Kafa Kafaya Çarpıştılar  (3)

Kuruçay Köyü Mevkiinde Kaza: 1 Ölü 2 Yaralı

Kuruçay Köyü yakınlarında meydana gelen trafik kazasında 1 kişi öldü 2 kişi yaralandı.

 
Burdur’dan Tefenni istikametine gitmekte olan Kadir Veysel Buluttekin’in kullandığı 32 LY 840 Plakalı özel araç sürücüsünün direksiyon hakimiyetini kaybetmesi sonucu sol şeride geçerek karşı yönden gelmekte olan Süleyman Çibik yönetimindeki 20 U 8059 plakalı plastik boru yüklü kamyonetle Kuruçay mevkiinde kafa kafaya çarpıştı. Bu sırada 32 LY 840 Plakalı aracın arkasında 15 SE 755 Plakalı otomobili ile seyretmekte olan Raziye Ateş kaza yapan araçlara çarpmamak için direksiyonu kırınca şarampole yuvarlandı.
 
Kafa Kafaya Çarpıştılar  (1)
 
Kazada Kadir Veysel Buluttekin ağır yaralandı. Aynı araçta bulunan Kübra Tufan ve diğer aracın sürücüsü Raziye Ateş ise hafif yaralı olarak Burdur Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı. 27 yaşındaki Kadir Veysel Buluttekin kaldırıldığı Burdur Devlet Hastanesinde yapılan tüm müdahalelere rağmen hayatını kaybetti. Kamyonet sürücüsü Süleyman Çibik kazadan yara almadan kurtuldu. Diğer yaralıların hayati tehlikesinin bulunmadığı öğrenildi.
Bu arada kaza nedeniyle bir saat trafiğe kapanan Burdur-Tefenni Karayolu kazaya karşına araçların kaldırılmasından sonra trafiğe açıldı.

Karamanlı'da Trafik Kazası (2)

Karamanlı’da Trafik Kazası : 1 Ölü

BURDUR’un Karamanlı ilçesi’nde meydana gelen trafik kazasında 1 kişi hayatını kaybetti.

 
Burdur’un Karamanlı ilçesinde, yolun karşısına geçmek isteyen 78 yaşındaki , otomobilin çarpmasıyla olay yerinde hayatını kaybetti.
 
Burdur – Karamanlı karayolunun Mürseller köyü yol ayrımında, akaryakıt istasyonuna park ettiği traktöründen inerek, yolun karşısına geçmek isteyen Abdurrahman Yavaş’a, Burdur’dan Karamanlı’ya gitmekte olan Murat Çetinbaş (35) idaresindeki 34 JK 4408 plakalı otomobil çarptı.
 
Karamanlı'da Trafik Kazası (3)
 
Abdurrahman Yavaş olay yerinde hayatını kaybetti. Yavaş’ın cenazesi Tefenni Devlet Hastanesi morguna kaldırılırken otomobil sürücüsü Murat Çetinbaş gözaltına alındı.

hasan kürklü

Yeni Burdur Valisi Hasan Kürklü

21.05.2014 tarihli Resmi Gazete’de yayınlanan Valiler Kararnamesine göre Burdur Valisi Nurettin Yılmaz’ın merkeze alınmasının ardından Burdur Valiliği’ne bir dönem Burdur Vali Yardımcılığı görevini yapan Hasan Kürklü atandı. Hasan Kürklü İstanbul ili Avcılar İlçesi Kaymakamlığı’ndan Burdur Valiliği’ne atandı.

 
İşte Yeni Burdur Valisi Hasan Kürklü’nün kısa öz geçmişi;
 
1966 yılında Osmaniye’nin Düziçi ilçesinde doğan Sayın Hasan KÜRKLÜ, İlk, orta ve lise eğitimini burada tamamladı. 1985 yılında İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesine girerek üniversite eğitimini 1989 yılında burada tamamladı.
 
1990 yılında Kocaeli Kaymakam adayı olarak Mülki İdare Amirliği görevine başladı. Sırasıyla Çorum Boğazkale, Nevşehir Acıgöl, Bingöl Yayladere Kaymakamlıkları ve Kars, Burdur Vali Yardımcılığı görevlerinde bulundu. 8 Ekim 2003 yılında Yumurtalık Kaymakamlığına, 28 Ağustos 2008’de Şerefli Koç Hisar Kaymakamlığı’na başlayan Sayın Hasan KÜRKLÜ 19 Temmuz 2013 tarihinde Avcılar ilçesi kaymakamı oldu.
 
BURDURHABER.com.tr ailesi olarak Sayın Hasan Kürklü’ye Burdur Valiliği’nde başarılar dileriz.

VALİ-NURETTİN-YILMAZ

Vali Yılmaz Yolun Açık Olsun

1 Ağustos 2012 tarihinde Resmi Gazete de yayınlanan kararnameyle Burdur Valisi olarak atanan Nurettin Yılmaz Burdur Valiliğinden merkeze alındı.

 

Resmi Gazete’de yayınlanan Valiler Kararnamesine göre Burdur Valisi Nurettin Yılmaz Merkez Valiliği’ne alındı. Burdur Valiliği görevine ise Avcılar Kaymakamı Hasan Kürklü atandı Öte yandan Vali Nurettin Yılmaz’ın Kararname öncesi istifa ettiği öğrenildi. Vali Yılmaz’ın önümüzdeki günlerde İçişleri Bakanlığı’nda daha üst bir göreve getirilmesi bekleniyor.
 
BURDURHABER.com.tr ailesi olarak Sayın Valimiz Nurettin Yılmaz’a yeni görevinde ve hayatında başarılar dileriz.
 
21/5/2014 tarihli ve 2014/6366 sayılı kararnameye göre, Burdur Valisi Nurettin Yılmaz, Bartın Valisi Ali Çınar, Batman Valisi Yılmaz Arslan, Edirne Valisi Hasan Duruer, Gümüşhane Valisi Yusuf Mayda, Hakkari Valisi Necmettin Kalkan, Kars Valisi Eyüp Tepe, Manisa Valisi Abdurrahman Savaş, Mardin Valisi Ahmet Cengiz, Ordu Valisi Kenan Çiftçi, Rize Valisi Nurullah Çakır, Siirt Valisi Ahmet Aydın merkeze alındı.
 
Sakarya Valisi Mustafa Büyük Adana Valiliğine, İstanbul Vali Yardımcısı Ahmet Deniz Ardahan Valiliği’ne, Ardahan Valisi Seyfettin Azizoğlu Bartın Valiliği’ne, Eskişehir Vali Yardımcısı Azmi Çelik Batman Valiliği’ne, Avcılar Kaymakamı Hasan Kürklü Burdur Valiliği’ne, Merkez Valisi Dursun Ali Şahin Edirne Valiliği’ne, İçişleri Bakanlığı Hukuk Müşaviri Yücel Yavuz Gümüşhane Valiliği’ne, İçişleri Bakanlığı Eğitim Dairesi Başkanı Yakup Canbolat Hakkari Valiliği’ne, İstanbul Vali Yardımcısı Günay Özdemir Kars Valiliği’ne, Urla Kaymakamı Şehmus Günaydın Kastamonu Valiliği’ne, Kastamonu Valisi Erdoğan Bektaş Manisa Valiliği’ne, Tokat Valisi Mustafa Taşkesen, Mardin Valiliği’ne, Afyonkarahisar Valisi İrfan Balkanlıoğlu Ordu Valiliği’ne, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Ersin Yazıcı, Rize Valiliği’ne, Adana Valisi Hüseyin Avni Coş, Sakarya Valiliği’ne, Kamu Denetçiliği Kurumu Genel Sekreteri Mustafa Tutulmaz Siirt Valiliği’ne, Muratpaşa Kaymakamı Cevdet Can, Tokat Valiliği’ne, İzmit Kaymakamı Osman Kaymak, Tunceli Valiliği’ne atandı.

Hasan_Hami_Yildirim_AK

Yıldırım’dan Uyuşturucu Madde Soru Önergesi

Bağımsız Burdur Milletvekili Hasan Hami Yıldırım, okul çevrelerinde satılan ve gençleri zehirleyen uyuşturucu konusunu Meclis gündemine taşıdı.

 

Son zamanlarda basında yer alan ve vatandaşlar tarafından endişeyle karşılanan, okul önlerinde uyuşturucu satışı konusunda Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı’na soru önergesi veren Yıldırım, ilgili haberlerde, yakın civarda polis merkezleri bulunduğu halde, uyuşturucu satışının okul çevrelerinde rahatlıkla yapıldığı iddialarının gençlerin ve ülkenin geleceği açısından endişe verici olduğunu vurguladı.
 
Hasan Hami Yıldırım, İçişleri Bakanlığı’nın bu konuda, bilhassa okul çevrelerinde uyuşturucu madde satışının engellenmesi için özel çaba sarf etmesi gerektiğini söyledi. Yıldırım, İçişleri Bakanı Efkan Ala tarafından yazılı olarak cevaplandırılması talebiyle şu soruları sordu:
 
1. Uyuşturucu maddelerin kullanımının ve bilhassa okul çevrelerinde satışının engellenmesi konusunda hangi çalışmalar yapılmaktadır?
 
2. Uyuşturucu madde kullanımı ve satışının son zamanlarda artış gösterdiği doğru mudur? Doğruysa, bu artışa karşı hangi tedbirler alınmaktadır?

Çanakkale Gezici Müzesi Burdur'da (1)

Vali Yılmaz: “Bu vatanın evlatları her zaman mert olmuştur”

Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğünce Çanakkale Zaferi’nin 100. yıldönümü dolayısıyla organize edilen ve “Şehitler diyarından Anadolu’ya” sloganıyla yola çıkan “Çanakkale 100. Yıl Gezici Müzesi” Burdur’da ziyarete açıldı.

 
Burdur Valisi Nurettin YILMAZ tarafından açılışı yapılan Gezici Müze’nin açılış törenine İl Jandarma Komutanı Albay Sayit KOCA, Vali Yardımcısı Bahir ALTUNKAYA, İl Emniyet Müdürü Abdulkerim POLAT, Gençlik ve Spor İl Müdürü Ahmet SANCAR, Basın Yayın ve Enformasyon Antalya İl Müdürü Esen DİLER, Burdur Valiliği Basın ve Halkla İlişkiler Müdürü Ömer TURAN ve Burdur’da faaliyet gösteren kamu kurumlarının temsilcileri ile davetliler katıldı.
 
Çanakkale Gezici Müzesi Burdur'da (3)
 
Vali Nurettin YILMAZ açılış öncesindeki konuşmasında; “Çanakkale Zaferi aziz milletimizin tarih boyunca kazandığı en parlak ve en büyük kahramanlıklardan biridir. Bugün açılışını yaptığımız gezici müze vesilesiyle vatanı için canını feda eden aziz şehitlerimizi ve gazilerimizi yad ediyoruz. Çanakkale’de vatanı için savaşan askerlerimiz mertliğin ne demek olduğunu bütün dünyaya göstermiştir. Bu vatanın evlatları her zaman mert olmuştur. Bu müze, Çanakkale’ye gidemeyenler, oradaki fedakarlıkları göremeyenler için önemli bir fırsattır. Bu imkanı bizlere sunan Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğüne ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” diyerek gezici müzenin açılışını yaptı.
 
“Şehitler Diyarından Anadoluya” sloganıyla Batman’dan yola çıkan ve Çanakkale ruhunun ve bilincinin gelecek nesillere aktarılmasını amaçlayan yaklaşık 4000 parça savaştan kalma harp malzemesi, kişisel ve askeri objeler ile resim ve benzeri materyallerin sergilendiği müzeye yoğun yağmura rağmen vatandaşların büyük ilgi gösterdiği görüldü.
Gezici Müze, 09.05.2014-11.05.2014 tarihleri arasında 3 gün süre ile saat 09.00’dan saat 21.00’e kadar Cumhuriyet Meydanında vatandaşların ücretsiz ziyaretine açık olacak.

otobüscüler isyanda

Halk Otobüscüleri İsyanda!

Burdur Özel Halk Otobüsleri Kooperatifi Başkanı Mustafa Acar 65 yaş üzeri vatandaşların ücretsiz taşınması uygulaması nedeniyle zarar ettiklerini belirterek “böyle giderse araçlarımıza akaryakıt katamayacağız ve konktak kapatmak zorunda kalacağız” dedi.

 
Kooperatif Başkanlığında basın toplantısı düzenleyen Acar Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın 4 Mart 2014 tarih ve 28931 sayılı Resmi Gazete’ de 6495 sayılı kanunun 88’nci maddesi gereği, 65 yaş ve üzerindekilerin nüfus cüzdanlarını göstererek ücretsiz olarak şehir içi ulaşım yapabileceklerini belirterek “ Buna istinaden yapılan görüşmeler sonucunda bu durumda olanların sadece nüfus cüzdanlarını göstermeleri sakıncalar doğurmaktadır.
 
-Nüfus cüzdanlarının eski olması ve doğum tarihlerinde oynama olup olmadığının bu günün teknolojisiyle anlaşılamaması gibi sıkıntıların yanısıra -Ulaşımın ücretsiz olması bu kişiler canlarının istediğinde ulaşım araçlarına binmeleri ve devamlı olarak otobüsleri meşgul etmeleri (Eskiden mahallelerinden ekmek alan emeklilerin bu fırının ekmeği iyi şu fırının ekmeği iyi diye bir durakta binip bir sonraki durakta inmeleri -Bunların dışında Belediye personeli, zabıta, emniyet teşkilatı personeli, sarı basın kartlılar, özürlüler, gazi ve yakınlarından ücret alınmazken 4+4+4 öğrencilerinin servis otobüsleri olmasından, esnaf ve memurun özel binek otomobillerini kullanmaları sonucu bize sadece üniversite öğrencileri (öğrenci dönemlerinde) ve emekliler kalmışken bunlardan 65 yaşındaki emekliler ve yaşlılarda çıkınca ekmek paramızı nereden kazanacağımızı düşünür olduk.” dedi.
 
“Gelir düzeyi bizim gibileri 3-5′e katlayacak emekli gayrimenkul zengini emekli maaşı olan ve çalışan 65 yaşında yaşlılar ve engelliler var” diyen Acar “ Sosyal devlet anlayışı içinde bu milletin fertleri olarak Anayasamızda Madde 173 ‘de “Devlet, esnaf ve sanatkârı koruyucu ve destekleyici tedbirleri alır” denilmektedir. Oysa % 100 ü kendi sermayemiz olan otobüslerimiz ile sadece Burdur Belediyesinin kontrolünde olduğumuz bir sektörde kazancımızın bu şekilde azaltılması ekonomik durumdan bizi zor duruma düşürmüştür.
 
Emniyetten,Belediye personelinden,Gaziden,Basından,Engelliden, 65 yaş üzeri kişilerden ücret alınmazsa, öğrenciler servisleriyle gidip geliyorlar ,memur ve esnaf kesimi kendi özel araçlarıyla gidiyorlar ve geliyorlar bizler kimden para alıp borcumuzu ve evimizin çocuklarımızın nafakasını çıkaracağız. Biz % 100 toplu taşımacıların mağduriyetinin giderilmesi hususunu talep ediyoruz. K.D.V., Ö.T.V., Sigorta, Akaryakıt, Bağ-kur, Vergi gibi giderlerimizin indirimini temenni ediyoruz bu maddelerden bizlere destek olunması mağduriyetimizin giderilmesi halinde bizler o zaman ücretsiz taşınacak kişileri taşıya biliriz aksi halde borçlu olduğumuz için araçlarımıza akaryakıt katamayız ve kontak kapatmak zorunda kalırız.” ifadelerini kullandı.
 
“Bizler bu hizmeti yapalım tamam adaletin kestiği parmak acımaz ama bizler zaten fakir,kimsesiz ,maaşı ve geliri olmayanlara kart verip ücretsiz taşıyoruz “ diyen Acar “Aksi takdirde üniversite öğrencilerinin ilimizden ayrılacağı Haziran ayından itibaren ekonomik durumumuzun zora gireceği ve ne araçlarımıza mazot alacak, ne de personelimize ücret ödeyecek durumda dahi olmayacağımızdan sefer sayılarımızın azaltılması 65 yaşındaki vatandaşlarımızdan uğradığımız zararı fiyat tarifesinde değişiklik isteyerek mağduriyetimizin giderilmesini talep edeceğiz. “ dedi.
 
Haber: Mesut MADAN

lojman yikimi

Lojmanlar Yıkıldı

Lojmanlar yıkıldı yerlerine yeni hizmet binası yapılacak

 

Çevre Ve Şehircilik İl Müdürlüğü’ne ait depreme karşı riskli olan lojman binalarının yıkımının ardından yerine yeni ve modern hizmet binası yapılacak.
 

