memuru olduğu öğrenildi.
 
Burdur Valisi Hasan Kürklü, Cumhuriyet Başsavcısı Bekir Duran ve Emniyet Müdürü İbrahim Çalış Burdur Devlet Hastanesi’ne gelerek yaralıların durumu hakkında bilgi aldı.

kenevirr

507 Kenevir İmha Edildi

Burdur İl Jandarma Komutanlı tarafınca Gölhisar İlçesi Çamköyü Karageç mevkinden yasa dışı ekim ihbarı üzerine düzenlenen operasyonla ormanlık araziye A.T. isimli şahsın ektiği 507 kök kenevir bitkisi ele geçirildi.

 

Kenevirlerin yanı sıra 1 adet kürek, 1 adet çapa, 1 adet ilaçlama fıskiyesi ve 100 metre sulama borusu ele geçirildi. Jandarmanın düzenlediği operasyonda ele geçirilenlere bakıldığında A.T. isimli şahsın keneviri normal tarım uygulamalarıyla resmen ürettiği gözlendi.
 
Cumhuriyet Savcısının talimatı ile ele geçirilen kenevir bitkileri Gölhisar İlçe Jandarma Komutanlığı ve İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ekiplerince olay yerinde imha edildi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Burdur Ziyareti (20)

Kılıçdaroğlu Burdur’da

Cumhuriyet Halk Partisi Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Burdur’a geldi. Kılıçdaroğlu Burdur ziyaretinde ilk olarak CHP Belediyesi olan Burdur Belediyesi’ne gelerek Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz’i makamında ziyaret etti. Belediyenin önünde kalabalık bir karşılama töreni yapılan Kılıçdaroğlu’nu kalabalık basın ordusu takip etti. Makamında ziyaret eden Kılıçdaroğlu’na Başkan Ercengiz; ”borçlu bir belediye devir almış olmamıza rağmen en azından sosyal projelerimiz, halk ile iç içe olmamız vatandaşların karşılığını bulduğu oldukça keyifli bir çalışma götürüyoruz.Sizleri mahcup etmeyeceğiz” dedi.

Kılıçdaroğlu, Başkan Ercengiz’in makamında kısa görüş bildirdi.Kılıçdaroğlu; ”Belediye başkanımız çok önemli çalışmalar yapıyor.Önümüzdeki süreçte göreceksiniz Burdur çok farklı il olarak ortaya çıkacak” dedi. Ardından Burdur Belediye Başkanı Ercengiz, Kılıçdaroğlu’na el yapımı seramik ve alaca dokuma hediyelerini takdim etti.

Daha sonra yine kalabalık bir kortej ile yayan yukarı pazar mevkinden aşağı pazara hareket eden Kılıçdaroğlu vatandaş ve esnafları selamladı. Kendisini bekleyen binlerce Burdurlu ile iftar yapmak üzere kapalı pazar yerine gelen Kılıçdaroğlu’na vatandaşlar tarafından büyük ilgi gösterildi. Yoğun ilgiden küçük adımlarla ilerleyen Kılıçdaroğlu yol güzergahında önüne gelen vatandaşlarla selamlaştı.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Burdur Ziyareti (10)

Belediye tarafından pazar yerinde düzenlenen iftar yemeğine katılan Kılıçdaroğlu, 10 Ağustos’ta Cumhurbaşkanı seçiminin yapılacağını hatırlatarak, “Kendimize sormamız gereken ilk soru şu? Cumhurbaşkanı adayımız nasıl olmalı? Bana sorarsanız Cumhurbaşkanı adayı tarafsız olmalı. Bütün siyasi partilere eşit mesafede olmalı. Bir siyasi kimliği olmamalı, bilgin birisi olmalı” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı olacak kişinin saygın, hem yurt içinde hem yurt dışında itibarı ve saygınlığı olması gerektiğini anlatan Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti:

“Sevecen olması lazım. Yumuşak güzel bir dili olması gerekiyor. Vatandaşına sevgiyle saygıyla yaklaşması lazım. Cumhurbaşkanı adayının öfke dilini kullanmaması lazım. Bütün yurttaşlarını severken birilerini arada bulup Tokat atmaması lazım. Herkesi sevmesi sayması lazım. Cumhurbaşkanı adayının iyi bir yönetici olması lazım. 57 ülkenin İslam İş Birliği Teşkilatı’nın genel sekreterliğini yapıp, Birleşmiş Milletlerden sonra en büyük uluslararası kuruluştur, onu yöneten birisinin Cumhurbaşkanı olması lazım.”

Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı adayının geçmişinin temiz olması, ahlaklı, sevimli ve konuşurken insanın içine huzur vermesi gerektiğini bildirdi.

Ahlak kavramının çok değerli olduğunu, ahlakı yücelten bir toplumun vicdanının da güçleneceğini belirten Kılıçdaroğlu, “Devletin yönetimini birilerinin eline vereceksen o kişinin ahlaklı olması lazım. O kişinin saygın, itibarlı olması lazım. Cumhurbaşkanının bilge birisi olması lazım. Bilgi birikiminin olması lazım. Konuşmasını kalkmasını iyi bilmesi lazım. Dünya millet tarihine en büyük katkıyı yapanlardan birisidir Ekmeleddin bey. Böyle birisini bulmak, cumhurbaşkanlığı için önermek bizim için onurdur” diye konuştu.

Kılıçdaroğlu bir partiye genel başkan değil, Türkiye Cumhuriyeti’ne cumhurbaşkanı seçeceklerini kaydetti.

“Birileri itiraz etti ‘efendim o bizim partiden değil’. Ben de biliyorum bizim partiden değil. İstiyorum ki o 76 milyon yurttaşın rahatlıkla ‘işte bu benim cumhurbaşkanımdır’ diyebilen bir kişi olsun. O nedenle onu partiler üstü tuttuk. O nedenle onu bütün partilere eşit mesafede olması için çaba harcadık” diyen Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti:

“Cumhurbaşkanı adaylarının dünyada saygınlıklarının olması lazım. Gazze’yi biliyorsunuz, her gün masum çocuklar ölüyor. Filistinli insanlar öldürülüyor. Müslümanlar öldürülüyor. Ortadoğu’da itibarımız kalmadı. Hiç kimse gelip Türkiye’nin kapısını çalmıyor. ‘Gel şu derde deva ol’ diye bizim kapımızı çalmıyor. Neden acaba? Eskiden Türkiye’de her kes Ortadoğu’da bir olay olduğu zaman beklerdi, Türkiye gidecek müdahale edecek, olayı çözecek diye. Bugün kimse gelmiyor. Ekmeleddin İhsanoğlu Ortadoğu’yu bilen birisi. Arap dünyasını bilen birisi. Batı’da saygınlığı olan birisi. Yeniden itibar kazanmak istiyorsak Ekmeleddin İhsanoğlu cumhurbaşkanlığı koltuğuna oturmalı.”

Kılıçdaroğlu, cumhurbaşkanlığı koltuğunun bir özelliğinin daha bulunduğunu ifade ederek, “Orası devletin sigortasıdır. Orada kavga olmaz. Milletle kavga olmaz. Devletle kavga olmaz. O devletin sigortasıdır. Eğer oraya kavgacı birisini çıkarırsak, vatandaşıyla her gün kavga eden birisini çıkarırsak, kendisiyle kavga eden birisini çıkarırsak, devlete yazık etmiş oluruz” dedi.

Türkiye topraklarının Bereketli olduğunu belirten Kılıçdaroğlu, “Gelin bu topraklara 10 Ağustos’ta huzuru, birliği, dirliği ekelim, sevgiyi ekelim, kardeşliği ekelim, ekelim, ekmeği ekelim, Ekmeleddin İhsanoğlu’nu Cumhurbaşkanı olarak seçelim” ifadesini kullandı.

Burdur Müftülüğü Yetimlere Sahip Çıktı (1)

Burdur Müftülüğü Yetimlere Sahip Çıktı

Burdur İl Müftülüğü, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın bu Ramazan ayı için belirlediği “Hiç Kimse Kimsesiz Kalmasın Bu Ramazan ve Her Zaman” temasına uygun olarak Burdur İl Merkezinde bulunan Peygamber emaneti yetimlere giysi yardımı yaparak sahip çıktı.

 
Burdur İl Müftüsü Hıdır Bayrak’ın görevlendirmesi ile Din Görevlileri tarafından il merkezinde yapılan çalışma sonunda belirlenen yetimler vatandaşların katkılarıyla giydirildi.
 
Müftü Bayrak “Diyanet İşleri Başkanlığımız bu Ramazan ayının temasını “Hiç Kimse Kimsesiz Kalmasın Bu Ramazan ve Her Zaman” olarak belirlendi. Her din görevlimizin kendi görev mahallinde yaptığı titiz çalışma sonucunda il merkezinde bulunan yetimler, kimsesizler, bakıma muhtaç olan yaşlılar, mülteciler tespit edildi. İl Müftülüğü olarak bu tespitlere göre onlara imkânlar ölçüsünde hizmet götürmeye çalışıyoruz. Yardım etmek isteyen hayır sahiplerinin hayırlarını bunlara ulaştırmaya çalışıyoruz. Yüce dinimiz İslam, yetime sahip çıkmayı, koruyup gözetmeyi, adaletli davranmayı emretmiştir. Bir yetim olan Peygamber Efendimiz de yetimlerin başının okşanmasının ayrı sevabı olduğunu buyurmuştur” diye konuştu.
 
Yetimlerin ve ailelerinin sevinçleri yüzlerinden okunurken kendilerine sahip çıkarak yalnız bırakmayan Burdur İl Müftülüğüne ve yardımlarını esirgemeyen hayır sahiplerine teşekkür ettiler.

1-bur-borsadan-gıda-yardımı-1

Borsa’dan Ramazan Yardımı

Burdur Ticaret Borsası (BTB), Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB)un katkılarıyla geleneksel hale getirdiği Ramazan yardımlarını bu yıl da ihtiyaç sahiplerine ulaştırılıyor. Burdur Ticaret Borsası yönetimi, yardım paketleri için çeşitli firmalardan aldığı teklifler arasında kaliteli ve fiyatı uygun olanları ürünleri tespit etti. Her birinin içinde temel gıdalar olan çay, un, zeytin, pirinç, makarna, şeker, sıvı yağ ve tatlı bulunan toplam bin 100 gıda paketi, dağıtılmaya başlandı.

 

Gıda yardımlarının il merkezinin yanı sıra Borsa’ya üye kooperatiflerin destekleriyle ilçeler, beldeler ile köylerdeki gerçek ihtiyaç sahiplerine ulaştırmayı hedeflediklerini belirten Burdur Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Yılmaz Başar, “Hedefimiz gerçek ihtiyaç sahiplerine ulaşabilmek. Ramazan ayı birlik ve beraberliğimizin pekiştiği, yardımlaşma ve dayanışmanın en yoğun yaşandığı aylardan olması sebebiyle, Burdur Ticaret Borsası olarak geleneksel hale getirdiğimiz ve bu yılda hazırladığımız gıda paketlerini, yoksul, yardıma muhtaç durumdaki vatandaşlarımıza ulaştırıyoruz. Bu ramazan ayında içinde bir ailenin ihtiyacını görecek şekilde oluşturduğumuz, un, çay, sıvı yağ, şeker, zeytin, tatlı, makarna gibi çeşitli gıdalardan oluşan gıda paketlerimizi yönetimimizin, merkez muhtarları, ilçe ve köylerdeki kooperatif başkanlarımızın belirlediği ailelere ulaştıracağız” dedi.

Bu sene bin 100 aileye gıda yardımı yapılacağını söyleyen Başar, şu şekilde konuştu; “Ramazan ayında Burdur genelinde yardıma muhtaç ve yoksul vatandaşlarımıza gıda yardımı yapmaktayız. TOBB’un desteğiyle her yıl Burdur’da bin aileye yardım yapılıyor. Bununla alakalı yönetimimizi topladık. Yardıma muhtaç olan vatandaşlarımızın isimlerini liste şeklinde bizlere bildirildi. Bizlerde Ticaret Borsası olarak bu hafta içerisinde gıda yardımlarımızı gerekli yerlere ulaştıracağız. Odalar ve Borsalar Birliğine yapmış oldukları katkılarından dolayı çok teşekkür ediyorum. Yönetim kurulum ve meclisim adına bütün Burdurlu hemşehrilerimiz ile milletimizin Ramazan Bayramı’nı kutlar, sağlık, mutluluk ve başarı ile huzur dolu nice bayramlar geçirmenizi diler, saygılar sunarız.”

ali-tirman-rapor

Minik Ali’nin Vefatına Neden Olay İçin İlk Rapor

Elektrik Mühendisleri Odası Antalya Şubesi, 9 Temmuz’da Burdur’da bir otelin önünde 11 yaşındaki çocuğun oyun oynarken elektrik akımına kapılarak hayatını kaybettiği olay yerinde inceleme yaptı.Yapılan inceleme sonucu Elektrik Mühendisleri Odası Antalya Şubesi Yönetim Kurulu yazılı olarak rapor verdi.

 

Elektrik Mühendisleri Odası Antalya Şubesi Yönetim Kurulu tarafından yapılan yazılı açıklamada, yapılan ön incelemede otelin giriş kapısının yan kısımlarının alüminyum korkuluklarla çevrili olduğu, yan kısımda korkuluğun yanına ayakkabı parlatmak için kullanılan makinelerden birinin yerleştirildiğinin belirlendiği belirtildi.

