Burdur AFAD Türkiye Birincisi Oldu

Burdur AFAD (Afet ve Acil Durum) Müdürlüğü, 1 Ocak – 31 Aralık 2013 tarihleri arasında 81 İlin katılımı ile Türkiye çapında düzenlenen “Şehirler Yarışıyor, Sigortalılar Kazanıyor” proje yarışmasında, Türkiye Birincisi oldu. Burdur AFAD aynı yarışmada geçen yıl da ikincilik ödülüne layık görülmüştü.

 

Başbakanlık AFAD (Afet ve Acil Durum Yönetim Başkanlığı) ve DASK(Doğal Afet Sigortaları Kurumu)’ın arasında gerçekleşen protokol ile ülke genelinde AFAD İl Müdürlükleri arasında düzenlediği proje yarışmasının 2013 yılı birinciliğini Burdur AFAD Müdürlüğü kazandı. Bir önceki yıl Türkiye ikinciliğini kazanan AFAD Müdürlüğü, 2013 yılında da birinciliğe ulaştı. Başarıda Türkiye’de ilimizin adının duyurulması yanı sıra; Türkiye ikinciliği ile Burdur’un 50 bin TL’lik ödül almasına vesile olan AFAD, bu ödül parasıyla Burdur’a bir adet arazi aracı satın aldı. 2013 yılı Türkiye birinciliğinde ise kurumumuza ihtiyaç duyulan araç ve ekipman almak üzere Burdur AFAD’a 100 bin TL verildi.
 
AFAD Müdürü Mehmet Oral, Burdur’da Müdürlüğün kurulumdan günümüze kadar geçen sürede münferit çalışmaların dışında gerçekleştirilen paneller, sempozyum, ülkemizin yetiştirdiği ve dünyaca tanınan bilim insanlarından alınan konferanslar, çok sayıda düzenlenen münferit ve bölgesel tatbikatlar, doğa yürüyüşleri, hatıra ormanı oluşturulması, ulusal ve yerel basında kurumumuz ile ilgili yayımlanan programlar … gibi faaliyetlerle deprem ve doğal afet bilincinin yaygınlaşmasında önemli bir adım atıldığını vurguladı. AFAD Müdürü Oral; okul öncesi ve ilköğretim öğrencilerinden üniversite öğrencilerine ve de vatandaşlara kadar hemen herkese ulaşarak, deprem öncesi, deprem anında ve deprem sonrası yapılması gerekenleri anlattıklarını ifade etti.
 
Oral sözlerini şöyle noktaladı; “Bu başarı Burdur’umuzun başarısıdır. AFAD olarak biz koordinasyon içerikli bir müdürlüğüz. Müdürlüğümüzce gerçekleştirilen faaliyetlerde desteklerini esirgemeyen başta Sn. Valimiz Nurettin YILMAZ, AFAD Başkanımız Sn. Fuat OKTAY, Milletvekilimiz Sn. Bayram ÖZÇELİK, Belediye Başkanımız Sn. Sebahattin AKKAYA başta olmak üzere, Kamu Kurum ve Kuruluşlarımız, Üniversitemiz, DASK, meslek odaları, sivil toplum kuruluşları, basın mensuplarımız ve kurum çalışanlarıma, şu anda aklıma gelmeyen ve emeği geçenlere şahsım ve kurumum adına şükranlarımı arz; bu röportaj için sizlere de ayrıca teşekkür ederim.”