Vali Nurettin Yılmaz Çevre Ve Şehircilik İl Müdürü Mustafa Saraç ile yaptığı toplantı esnasında yaptığı açıklamada hizmet binası kullanımı için tahsis edilen lojman binalarına yönelik olarak yapılan performans analizi sonucu riskli bina tespit edilmesinden dolayı yıkım kararı alındığını, binaların yıkım işlemi için gelir getirici ihale yöntemi ile 22 Nisan 2013 tarihinde açık ihale yapıldığını ve en yüksek teklifi veren firmaya yıkım işinin verildiğini söyledi.
 
vali-yilmaz-lojman
 
Vali Yılmaz konuyla ilgili sözlerine şöyle devam etti: “ söz konusu yıkım işi 28.000 TL karşılığı ihale edilmiştir. Elde edilen gelir hazineye aktarılacaktır.”
 
Yıkılan binaların yerine Çevre Ve Şehircilik İl Müdürlüğü Hizmet Binası’nın yapılacağını dile getiren Vali Yılmaz, Merkez Bahçelievler Mahallesi Karaburun Mevkii’nde yapılacak olan Hizmet Binası’nın ihalesinin 30 Nisan 2014 ‘te yapıldığını ve ihale bedelinin yaklaşık 2.5 Milyon TL olduğunu ifade etti.
 
Toplam inşaat alanının 4.423 metrekare olduğunu vurgulayan Vali Yılmaz, inşaatın bir yılda bitirilmesini beklediklerini söyledi. Vali Yılmaz ayrıca kesinleşen ihale kararının katılımcılara tebliğ edildiğini ve itiraz sürecinin beklenmekte olduğunu da sözlerine ekledi.
 

Kaybolan Vatandaş Sağ Kurtarıldı

Kaybolan Vatandaş Sağ Kurtarıldı

05 Mayıs 2014 günü saat 14.30 sıralarında, Bucak İlçesi Demirli köyünün yaklaşık (9) km. güneyinde bulunan Topraktepe mevkiinde, çobanlık yapan, oğlunun yanına gezmek amacıyla giden ve köye dönüş esnasında, arazinin kayalık ve ormanlık olması ayrıca havanın da aşırı yağışlı olması nedeniyle, aynı gün saat 18.00 sıralarından itibaren kendisinden bir daha haber alınamayan (80) yaşındaki bir vatandaşın arazide kaybolduğu müracaatının saat 22.45 sıralarında Bucak İlçe Jandarma Komutanlığına yapılması ile kayıp vatandaşın bulunabilmesi maksadıyla, Burdur İl Jandarma Komutanlığı koordinesinde müracaatın alınmasını müteakip Bucak İlçe Jandarma Komutanlığından Jandarma devriyeleri görevlendirildi, aynı zamanda İl Afet Acil Durum Müdürlüğü’nden (4) kişilik bir arama kurtarma ekibi de arama kurtarma faaliyetleri için görevlendirildi bildirildi.
 
YAŞLI VATANDAŞTAN İYİ HABER
 
Kayıp vatandaşın bulunabilmesi amacıyla, yaklaşık (60) kişilik vatandaş grubunun da destek verdiği ve Burdur İl Jandarma Komutanlığı koordinesinde, Demirli köyü ve Topraktepe mevkii arasında kalan dağlık ve ormanlık geniş bir bölgede icra edilen arama kurtarma faaliyetleri sonucunda, kayıp şahsa 06 Mayıs 2014 günü saat 09.00 sıralarında, Osman Vuruldu isimli vatandaş Demirli köyüne yaklaşık (1) km. mesafede bulunan mevkiinde ulaşılarak sağ olarak kurtarıldı.

ali girisim

Ali Girişim’in Acı Günü

Burdur’un önde gelen gazetecilerinden Ali Girişim’in babası ve Burdur İHA muhabiri Hayal Girişim’in dedesi İsmail Girişim (80), hayatını kaybetti.
 
27 Nisan’da kalça kırığı rahatsızlığı sebebiyle hastaneye kaldırıldığı bildirilen İsmail Girişim’in, müdahalelere olumlu cevap vermemesi nedeniyle durumunun ağırlaştığı ve 4 Mayıs Pazar günü vefat ettiği öğrenildi.
 
İsmail Girişim, bugün Burdur Ulu Camii’nden öğle namazına müteakip son yolculuğuna uğurlandı.