Olay yerinin ve kaza anını gösteren videonun incelendiği bildirilen açıklamada, şu değerlendirmelere yer verildi:

Olayın hemen ardından Odamız tarafından yapılan incelemede Otelin giriş kapısının yan kısımlarının alüminyum korkuluklarla çevrili olduğu ve yan kısımda korkuluğun yanına ayakkabı parlatmak için kullanılan makinelerden birinin konumlandırılmış olduğu tespiti yapılmıştır. Vefat eden çocuk bir taraftan korkulukta sallanmak bir taraftan da ayakkabılarını parlatmak isterken, dengesini kaybederek cihaz ve toprak arasında, cihazdaki izolasyon hatası sonucu cihaz gövdesi üzerinde oluşan elektrik kaçağı üzerinden devreyi tamamlayarak hayatını kaybetmesine yol açmıştır.

Olay yerinden yapılan ön inceleme ve kaza anını gösteren video görüntülerine göre kaçak oluşan cihazında bağlı bulunduğu elektrik panosunda yönetmeliklere göre tesis edilmesi gereken topraklama hattının ve hayat koruma eşikli kaçak akım anahtarının olmadığı görülmüştür.

Açıklamada, bu tür kazaların ve ölümlerin önüne geçmek için 9 yıl önce Elektrik Mühendisleri Odası tarafından hazırlanarak bakanlığa teslim edilen ve üniversite, kamu kurum ve kuruluşları ile bilim çevreleri tarafından onaylanmış, uluslararası norm ve standartları karşılaşan “Elektrik İç Tesisleri Yönetmeliği”nin Enerji Ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından yayımlanmadığı öne sürüldü.

Ev ve iş yerlerinde yapı elektrik tesisatından, elektrikli aygıt ve makinelerinden ve kişisel hatalardan kaynaklı elektriksel tehlikelerin bulunduğu belirtilen açıklamada, can ve mal güvenliği açısından bina ve iş yerlerinde hayat koruma veya yangın eşikli artık akım anahtarının her yıl düzenli şekilde denetlenmesi gerektiği vurgulandı.

İlgili bakanlık tarafından valiliklere ve yerel yönetimlere görev verilerek, piyasada satılan standart dışı kablolu, fiş ve priz gruplarının toplatılarak imha edilmesi, üretiminin de cezai düzenlemelerle engellenmesi gerektiği ifade edilen açıklamada, konutlarda ve iş yerlerinde kullanılan sabit prizlerde sararma ve kararma belirtisi olanların en kısa zamanda değiştirilmesi gerektiği bildirildi.

Açıklamada, “Bu vesile ile Ali Tırman’ın kederli ailesine başsağlığı diliyor, başta Enerji Ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı olmak üzere tüm yetkilileri güncel standartlara uygun mevzuatın çıkarılması, uygulanması ve öncelikle toplu yaşam alanlarındaki elektrik tesislerinin denetlenmesi için göreve davet ediyoruz” ifadesi kulanıldı.

Ayrıca Elektrik Mühendisleri Odası Antalya Şubesi: “Başta Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı olmak üzere tüm yetkilileri güncel standartlara uygun mevzuatın çıkarılması, uygulanması ve öncelikle toplu yaşam alanlarındaki elektrik tesislerinin denetlenmesi için göreve davet ediyoruz” denildi.

mustafa karaca

Avukat Mustafa Karaca Evinde Ölü Bulundu

Burdur’un tanınmış avukatlarından Mustafa Karaca (66) evinde ölü bulundu.

Burç Mahallesi Kışla Caddesi’ndeki evinde yalnız yaşayan Avukat-Ressam Mustafa Karaca’nın evinden ağır kokular gelmesi üzerine komşuları polise haber verdi. Kapıyı kırarak içeri giren polis Avukat Mustafa Karaca’nın sandalyede oturur vaziyette cesedi ile karşılaştı. Karaca’nın 3-4 gün önce öldüğü anlaşıldı.

Karaca’nın komşusu Mahmut Güvensen kendi halinde yalnız yaşayan bir komşumuzdu. Arayıp soruyorduk. Yemek götürüyorduk. Komşular apartman içinde çok ağır koku farkedince polisi aramış. Eşinden ayrı yaşıyordu. Kendi başına yaşıyordu. Devamlı kapısını çalıyorduk. 3 gündür haber alamadık. Allah rahmet eylesin” dedi.

Karaca’nın cenazesi savcının incelemesinden sonra Devlet Hastanesi Morguna kaldırıldı. Karaca’nın uzun süredir alkol tedavisi gördüğü öğrenildi.

HABER: Mesut MADAN