Burdur Haber

Burdur'un haberleri

Bakan Yardıcımcısı Tüfekçi’nin ziyaretinde neler konuşuldu neler?

Orman Su İşleri Bakan Yardımcısı Harun Tüfekçi hafta sonu Burdur’da bir takım ziyaretlerde bulundu. Burdur Valiliği’ne ziyaret etti. Vali Hasan Kürklü’ye yaptığı ziyaretin ardından Tüfekçi, Grand Özeren Otel’de Orman ve Su İşleri Bakanlığı Birimleri Değerlendirme Toplantısına katıldı. Toplantıda Bakanlık Bölge Müdürleri tarafından Kurumlarıyla ve Burdur yatırımlarıyla ilgili sunum yapıldı ve değerlendirmelerde bulunuldu. ORKÖY Kredi Sertifikaları dağıtıldı.

Toplantı Sonrası Bakan Yardımcısı Tüfekçi Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz’i ziyaret etti. Burdur Belediyesi ziyaretinde Bakan Yardımcısı Tüfekçi’yi, Burdur Valisi Hasan Kürklü, Burdur Milletvekili Bayram Özçelik ve protokol üyeleri eşlik etti.

 

KAÇAK SONDAJLAMALARI GÜNDEME GETİRİLDİ

İçme suyu projesi ve Burdur Gölü’ndeki çekilmenin konuşulduğu ziyarette konuşan Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, kaçak sondajlama uygulamaları ile Burdur Gölü’nü besleyen su kaynakların engellendiğini ifade ederek ”Koskoca şehrin içme suyu 5 aktif kuyudan karşılanıyor. 6 bin-10 bin kaçak sondajdan bahsediyoruz. Ciddi su çekiyor tabandan. Göldeki tuzluluk oranında ciddi artış başladı. Yani sıkıntıdayız.” dedi.

Bakan Yardımcısı Harun Tüfekçi ise sondajlamanın bilimsel olarak su kaynağının ciddi şekilde engel olup olmadığını sohbet ortamında sordu. DSİ Isparta 18. Bölge Müdürü Adem Coşkun ise henüz bilimsel olarak bir sonucun olmadığını ancak konuyla ilgili bilimsel araştırmaların devam ettiğini belirtti.

 

“TÜM BARAJ VE GÖLETLERİ BIRAKSANIZ…”

“Barajlar ve göletler Burdur Gölü’nü kuruttu ve çekilmesini sebep oluyor” çok kullanılan bir tabir olduğunu belirten Burdur Milletvekili Özçelik, “Bilimsel olarak baktığımızda tüm baraj ve göletleri bıraksanız Burdur Gölü’ndeki yükselmeyi sağlayamazsınız. Karaçal Barajı büyük bir göl oldu. O da doğadan gelen yağmurla doldu” dedi.

Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz ise Burdur Gölü’ne su kaynağının olmadığını bu yüzden sıkıntıya yol açtığını ifade etti.

Su kaynağının Burdur Gölü’ne sağlanması konusunda Milletvekili Özçelik ve Başkan Ercengiz, Bakan Yardımcısı Tüfekçi’ye söz birliği yaparak Menderes Nehri’nin bir kolundan sadece kış aylarında bir miktar su istediklerini ifade ettiler.

Bakan Yardımcısı Tüfekçi bu konuyu Bakan Eroğlu’na aktaracağını belirtti.

 

DSİ Isparta 18. Bölge Müdürü Adem Coşkun ise 2015 yılının su rejimi bakımından bol geçtiğini ifade ederek Burdur Gölü’nün su seviyesinin 48 cm yükseldiğini belirtti. Yağmurun düzenli yağmasının göl suyu seviyesini yükselttiğini ifade etti.

Görüşmenin devamında Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz dere ıslahı konusunda kamulaştırma maliyeti nedeniyle sorun yaşadıklarını belirtti. Kamulaştırma konusunda bütçe yetersizliği yaşadıklarını belirtti. DSİ Isparta 18. Bölge Müdürü Adem Coşkun ise Başbakanlığı bir genelgesi olduğunu, belediyelerin 18 uygulaması yaparak devreye girdiklerini ifade etti. Belediye olan yerlerde direk müdahale ederek kamulaştırma yapamadıklarını ifade etti.

Ziyaretin sonunda Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, Bakan Yardımcısı Harun Tüfekçi’ye seramik ve endemik bitki kitabını hediye etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir